Atacul cibernetic global a afectat si Uzina Dacia de la Mioveni. Renault a anuntat ca a oprit productia si in Franta

61885181

Constructorul auto Dacia a fost afectat de valul de atacuri cibernetice care a lovit vineri zeci de tari.

O parte a activitatii de productie a uzinelor Dacia de la Mioveni a fost afectata de probleme ale sistemelor informatice si mai multi angajati au fost trimisi acasa sambata dimineata, a anuntat compania, care ia in calcul ipoteza unei consecinte a atacului cibernetic care a avut loc la nivel global.

Constructorul auto ar fi fost afectat de valul de atacuri cibernetice care a lovit vineri zeci de tari. Compania a anuntat sambata ca luat masuri pentru a preveni extinderea problemelor.

"O parte a activitatii de productie a Uzinelor Dacia de la Mioveni a fost afectata de disfunctionalitati ale sistemelor informatice si mai multi angajati au fost trimisi inapoi la domiciliu, in cursul diminetii de sambata, 13 mai. Masura a fost luata pentru a preveni extinderea disfunctionalitatilor care, la o prima vedere, sunt o consecinta a atacului cibernetic care a avut loc la nivel global. Pe platforma de la Mioveni a fost convocata o celula de criza care urmareste evolutia situatiei. Vom reveni cu detalii pe masura ce vom avea noi informatii”, se arata in comunicatul companiei.

Ministrul Comunicatiilor, Augustin Jianu, a declarat, sambata, pentru News.ro, ca nu se stie in prezent ce companii sau institutii ale statului au fost afectate, in contextul in care legea nu le obliga pe acestea sa raporteze aceste incidente. Jianu a subliniat ca legislatia din Romania trebuie modificata in conformitate cu directiva europeana NIS, privind securitatea retelelor si sistemelor informatice. Potrivit directivei, companiile care furnizeaza servicii esentiale si furnizorii de servicii digitale trebuie sa se conformeze unor norme care vizeaza reducerea riscului cibernetic.

”Trebuie modificata legislatia din Romania, in conformitate cu directiva NIS. Nu putem sa stim in prezent ce companii sau institutii au fost afectate, legea nu le obliga sa raporteze aceste atacuri. Ele pot cere ajutorul Centrului National de Raspuns la Incidente de Securitate Cibernetica (CERT-RO)”, a declarat Jianu, pentru News.ro.

Renault a anuntat ca a oprit productia la uzinele din Franta dupa atacul cibernetic, relateaza AFP.

Un val de atacuri cibernetice a afectat vineri zeci de tari, parand sa exploateze un defect dezvaluit in documente divulgate de la Agentia Nationala americana pentru Securitate (NSA). Atacurile au folosit o tehnica cunoscuta sub numele de ransomware, care blocheaza fisierele utilizatorilor cu scopul ca acestia sa plateasca o suma de bani in moneda virtuala Bitcoin.

Articol recomandat de sport.ro
GALERIE FOTO Emoții mari pentru Alisia! Băiatul ei cu nume celebru a debutat la seniori, iar echipa favorită joacă azi finala Cupei
GALERIE FOTO Emoții mari pentru Alisia! Băiatul ei cu nume celebru a debutat la seniori, iar echipa favorită joacă azi finala Cupei
Citește și...
Sute de locuri de muncă în străinătate pentru români. Cele mai multe joburi sunt în Danemarca, Malta și Norvegia

Lucrătorii români au la dispoziție 298 de locuri de muncă în Spațiul Economic European (SEE), prin rețeaua EURES România, potrivit ANOFM.

Unul dintre românii suspectați de implicare în tentativa de asasinat a unui jurnalist britanic a lovit un bărbat cu un ciocan

Al treilea român suspectat de implicare în tentativa de asasinat asupra unui jurnalist britanic în Londra a fost arestat în București pentru că ar fi lovit un om cu un ciocan.

Percheziții în Satu Mare, într-un dosar privind programul „O masă sănătoasă”. Ar exista deconturi fictive de meniuri

Au fost mai multe percheziții într-o comună din județul Satu Mare, după ce procurorii au început să aibă suspiciuni că prin programul „o masă sănătoasă" ar fi fost decontate mai multe meniuri decât numărul elevilor prezenți la cursuri.

Recomandări
Primar din România prins în flagrant de Parchetul European când lua șpagă. Pentru ce a cerut bani

Un primar UDMR din Bihor a fost prins în flagrant de procurorii europeni în timp ce lua șpagă 28.800 de euro. Este pentru prima oară când anchetatorii parchetului condus de Laura Codruța Kovesi realizează un flagrant în România.

Ucraina se pregătește pentru alegeri prezidențiale. Consilierul lui Volodimir Zelenski a anunțat când ar putea avea loc

Ucraina ar putea să aibă alegeri prezidențiale în primăvara anului 2027, a anunțat consilierul lui Volodimir Zelenski. Organizarea scrutinului depinde însă de evoluția războiului declanșat de Rusia. 

Nicușor Dan organizează noi consultări pentru desemnarea unui nou premier. Pe cine a chemat la Cotroceni

Nicuşor Dan a invitat, la trei zile după consultări, parlamentarii din grupul Uniţi pentru România, pe cei din grupul PACE – Întâi România şi neafiliaţii, pentru a discuta despre situaţia economică şi politică a ţării.