Rachete Patriot, aduse in Romania pe calea ferata. General american: "Nu dorim un razboi, dar vrem sa fim pregatiti"

sistem de rachete antiaeriene Patriot

Exercitiile militare surpriza si viitoare desfasurari de trupe vor ajuta NATO sa-si perfectioneze apararea antiaeriana in timp ce Alianta isi adapteaza abordarea pentru a descuraja Rusia in flancul estic.

Declaratia ii apartine generalului american Timothy McGuire, adjunctul comandantului trupelor americane in Europa, relateaza Reuters.

Un astfel de program de aplicatii militare se va desfasura in Romania la inceputul lunii noiembrie. Circa o suta de militari americani au primit saptamana aceasta un ordin surpriza sa transporte pe calea ferata un sistem de rachete antiaeriene Patriot din Germania in Romania, pentru a participa la un exercitiu impreuna cu alti circa o suta de militari romani.

Astfel de aplicatii consolideaza capacitatea de reactie rapida, a indicat generalul citat.

"'Nu dorim razboi, dar cea mai buna cale de a mentine pacea este sa ne consolidam apararea si sa fim pregatiti in orice moment", a explicat el, adaugand ca acest punct de vedere a fost impartasit de seful Statului Major al armatei americane, generalul Mark Milley, si de comandantii a 38 de armate europene reuniti la o intalnire desfasurata la Wiesbaden, in Germania.

Citește și
Iskander
Rusia, despre instalarea de rachete Iskander in regiunea Kaliningrad: "De fapt, Moscova avertizeaza astfel NATO"

In contextul amenintarilor venite dinspre Rusia, armata americana si aliatii ei au inceput sa lucreze urgent la imbunatatirea coordonarii cu apararea antiaeriana a statelor din flancul estic, care au in dotare sisteme de rachete antiaeriene foarte vechi, unele achizitionate pe vremea Pactului de la Varsovia.

Un exercitiu de tragere asupra unor tinte aeriene, la care au participat trupe americane, germane si olandeze s-a desfasurat luna trecuta in insula greaca Creta, impreuna cu un alt exercitiu in Slovacia si la care au participat opt state, au dovedit capacitatea statelor membre NATO de a dezvolta a abordare comuna a apararii antiaeriene, a mai declarat generalul Timothy McGuire.

Articol recomandat de sport.ro
E gata ”colosul” de 23.000.000€ din România! Imagini spectaculoase
E gata ”colosul” de 23.000.000€ din România! Imagini spectaculoase
Citește și...
Rusia trimite rachete care pot transporta focoase nucleare la granita cu NATO. Avertismentul transmis aliatilor Romaniei
Rusia trimite rachete care pot transporta focoase nucleare la granita cu NATO. Avertismentul transmis aliatilor Romaniei

Kremlinul nu lasa fara raspuns consolidarea fortelor NATO pe flancul de est al Aliantei si activarea scutului de la Deveselu.

Rusia, despre instalarea de rachete Iskander in regiunea Kaliningrad:
Rusia, despre instalarea de rachete Iskander in regiunea Kaliningrad: "De fapt, Moscova avertizeaza astfel NATO"

Relocarea de catre Rusia a unor sisteme de rachete Iskander in regiunea Kaliningrad nu reprezinta o amenintare la adresa Uniunii Europene, ci este un avertisment pentru NATO, a declarat joi intr-un interviu pentru Euronews ambasadorul Rusiei la UE.

Recomandări
CGMB a aprobat majorarea taxelor pentru 2026. Impozitele pe locuințe în București aproape se dublează
CGMB a aprobat majorarea taxelor pentru 2026. Impozitele pe locuințe în București aproape se dublează

Consilierii CGMB au aprobat marți proiectul de hotărâre care stabilește nivelul impozitelor și taxelor locale în București începând din 2026.

Cine a fost de vină pentru incendiul devastator de la „Ferma Dacilor”, în care au murit 8 persoane, inclusiv fiul patronului
Cine a fost de vină pentru incendiul devastator de la „Ferma Dacilor”, în care au murit 8 persoane, inclusiv fiul patronului

Parchetul de pe lângă Tribunalul Prahova a anunţat finalizarea cercetărilor în dosarul "Ferma Dacilor" cu privire la împrejurările în care a avut loc incendiul din data de 26 decembrie 2023, în urma căruia au decedat opt persoane.

Ordonanța trenuleț „costă” bugetul de stat jumătate de miliard de lei anul viitor. Cum a propus Finanțele să acopere „gaura”
Ordonanța trenuleț „costă” bugetul de stat jumătate de miliard de lei anul viitor. Cum a propus Finanțele să acopere „gaura”

Ministerul Finanțelor a făcut public, luni 22 decembrie, la ora 22:52, un proiect de ordonanță de urgență care definește cadrul pentru elaborarea bugetului pe anul 2026 și conturează direcțiile financiare pentru perioada următoare.