Vremea de azi, 11 iunie. Temperaturile cresc în toată țara. Pe litoral se vor înregistra cele mai scăzute valori

×
Codul embed a fost copiat

Miercuri temperaturile cresc în toată țara. În vest, în sud și pe partea estică, vremea devine călduroasă și se ating 31-32 de grade.

Cele mai scăzute valori, de 23 de grade, se vor înregistra la malul mării. După-amiază și seara, norii se adună treptat și vor aduce ploi zgomotoase, în nordul și centrul Moldovei, de asemenea în nordul Transilvaniei și în Maramureș.

Prognoza meteo pe regiuni

Începem cu Dobrogea și cu Bărăganul. Pe aici avem soare și o atmosferă plăcută. Se mai încălzește față de ieri. Temperaturile urcă până la 32 de grade în Bărăgan, dar pe litoral avem în continuare valori mai modeste, de la 23 până la 26 de grade.

Se încălzește și în sudul Moldovei și în nordul Munteniei. Nu sunt anunțate ploi; norii vor fi rari pe timpul zilei, iar la amiază se vor înregistra cel mult 30 de grade.

În nordul Moldovei și în Bucovina se anunță perioade cu soare, dar și înnorări și averse în a doua parte a zilei. Vor fi și tunete, fulgere și vijelii, cu rafale de 50...70 km/h, și se pot acumula 25 de litri de apă pe metru pătrat. Temperaturile cresc cu 4...5 grade față de ieri.

Citește și
Donald Trump
Donald Trump atacă virulent Europa: Imigraţia scăpată de sub control duce la haos. Asta se întâmplă în multe ţări

În nordul Transilvaniei și în Maramureș, vremea rămâne frumoasă până spre seară. Atunci se adună norii, apar și câteva averse, mai ales în zonele de munte, iar temperaturile se opresc la 26 de grade.

În ținuturile vestice, se anunță o zi însorită. Doar în zonele mai înalte s-ar putea să apară o ploaie de scurtă durată și vântul crește în intensitate. Se încălzește, iar la amiază se ating 30 de grade.

În Transilvania este mai răcoare la începutul zilei, în special în depresiuni, pe unde a apărut și puțină ceață. Apoi soarele încălzește atmosfera, iar temperaturile vor ajunge până la 30 de grade în vestul provinciei. Către seară vor fi mai multe reprize cu ploi zgomotoase, iar cantitățile de apă acumulate vor fi însemnate.

În Oltenia găsim vreme frumoasă, soare și câțiva nori inofensivi. Amiaza ne-aduce vreme frumoasă și temperaturi în creștere. Ieri au fost 23 de grade la Drobeta-Turnu -Severin, dar astăzi se vor înregistra 30 de grade.

Și în ținuturile sudice se anunță o zi cu soare. Se încălzește și pe aici. La amiază se ating în jur de 31 de grade.

Vremea în București

În București avem o zi frumoasă, chiar dacă mai apar și câțiva nori spre seară. Se încălzește ușor, iar după prânz se vor înregistra în jur de 31 de grade Celsius.

La munte, ploile apar mai ales după-amiaza și seara. Se vor strânge cantități însemnate de apă, de peste 25 de litri pe metru pătrat, și o să cadă grindină. Vântul crește în intensitate, iar temperaturile din stațiuni vor fi în creștere.

La mare se anunță o zi destul de bună. Mai apar câțiva nori, iar pe seară s-ar putea să plouă. Pe plajă vor fi temperaturi de până la 26 de grade, iar apa mării va avea valori cuprinse între 19 și 21 de grade.

Articol recomandat de sport.ro
GALERIE FOTO Noul jucător de la FCSB a aterizat! Primele declarații
GALERIE FOTO Noul jucător de la FCSB a aterizat! Primele declarații
Citește și...
Donald Trump, discurs la Fort Bragg: Protestele din Los Angeles reprezintă un risc pentru securitatea naţională. FOTO & VIDEO
Donald Trump, discurs la Fort Bragg: Protestele din Los Angeles reprezintă un risc pentru securitatea naţională. FOTO & VIDEO

Donald Trump a folosit un discurs la Fort Bragg pentru a-şi justifica decizia de a trimite trupe în Los Angeles, ca răspuns la protestele legate de politica sa privind imigraţia, potrivit Reuters.    

Donald Trump atacă virulent Europa: Imigraţia scăpată de sub control duce la haos. Asta se întâmplă în multe ţări
Donald Trump atacă virulent Europa: Imigraţia scăpată de sub control duce la haos. Asta se întâmplă în multe ţări

Reluând o linie de atac care a devenit recurentă de la revenirea sa la putere, Donald Trump a afirmat marţi că Europa trebuie să acţioneze împotriva "imigraţiei scăpate de sub control" şi asta "înainte să fie prea târziu", notează AFP.

Accident cumplit între un microbuz și o autoutilitară, în Brăila. Un șofer a murit, iar 13 persoane sunt rănite
Accident cumplit între un microbuz și o autoutilitară, în Brăila. Un șofer a murit, iar 13 persoane sunt rănite

Un bărbat a murit, iar 13 persoane au fost rănite într-un accident între un microbuz și o autoutilitară, pe DN 2B, la Făurei, județul Brăila.  

Recomandări
De ce nu e Nicușor Dan la Davos. Consilier: ”Mesajul este «nu umblu teleleu prin lume» când sunt lucruri importante în țară”
De ce nu e Nicușor Dan la Davos. Consilier: ”Mesajul este «nu umblu teleleu prin lume» când sunt lucruri importante în țară”

Nicușor Dan nu a mers la Forumul Economic de la Davos pentru că în România se derulează acum mai multe crize, care impun prezența sa în țară, a declarat consilierul prezidențial Marius Lazurca. Mesajul este ”nu umblu teleleu prin lume”, spune Lazurca.

Cod galben de ger a fost prelungit în toată România Temperaturile coboară până la -20 de grade
Cod galben de ger a fost prelungit în toată România Temperaturile coboară până la -20 de grade

Meteorologii ANM anunță că valul de frig va continua în majoritatea țării de luni. Temperaturile minime vor fi între -20 și -6 grade, cu ger în nopți și dimineți.  

Tragedie în Spania. Cel puțin 39 de oameni au murit și 123 au fost răniți după ciocnirea a două trenuri de mare viteză. VIDEO
Tragedie în Spania. Cel puțin 39 de oameni au murit și 123 au fost răniți după ciocnirea a două trenuri de mare viteză. VIDEO

Un accident feroviar care a implicat duminică două trenuri de mare viteză a făcut zeci de morți în sudul Spaniei, potrivit Gărzii Civile, după o ciocnire foarte violentă care a aruncat mai multe vagoane de pe şine.