Toată România este sub Cod galben de vijelii. ANM a emis două avertizări de vreme rea

62526925
Shutterstock

ANM a emis luni un Cod galben de instabilitate atmosferică și vânt valabil la nivel național. De asemenea, până marți dimineață, 13 județe sunt vizate de un Cod galben de intensificări ale vântului, și o informare de vreme deosebit de rece.

Potrivit meteorologilor, luni, între orele 10:00 - 21:00, în toată ţara, va fi Cod galben de intensificări ale vântului şi vijelii, cu viteze în general de 50 - 70 km/h, iar la altitudini mari de 90 - 110 km/h. În Banat, Crişana, Maramureş, Transilvania, jumătatea sudică a Moldovei, nordul Munteniei şi al Dobrogei, local vor fi perioade cu instabilitate atmosferică accentuată, ce se va manifesta prin averse, descărcări electrice şi izolat grindină.

În intervale scurte de timp sau prin acumulare, cantităţile de apă vor fi de 15 - 25 l/mp şi pe arii restrânse de 30 - 35 l/mp.

Un al doilea Cod galben, de data aceasta de intensificări ale vântului, va fi în vigoare în intervalul 19 mai, ora 21:00 - 20 mai, ora 6:00, în Carpaţii Meridionali şi de Curbură, îndeosebi la altitudini de peste 1.700 de metri, unde intensificările vor fi de 90 - 100 km/h.

Judeţele vizate de aceste fenomene meteorologice sunt: Alba, Argeş, Braşov, Buzău, Caraş-Severin, Covasna, Dâmboviţa, Gorj, Hunedoara, Prahova, Sibiu, Vâlcea şi Vrancea.

De asemenea, în perioada 19 mai, ora 10:00 - 20 mai, ora 20:00, va fi în vigoare o informare de precipitaţii moderate cantitativ, lapoviţă şi ninsoare la altitudini mari, intensificări ale vântului, vreme deosebit de rece.

Astfel, luni, vor fi averse în cea mai mare parte a ţării, iar marţi cu precădere în nord-vest şi centru.

Se vor semnala şi descărcări electrice, iar în intervale scurte de timp sau prin acumulare vor fi cantităţi de apă de 15 - 25 l/mp şi pe arii restrânse de peste 30 l/mp.

La munte, în general la altitudini mai mari de 1.500 de metri, vor fi şi precipitaţii sub formă de lapoviţă şi ninsoare şi local se va depune strat de zăpadă (în medie de 3 - 6 cm).

Temporar, vântul va avea intensificări, luni în toate regiunile, iar marţi cu precădere în cele estice, cu viteze în general de 40 - 60 km/h, iar la munte de peste 80 - 90 km/h.

La nivel naţional, vremea va fi deosebit de rece, cu valori termice cu mult sub mediile multianuale specifice perioadei, în Banat, Crişana, Maramureş, Transilvania şi Moldova, unde temperaturile maxime vor fi cuprinse în general între 10 şi 18 grade şi minimele între 2 şi 12 grade, cu cele mai scăzute valori în depresiuni.

Articol recomandat de sport.ro
GALERIE FOTO Fotbalistul de top care și-a ucis iubita și a dat-o de mâncare la câini a fost prins
GALERIE FOTO Fotbalistul de top care și-a ucis iubita și a dat-o de mâncare la câini a fost prins
Citește și...
Mesaj RO-Alert pentru mai multe localităţi unde sunt prognozate averse torenţiale, vânt puternic ce poate atinge 90 km/h

Un mesaj RO-Alert a fost emis, sâmbătă seară, pentru mai multe localităţi din judeţul Tulcea deoarece sunt prognozate fenomene meteorologice severe.

Prognoza pentru minivacanța de Rusalii și 1 Iunie. Ce temperaturi anunță meteorologii ANM

România va avea parte de temperaturi apropiate de normalul perioadei în următoarele patru săptămâni, cu valori ușor mai ridicate în vestul țării. 

Vremea azi, 23 mai 2026. Ploi, furtuni și temperaturi de vară. Unde vor cădea cantități însemnate de apă și grindină

Astăzi instabilitatea afectează majoritatea regiunilor - mai puțin Crișana și Maramureșul. În unele zone se strâng cantități mari de apă, iar vântul bate tare în est, în sud-est și la munte. 

Recomandări
Miliarde de euro, în joc. Bolojan, semnal de alarmă despre proiectele PNRR: ”Au fost convocați toți primarii luni dimineață”

Premierul interimar Ilie Bolojan a tras un semnal de alarmă, sâmbătă, anunțând că România se află în plină negociere cu Bruxellesul pentru a nu pierde miliarde de euro din fonduri europene. Astfel, deciziile luate în zilele următoare vor fi decisive.

Ploile au lovit în rafale jumătate de țară și au provocat inundații în mai multe județe. În Iași, străzile au fost inundate

Ploile care au lovit în rafale jumătate de țară au provocat inundații în mai multe județe, iar pompierii au intervenit în zeci de situații de urgență.

Surse Washington Times: SUA și Iranul vor anunța un acord de pace în următoarele 24 de ore, care va pune capăt luptelor

Statele Unite și Iranul ar putea anunța în următoarele ore încheierea unui acord de pace, menit să pună capăt luptelor pe toate fronturile, a declarat pentru The Washington Times o sursă apropiată negocierilor.