Croația a învins Marocul în finala mică a Cupei Mondiale la fotbal | GALERIE FOTO

croatia, cupa mondiala
Imago

Selecționata Croației a încheiat Cupa Mondială 2022 pe ultima treaptă a podiumului, după ce, sâmbătă, a dispus de Maroc, în finala mică, scor 2-1.

Finala mică: CROAȚIA - MAROC 2-1 (Gvardiol '7, Orsic '42 / Dari '9)

Meciul de pe Khalifa International Stadium a început cu greşeala lui Bounou, care a fost aproape de autogol în minutul 3 şi a continuat cu golul lui Gvardiol, cap la o recentrare, tot cu capul, reuşită de Perisic. 1-0 pentru Croaţia în minutul 7, un avantaj de care europenii nu s-au putut bucura foarte mult timp. În minutul 9, Achraf Dari a profitat de respingerea greşită a lui Majer şi a egalat. Au urmat ocaziile lui Modric şi En Nesyri, pentru ca în minutul 42 croaţii să preia conducerea. Şut senzaţional al lui Orsic şi gol de generic pentru 2-1 la pauză.

Partea secundă a fost mai calmă. Livakovic a intervenit foarte bine în faţa lui En Nesyri, în minutul 75, iar ambele echipe au cerut câte un penalti – croaţii la contactul dintre Amrabat şi Gvardiol, iar marocanii la duelul lui Hakimi cu Petkovic. Kovacic a şutat pe lângă poartă în minutul 87, când a trecut uşor de Hakimi, şi Croaţia a învins cu 2-1, câştigând medalia de bronz a Cupei Mondiale din Qatar.

Este pentru a doua oară în istorie când Croaţia se clasează pe locul trei la Cupa Mondială, după ediţia din 1998, notează News.ro.

Min. 90+6 - Fluier final! Croația câștigă meciul și termină turneul final pe locul 3.

Min. 46 - A început repriza a doua.

Min. 45+2 - Arbitrul pune capăt primei reprize.

Min. 42 - Goool Croația! Orsic își readuce echipa în avantaj.

Min. 9 - Goool, Maroc! Dari egalează pentru "leii din Atlas".

Min. 7 - Goool, Croația! Gvardiol deschide scorul cu o lovitură de cap.

Min. 1 - A început meciul.

UPDATE 16:10 - Avem echipele de start

Croația: Livakovic - Stanisic, Sutalo, Gvardiol - Orsic, Modric, Livaja, Kovacic, Perisic - Kramaric, Majer

Rezerve: Grbic, Ivusic - Barisic, Brozovic, Budimir, Erlic, Jakic, Juranovic, Lovren, Pasalic, Petkovic, Sosa, Sucic, Vida, Vlasic

Maroc: Bono - Hakimi, Dari, El Yamiq, Attiyat Allah - El Khannouss, Amrabat, Sabiri - Ziyech, En Nesyri, Boufal

Rezerve: Munir, Tagnaouti - Aboukhlal, Aguerd, Amallah, Benoun, Chair, Cheddira, Ez Abde, Hamdallah, Jabrane, Ounahi, Saiss, Zaroury

În semifinale, Croația a fost învinsă de Argetina, scor 0-3. La rândul său, Maroc a pierdut partida cu Franța, scor 0-2.

Până acum, cele două echipe naționale s-au mai întâlnit de două ori. Primul duel a avut loc în 1996, în semifinalele turneului internaţional Cupa Regele Hassan al II-lea. În timpul regulamentar, scorul a fost egal, 2-2. Croaţia s-a impus la penalty-uri cu 7-6.

Croația și Maroc s-au mai aflat față în față chiar la această ediției a Cupei Mondiale. Meciul s-a disputat în cadrul Grupei F și s-a încheiat la egalitate, 0-0.

