Avertizări cod galben de vânt puternic pentru 23 de judeţe, până la ora 21.00

61950837
iStock

Două avertizări cod galben de vânt puternic, cu viteze de peste 45 de kilometri la oră, sunt în vigoare, luni, până la ora 21.00, fiind afectate cea mai mare parte a Munteniei şi Dobrogei, precum şi Transilvania şi nordul Moldovei.

Conform meteorologilor, în cea mai mare parte a Munteniei şi Dobrogei, local şi în Oltenia şi Transilvania, vor fi intensificări temporare ale vântului cu viteze de peste 45-55 de kilometri de oră, potrivit uneia dintre avertizările cod galben emisă de Adminustraţia Naţională de Meteorologie şi valabilă până la ora 21.00, relatează news.ro.

Tot până la ora 21.00, este în vigoare o avertrizare privind intensificări susţinute ale vântului în 23 de judeţe din Transilvania, Oltenia şi nordul Moldovei: Bistriţa-Năsăud, Suceava, Mureş, Harghita, Neamţ, Sibiu, Braşov, Covasna, Bacău, Vrancea, Buzău, Prahova, Dâmboviţa, Argeş, Vâlcea, Giurgiu, Cluj, Mehedinţi, Hunedoara, Alba, Cluj, Bihor şi Sălaj.

În intervalul menţionat, în cea mai mare parte a zonei de munte vântul va avea intensificări cu viteze în general de 55-65 de kilometri la oră, iar la altitudini de peste 1500 m rafalele vor depăşi 80-100 de kilometri la oră.

Articol recomandat de sport.ro
FOTO Cum arată noul Maybach decapotabil de la Mercedes. Prețul lui e mai mare decât multe apartamente din centrul Bucureștiului
FOTO Cum arată noul Maybach decapotabil de la Mercedes. Prețul lui e mai mare decât multe apartamente din centrul Bucureștiului
Citește și...
Alertă de caniculă în toată România. ANM a emis primul cod portocaliu de temperaturi ridicate și anunță până la 37 de grade

Aproape toată ţara se va afla, joi și vineri sub o avertizare cod portocaliu și galben de temperaturi ridicate şi caniculă, meteorologii anunţând temperaturi de 37 de grade.

Vremea de azi, 25 iunie. Canicula se extinde în țară. Capitala se pregătește pentru prima noapte tropicală a anului

Joi avem o zi călduroasă peste tot și o amiază caniculară în vest și în nord-vest. La câmpie aerul devine greu de respirat, iar în sud și la munte, poate și în centru o să apară câteva averse.

ANM: Vreme caniculară în cea mai mare parte a ţării, miercuri şi joi. Temperaturile vor atinge și 35 de grade

Administraţia Naţională de Meteorologie (ANM) a emis noi atenţionări Cod galben de vreme caniculară, valabile miercuri în opt judeţe, iar joi în peste trei sferturi din ţară.

Recomandări
Guvernul minoritar intră la negocieri. Liderii fostei coaliții încearcă să ajungă la un acord politic

Liderii partidelor din fosta coaliție se reunesc, de la ora 15:00, pentru o nouă rundă de negocieri privind susținerea viitorului guvern. La discuții participă Sorin Grindeanu, Kelemen Hunor, Ilie Bolojan și Dominic Fritz.

Ambasadorul României la Moscova, convocat la Ministerul de Externe al Rusiei: „Va fi informat despre măsurile de represalii”

Ambasadorul României la Moscova, Cristian Istrate, a fost convocat la sediul Ministerului Afacerilor Externe al Federaţiei Ruse, a anunţat purtătoarea de cuvânt a ministerului, Maria Zaharova, informează joi Interfax.

Alertă de caniculă în toată România. ANM a emis primul cod portocaliu de temperaturi ridicate și anunță până la 37 de grade

Aproape toată ţara se va afla, joi și vineri sub o avertizare cod portocaliu și galben de temperaturi ridicate şi caniculă, meteorologii anunţând temperaturi de 37 de grade.