Promisiunea care ar putea demara constructia Spitalului de Oncologie la Timisoara

spital

Dupa ce termopanele si caloriferele au fost furate, lucrarile la Spitalul de Oncologie au fost, din nou, amanate. Ca o continuare a problemelor fara sfarsit din jurul institutiei a venit si neintelegerea dintre Directia de Sanatate Publica si Primarie.

Astazi, primarul Gheorghe Ciuhandu si Horia Vermesan, directorul Directiei de Sanatate Publica (DSP) Timis, s-au intalnit in prezenta prefectului Mircea Bacala, pentru a clarifica neintelegerile legate de semnarea procesului verbal de predare-primire din cauza caruia ridicarea spitalului bate pasul pe loc.

Prefectul de Timis a cerut informatii legate de problema care tine pe loc finalizarea spitalului. “Am dorit sa stiu care este situatia, pentru ca pierzand acest proiect, tinem pe loc un institut de care au nevoie multi oameni”, a spus Mircea Bacala.

Personajele principale ale neintelegerii care amana finalizarea spitalului sunt reprezentantii DSP Timis si cei ai Primariei Timisoara.

“Eu sustin ce am spus si pana acum. Noi preluam ce exista acum, oricand. Banii nu sunt pierduti, sunt tot ai nostri si ii vom primi”, a spus Horia Vermesan.

Citește și
seara alb timisoara
O moda care a luat nastere la Paris incepe sa faca furori si la noi! Ce inseamna conceptul "Noapte in Alb"

Pe de alta parte, primarul promite sa semneze saptamana aceasta protocolul de predare-primire. “Asteptam sa preluam de la Spitalul Municipal ce este in prezent, ca sa putem da apoi spre DSP. Nu dorim sa iscalim decat o predare-primire pe existent”, a spus Gheorghe Ciuhandu.

Prefectul Mircea Bacala este hotarat sa demareze o ancheta cu privire la disparitia bunurilor din cladire, fiind vorba despre furtul celor 900 de geamuri de termopan in valoare de 300.000 de euro.

“Vom demara o ancheta sa vedem unde au disparut, dar trebuie sa dam drumul la aceasta constructie, care e prioritara pentru oras. Inventarul a fost facut si Spitalul Municipal se va incarca doar cu ce s-a numarat pana in prezent”, a declarat prefectul.

Din cauza neintelegerilor, banii alocati de la Ministerul Sanatatii, adica un milion de lei, nu au putut fi folositi, drept urmare au fost retrasi, dar vor fi restituiti cand vor reincepe lucrarile pentru constructia Spitalului de Oncologie.

 

Articol recomandat de sport.ro
GALERIE FOTO Cele trei stadioane pe care poate juca România la Cupa Mondială din 2026
GALERIE FOTO Cele trei stadioane pe care poate juca România la Cupa Mondială din 2026
Citește și...
Semnatura care tine pe loc constructia Spitalului de Oncologie din Timisoara
Semnatura care tine pe loc constructia Spitalului de Oncologie din Timisoara

Constructia Spitalului de Oncologie a fost amanata din cauza unor neintelegeri aparute la semnarea procesului verbal de predare-primire dintre Primaria Timisoara si Directia de Sanatate Publica Timis.

Recomandări
Rusia a lansat un atac masiv cu rachete asupra Ucrainei, chiar înaintea negocierilor de pace dintre Kiev și Washington
Rusia a lansat un atac masiv cu rachete asupra Ucrainei, chiar înaintea negocierilor de pace dintre Kiev și Washington

Rusia a lansat un atac masiv cu drone și rachete asupra Ucrainei în timpul nopții de vineri spre sâmbătă, în timp ce Kievul se pregătește să discute cu SUA despre încheierea unui acord de pace.

MAI: 21 de sesizări în campania pentru alegerile locale parțiale. Amendă de 4.500 lei pentru distrugerea unui afiș
MAI: 21 de sesizări în campania pentru alegerile locale parțiale. Amendă de 4.500 lei pentru distrugerea unui afiș

Reprezentanții Ministerului Afacerilor Interne au anunțat că, în timpul campaniei pentru alegerile locale parțiale, au fost înregistrate 21 de sesizări privind posibile fapte nelegale, dintre care 13 au fost confirmate, iar șase sunt încă investigate.

Criza apei i-a costat pe locuitorii din Prahova și Dâmbovița 120.000 euro pe zi. Restaurante și afaceri, forțate să caute apă
Criza apei i-a costat pe locuitorii din Prahova și Dâmbovița 120.000 euro pe zi. Restaurante și afaceri, forțate să caute apă

Criza apei din Prahova și Dâmbovița se îndreaptă spre o posibilă soluționare. Premierul Ilie Bolojan a anunțat că vineri seară alimentarea cu apă va fi reluată treptat, dar a avertizat că apa nu va fi deocamdată potabilă.