Rromii care si-au vazut palatele debransate de la curent s-au luat la cearta cu fortele de ordine: "Suntem oameni nevoiasi"

×
Publicitate

Trupele speciale au descins marti intr-o comuna de langa Iasi, impreuna cu mai multi angajati de la societatea de electricitate, si au debransat de la reteaua de curent zeci de case si palate tiganesti.

Proprietarii sunt acuzati ca nu si-au mai platit facturile de multa vreme. Fortele de ordine au supravegheat totul, ca sa nu apara niciun fel de incidente. Unii localnici au constestat insa actiunea.

Actiunea a avut in satul Zanea, intr-o comunitate de tigani, la primele ore ale diminetii. Majoritatea oamenilor care traiesc in sat au case mari sau chiar palate, iar facturile ajung la mii de lei. Reprezentantii societatii de electricitate au fost de acord ca acestia sa plateasca darile esalonat. Cum platile nu s-au facut, s-au luat si masuri.

"Am fost plecat pe la tara cu cortul si mi-a venit curentul 15 mii de lei, 150 de milioane. Da' ce am eu sa consum 150 de milioane? Am 2 becuri si un televizor. Pe ce baza? De unde sa-i platesc? Nu avem posibilitate si au venit ai su intrerupt curentul", spune un localnic.

"La domnii astia care au venit sunt restante cu EON-ul, care au facut contracte sa plateasca partial. Si acum vor sa plateasca tot, oamenii nu au acesti bani, 4 mii, 5 mii de lei, acum ei taie la toti tiganii in rand", spune un altul.

Pusi in fata faptului implinit, unii tigani au venit totusi cu acte si facturi ca sa dovedeasca fapptul ca sunt cu plata la zi.
Cert este ca, in urma acestei actiuni, trei sferturi din locuitorii satului au ramas fara curent. In tot acest timp, trupele speciale au supravegheat indeaproape totul.

"Am platit de atatea ori, da ce vor, sa platim o data gramada? Avem cate doua becuri si gata, taie curentul? Avem o saptamana, doua de cand am platit, de ce taie la toti curentul? Uite, am platit 45 de milioane", spune o femeie.

"2 milioane 600 la zi, la mine nu are ce cauta sa taie lumina, eu am platit lumina. Suntem nevoiasi, fiecare plateste cum poate", e de parere un alt localnic.

Actiunea s-a desfasurat in doua comune din judetul Iasi. In total, 140 de persoane au ramas fara curent electric. Autoritatile spun ca paguba produsa ajunge la aproape 2 milioane de lei.

Articol recomandat de sport.ro
GALERIE FOTO | S-a ”încurcat” cu starul lui Real Madrid pentru a pune mâna pe un ”suvenir”
GALERIE FOTO | S-a ”încurcat” cu starul lui Real Madrid pentru a pune mâna pe un ”suvenir”
Citește și...
Sute de oameni au protestat de Ziua Europei în București. Marșul s-a încheiat în Piața Victoriei. GALERIE FOTO

Câteva sute de persoane participă, sâmbătă seară, la manifestaţia de Ziua Europei de la Bucureşti, în Piaţa Victoriei, unde au ajuns după un marş început în Piaţa Universităţii. 

Bărbatul care a atacat o fată de 12 ani cu o șurubelniță s-a judecat în trecut cu familia ei. Era nemulțumit de sentință

Bărbatul care a atacat cu o șurubelniță o copilă de 12 ani pe o stradă din Alba Iulia a fost reținut. Suspectul s-a judecat în trecut cu familia victimei, după ce a blocat o stradă de acces din cartier. Acum, este acuzat de tentativă de omor.

Un cetățean rus a fost expulzat din Romania după ce a fost declarat pericol pentru securitatea națională

Cetățeanul rus declarat indezirabil de Curtea de Apel București pentru rațiuni de securitate națională a părăsit România.

Recomandări
Scenariile pentru noul guvern împart scena politică. Liderii PSD și PNL s-au atacat prin mesajele de pe rețelele sociale

Ziua Europei nu a calmat spiritele pe scena politică. 

Ce urmează după căderea Guvernului Bolojan. Cristian Pîrvulescu: „Fie un guvern minoritar, fie unul tehnic de serviciu”

Politologul Cristian Pîrvulescu a comentat, sâmbătă, mesajul transmis de președintele Nicușor Dan după căderea Guvernului Bolojan, afirmând că din acesta reiese lipsa unei înțelegeri politice clare între partide.

Trump ar vrea să mute trupele americane din Germania în Polonia. Decizia ar putea redesena prezența militară a SUA în Europa

Preşedintele SUA, Donald Trump, a declarat că „ar putea” muta trupele americane din Germania în Polonia, în contextul în care Pentagonul se pregăteşte să retragă aproximativ 5.000 de soldaţi americani din Germania în cursul anului viitor, scrie POLITICO.