E oficial: de la 1 noiembrie, aradenii nu mai au subventii la caldura. Vezi cine primeste ajutor

60525027

S-a spulberat si ultima speranta a aradenilor ca nu vor plati pretul intreg al caldurii livrate de CET.

Propunerile asociatiilor civice de eliminare treptata a subventiilor nu au fost luate in seama de catre alesii din Consiliul Local, care au aprobat astazi noul pret al caldurii: 307,42 de lei gigacaloria. Ajutoare vor mai primi doar cei cu venituri mici.

Tarife noi

Subventia generalizata a fost eliminata atat de govern, cat si de municipalitatea aradeana, consilierii locali aproband, luni, noile tarife la incalzirea din sistemul centralizat. Astfel, daca in iarna trecuta aradenii plateau 228 de lei pe gigacalorie, din pretul real de 307,42 lei, acum facturile vor fi reduse doar pentru cei care au venituri mici.

De exemplu, o familie cu patru persoane si un venit mediu lunar de 615 lei pe membru va obtine o reducere de 18 la suta din valoarea facturii, iar o familie de doua persoane cu acelasi venit va avea o reducere de 30 la suta.

Persoanele singure beneficiaza de o reducere cuprinsa intre 100 la suta (pentru venituri de pana la 155 de lei) si 17 la suta (pentru venituri de pana la 1.300 de lei).
“La stabilirea cuantumului ajutorului de la bugetul local, s-a incercat o echilibrare a costurilor cu incalzirea cu bugetul familiei beneficiare, motiv pentru care o familie cu doua persoane va avea o reducere mai mare decat una cu mai multe persoane, care are aceleasi costuri, dar mai multe venituri”, a declarat Corina Draghici, purtatorul de cuvant al Primariei Arad.

Propuneri respinse

Pretul efectiv de producere a energiei termice este de 173,05 lei, insa la acesta se adauga 134,37 de lei tariful de transport si de distributie catre populatie.

Mai multe organizatii civice din Arad, intre care Uniunea Locala a Asociatiilor Locative (care reuneste 1,200 de asociatii), au cerut in ultima vreme autoritatilor sa elimine subventia locala in etape, in doi – trei ani, pentru a diminua socul financiar resimtit de populatie. Asociatiile cereau si masuri de retehnologizare a productiei si transportului energiei termice, pentru reducerea pierderilor din retele si a costurilor. Propunerile inaintate oficial autoritatilor nu s-au regasit in proiectul adoptat de consilierii locali privind tariful gigacaloriei pentru populatie si acordarea de ajutoare celor cu venituri mici.

Acte necesare

Persoanele sau familiile din Arad care au un venit de sub 1.300 de lei pot obtine o reducere la factura de incalzire in baza unui ajutor oferit atat de guvern, cat si de Primaria Arad. Pentru asta, trebuie insa sa intocmeasca un dosar destul de stufos, care ii poate descuraja mai ales pe cei care ar obtine o reducere mica la factura.

Potrivit Primariei Arad, dosarul trebuie sa cuprinda: formular de cerere, declaratie pe proprie raspundere privind veniturile, acte de identitate pentru toti membrii familiei, acte doveditoare de venituri in luna anterioara depunerii cererii, precum adeverinta de salar net, cupon de pensie sau cupon de indemnizatie somaj.

In cazul beneficiarilor de ajutor social se va prezenta numai adeverinta de la Serviciul Prestatii Sociale din cadrul Directiei de Dezvoltare si Asistenta Comunitara si copie după actul de identitate.

 

Articol recomandat de sport.ro
FOTO Noua bestie de 1.600 CP de la Bugatti! Există un singur exemplar în lume
FOTO Noua bestie de 1.600 CP de la Bugatti! Există un singur exemplar în lume
Citește și...
Patroana soferului de TIR implicat in carnagiu: ”Am vorbit inainte de accident, parea in forma"

Femeia a declarat ca nu crede in varianta potrivit careia soferul a adormit la volan, pentru ca a vorbit cu acesta la telefon cu cateva minute inainte producerea tragediei, iar barbatul nu dadea semne de oboseala.

Sute de pensionari aradeni merg la primarie de teama ca nu vor fi recenzati acasa

Biroul de recenzare din Primaria Arad lucreaza la foc continuu de trei zile. Peste 400 de persoane au ales sa mearga direct la autoritati pentru a completa formularele, chiar daca isi asteapta si ore bune randul.

Bataie intre judete pe un elicopter SMURD. Solutia: baza aeriana la Arad, operatorul la Timisoara

Guvernul a adoptat o ordonanta de urgenta privind desemnarea Spitalului Judetean de Urgenta Timisoara ca operator medical al unui elicopter.

Recomandări
Nicușor Dan: „Partidele nu s-au înțeles pe legea salarizării. Și-au asumat pierderea a 770 de milioane de euro din PNRR”

Președintele Nicușor Dan anunță că PSD, PNL, USR și UDMR nu au ajuns la un consens privind legea salarizării și și-au asumat pierderea a 770 de milioane de euro din PNRR.

Peste 120 de aleși ar putea rămâne fără funcții dacă Legea integrității va fi promulgată. USR, avertisment pentru PNL

După o lună de dezbateri și nenumărate modificări, legea integrității a fost adoptată în Parlament cu articolul care prevede că aleșii găsiți în incompatibilitate sau conflict de interese, chiar și retroactiv, își pierd funcția.

Ungaria declară Rusia drept „amenințare” pentru Europa și ordinea mondială. Ruptură față de politica lui Viktor Orbán

Guvernul Ungariei a condamnat oficial agresiunea militară a Rusiei și și-a anunțat sprijinul pentru integritatea teritorială a Ucrainei, potrivit orientărilor politice publicate marți seara.