Un tanar din judetul Iasi a luat fonduri europene si le-a jucat la pacanele. Acum e anchetat de DNA

×
Codul embed a fost copiat

Caz uluitor de deturnare a banilor de la UE, investigat de procurorii DNA din Iasi.

Andrei Anti, un tanar de 30 de ani din comuna ieseana Butea, a fost trimis in judecata de procurorii anti-coruptie, acuzat de schimbarea ileagala a destinatiei fondurilor europene. Mai precise, din cele 24.000 de euro luati de la UE pentru finantarea fermei sale de bovine, o treime i-a folosit pentru a-si plati datoriile catre un cunoscut. Pe restul i-a jucat la pacanele si, din ce a mai ramas, si-a facut un grajd - care insa nu era prevazut in documentatia depusa.

Citeste si: "Nu-mi pare rau de nimic in viata." Suma uriasa pierduta de o ieseanca in 21 de ore, la pacanele

Contactat de reporterii ziarului 7est, tanarul nu a vrut sa comenteze, spunand doar ca „acolo este insa alta situatie“.

Comunicatul DNA:

Citește și
pacanele
Sute de perchezitii la salile de jocuri din toata tara. Cum modificasera patronii aparatele de "pacanele"

Procurorii din cadrul Directiei Nationale Anticoruptie – Serviciul teritorial Iasi au dispus trimiterea in judecata, in stare de libertate, a inculpatului
ANTI ANDREI, pentru savarsirea infractiunii de schimbare, fara respectarea prevederilor legale, a destinatiei fondurilor europene.

In rechizitoriul intocmit, procurorii au retinut urmatoarea stare de fapt:

In perioada februarie – mai 2014, inculpatul Anti Andrei, in calitate de reprezentant al unei intreprinderi individuale, a schimbat destinatia sumei de 107.304 lei (echivalentul sumei de 24.000 euro) virata de Agentia pentru Finantarea Investitiilor Rurale, cu titlu de avans, conform unui contract de finantare privind „Instalarea tinerilor fermieri”.
Suma respectiva nu a fost cheltuita pentru realizarea actiunilor prevazute in planul de afaceri al intreprinderii individuale pe care o reprezenta, ci a fost folosita in interes personal de inculpatul Anti Andrei, care a restituit un imprumut in cuantum de aproximativ 8.000 euro, a cheltuit o parte a sumei de 107.304 lei la jocuri electronice si a efectuat lucrari de construire la o anexa a fermei (grajd), lucrari neprevazute in planul de afaceri.

In cauza s-a dispus instituirea sechestrului asigurator asupra bunurilor mobile si imobile ale inculpatului Anti Andrei, pana la concurenta valorii prejudiciului cauzat, respectiv 107.304 lei.

Dosarul a fost trimis spre judecare Tribunalului Iasi, cu propunere de a se mentine masurile asiguratorii dispuse in cauza.

Articol recomandat de sport.ro
Georgina, logodnica lui CR7, postare de 5 stele pe rețelele social media: ”BOOM! / Preciosa”
Georgina, logodnica lui CR7, postare de 5 stele pe rețelele social media: ”BOOM! / Preciosa”
Citește și...
A dat norocul peste el chiar de Sarbatori. Reactia unui roman dupa ce a castigat 20.000 de lei la
A dat norocul peste el chiar de Sarbatori. Reactia unui roman dupa ce a castigat 20.000 de lei la "pacanele"

Un barbat a avut parte de un noroc urias in perioada Sarbatorilor, dupa ce a jucat la pacanele in ajun de Craciun.

Sute de perchezitii la salile de jocuri din toata tara. Cum modificasera patronii aparatele de
Sute de perchezitii la salile de jocuri din toata tara. Cum modificasera patronii aparatele de "pacanele"

 Zeci de oameni de afaceri care au, in toata tara, sute de sali de jocuri de noroc au primit astazi vizita politistilor de de la investigarea criminalitatii economice.

Doi copii au fost filmati in timp ce jucau la pacanele intr-un bar din Vaslui. Cat au castigat la final
Doi copii au fost filmati in timp ce jucau la pacanele intr-un bar din Vaslui. Cat au castigat la final

Imagini tulburatoare la Vaslui, unde o persoana a surprins doi copii de 10 si 11 ani cum joaca bani la jocuri electronice.

Recomandări
Putin anunță că este pregătit să discute cu un președinte european, în contexul negocierilor internaționale de pace
Putin anunță că este pregătit să discute cu un președinte european, în contexul negocierilor internaționale de pace

Purtătorul de cuvânt al Kremlinului, Dmitri Peskov, a declarat pentru agenția rusă RIA Novosti, sâmbătă seară târziu, că președintele rus Vladimir Putin este pregătit să poarte un dialog cu omologul său francez, Emmanuel Macron, potrivit AFP.

Marş memorial pe 21 decembrie, de la Piaţa Victoriei la Piaţa Revoluţiei: „Dosarul victimelor din 1989 este o ruşine”
Marş memorial pe 21 decembrie, de la Piaţa Victoriei la Piaţa Revoluţiei: „Dosarul victimelor din 1989 este o ruşine”

Un marş memorial pe traseul Piaţa Victoriei - Piaţa Universităţii - Piaţa Revoluţiei, este anunţat pentru 21 decembrie, de la ora 17.00.

S-au împlinit 36 de ani de când Timișoara a devenit primul oraș liber de comunism din România: ”Am fost inconștienți”
S-au împlinit 36 de ani de când Timișoara a devenit primul oraș liber de comunism din România: ”Am fost inconștienți”

În 20 decembrie s-au împlinit 36 de ani de când Timișoara a devenit primul oraș liber de comunism din România. Sirenele, care atunci anunțau că oamenii și-au recâștigat libertatea, au răsunat din nou în oraș, în semn de omagiu.