Zlatko Dalić: "Maroc seamănă cu noi"

"Maroc seamănă cu noi acum patru ani. Nimeni nu se aștepta să ajungă aici. Merită să fie! Vor fi un oponent mai puternic decât în primul meci. Au evoluat ca încredere și sunt motivați. E un meci uriaș pentru ambele echipe", a declarat, într-o conferință de presă, selecționerul Croației, Zlatko Dalić.

Walid Regragui: "Acest meci de clasament mă deranjează"

La rândul său, selecționerul Marocului, Walid Regragui, a afirmat: "Acest meci de clasament mă deranjează un pic. E complicat, după deziluzia înfrângerii din semifinală. E greu să te bucuri de acest meci de clasament.

Am fi vrut să jucăm finala mare, evident, dar suntem aici și ne batem la locul 3. Vrem să terminăm Mondialul pe podium. Va fi greu, s-a adunat oboseala, suntem epuizați și psihic. Dar vom trece peste. Nu va fi o plimbare în parc, asta e clar".

Echipele probabile:

Croația: Livakovic - Juranovic, Lovren, Sutalo, Sosa - Modric, Jakic, Kovacic - Vlasic, Kramaric, Perisic

Maroc: Bono - Hakimi, El-Yamiq, Dari, Attiyat-Allah - Ounahi, Amrabat, Amallah - Ziyech, En-Nesyri, Boufal

Cine va arbitra finala mică a Cupei Mondiale

Pentru finala mică a Cupei Mondiale, Croația - Maroc, FIFA a delegat o brigadă de arbitri din Qatar. La centru se va afla Abdulrahman Al-Jassim, iar asistenți vor fi Taleb Al Marri și Saoud Al Maqaleh.

FOTO Așteptarea a luat sfârșit pentru fanii tinerei care a făcut senzație în Qatar! S-a pozat topless

Argentina este prima finalistă de la Cupa Mondială din Qatar. "Pumele" au trecut, marți, în semifinale, de Croația, scor 3-0.

Franța, campioana mondială en-titre, a învins Maroc cu 2-0 în cea de-a doua semifinală a Cupei Mondiale 2022. Partida a fost transmisă în format Live Score pe ȘtirileProTV.ro.

Maroc a eliminat Portugalia și reușește o calificare istorică în semifinalele Campionatului Mondial

Echipa naţională a Marocului a învins sâmbătă naţionala Portugaliei, scor 1-0, şi a devenit prima echipă africană din istorie calificată în semifinalele Cupei Mondiale la fotbal.

Croația a eliminat Brazilia de la Campionatul Mondial la penaltyuri. Neymar și echipa sa pleacă acasă

Croația a eliminat Brazilia de la Campionatul Mondial într-un meci de infarct pe stadionul Educational City, în sferturile de finală. Jocul a fost transmis în format Live Score pe ȘtirileProTV.ro.

Croația a învins Japonia la loviturile de departajare. Portarul croat a apărat trei penaltiuri

Croația a învis Japonia la loviruile de departajare, în optimile de finală alei Cupei Mondiale. Portarul Dominik Livakovic a apărat trei penaltiuri.

Ucraina a retras de urgență o temută armă americană de pe front. Este prea slabă în lupta cu Rusia

Armata Ucrainei a decis să retragă una dintre armele pe care i le-a furnizat Washingtonul, după ce s-a constatat că este vulnerabilă în timpul atacurilor rusești.

Cine sunt politicienii cu dosare penale care candidează la alegerile locale. La Iași, primarul Mihai Chirica are 4 dosare

Acuzațiile procurorilor și dosarele penale întocmite pe numele lor nu îi țin pe politicieni departe de funcții.

Curtea Supremă din SUA a dezbătut imunitatea penală a lui Trump.
Curtea Supremă din SUA a dezbătut imunitatea penală a lui Trump. "Fără ea, nu vei face nimic, devii un președinte onorific"

Curtea Supremă a SUA a dezbăutut, joi, imunitatea penală a lui Donald Trump. Majoritar conservatoare, aceasta a părut să respingă argumentele candidatului republican la Casa Albă.