Sanatatea romanilor, afectata de datoriile Romaniei catre spitalele din UE. Conditiile impuse de clinici pentru noi

×
Publicitate

Romania este datoare vanduta spitalelor din Uniunea Europeana. Pentru ca nu am platit peste 200 de milioane de euro in 31 de tari, bolnavii nostri sunt cei care patimesc

Atunci cand cer ajutor clinicilor din strainatate, li se solicita intai dovada ca au bani in cont si abia apoi sunt acceptati la tratament.

Totul pentru ca managerii unitatilor sanitare din Occident s-au saturat sa primeasca doar promisiuni de la oficialii nostri si nu plata efectiva a restantelor.

Operam cetateni romani, dar numai cu plata inainte! Spitalul AKH din Viena a hotarat sa nu mai puna pacienti pe lista de transplant pulmonar decat in momentul in care suma totala pentru interventie se afla in contul clinicii: "Solicitam asiguratorului sa ofere pacientului sustinerea financiara necesara transferand suma de 120.000 de euro sub forma de depozit bancar in contul spitalului. Dupa ce partea financiara va fi lamurita, vom include pacientul pe lista activa de asteptare pentru transplant."

Din cauza intarzierilor, o bolnava de 36 de ani a murit asteptand finantarea. Cel putin asa sustin membrii Asociatiei Romane de Transplant.

Anca Popa, vicepresedinte: "A asteptat banii in jur de 6-8 luni de la statul roman, de la Ministerul Sanatatii. In acest moment avem o domnisoara de 24 de ani care are dosarul in Ministerul Sanatatii si inca nu i s-a acceptat finantarea. Noi ca asociatie am incercat un demers catre ei sa incercam urgentarea transplantului si ne-au spus nu se poate, atata vreme cat banii nu sunt in cont."

La intarzierile Ministerului se adauga si datoriile pe care statul roman, prin CNAS, le are in spitalele din 31 de tari. 

Romania are in prezent restante de peste 200 de milioane de euro, cele mai mari catre Germania, Italia, Austria si Franta. Oficialii de la CNAS ne promit ca partial ne vor scapa de aceasta rusine, pentru ca la finalul anului vor achita aproape o treime din suma.

Cele mai mari datorii s-au acumulat pentru afectiunile grave care se deconteaza prin formularul E 112.

Facturi neachitate sunt si pentru elevi, studenti si muncitori fara contracte legale, multe dintre ele acumulate in baza cardului european de sanatate.

Bugetul alocat pentru anul acesta este de 132 de milioane de euro, bani care ar acoperi doar jumatate din totalul restantelor.

Articol recomandat de sport.ro
Răsturnare de situație peste Ocean: decizia luată de Donald Trump în privința Iranului
Răsturnare de situație peste Ocean: decizia luată de Donald Trump în privința Iranului
Citește și...
Vitamina ignorată de mulți, care „curăță” arterele și înjumătățește riscul de moarte din cauze cardiovasculare

O vitamină adesea ignorată în dietele moderne se dovedește a fi un factor determinant în prevenirea infarctului și a accidentului vascular cerebral.

România reduce numărul de paturi din spitale. Autoritățile spun că aproape jumătate sunt nefolosite

Guvernul a aprobat, în şedința de miercuri, Planul naţional de paturi pentru perioada 2026-2028, care prevede reducerea etapizată pentru aproximativ 14.000 de paturi finanţate de către CNAS.

Inteligența artificială, un pericol pentru pacienți: recomandă terapii nevalidate și nu pot înlocui consultul medical

Tot mai mulţi oameni folosesc inteligența artificială pentru sfaturi medicale, însă un studiu recent arată că răspunsurile pot fi înșelătoare. 

Recomandări
Când va fi gata autostrada Pașcani-Suceava-Siret. Ilie Bolojan a semnat contractele de proiectare a două loturi

Premierul Ilie Bolojan se declară convins că în 2029 se va circula pe autostradă de la Paşcani prin Suceava până la Siret, dar şi prin Iaşi până la Ungheni. 

MApN: Noi atacuri ale Rusiei în Ucraina, în apropierea graniţei fluviale cu România. Mesaj RO-Alert, emis în Tulcea

În dimineața zilei de vineri, 1 mai, Federația Rusă a atacat  obiective civile și de infrastructură din Ucraina, în proximitatea frontierei fluviale cu România, anunță Ministerul Apărării.

Petrecerile de 1 Mai au început în Vama Veche, dar frigul i-a gonit pe turiști de pe plajă către cluburi și terase încălzite

S-a furat startul petrecerilor de 1 Mai, joi noapte, în Vama Veche. Vremea e mai degrabă de iarnă, așa că tradiționalele întâlniri pe plajă, cu chitara, nu au mai avut loc.