Padurea abandonatilor din Arad, locul unde animalele de companie sunt "uitate" de stapani. Printre ele sunt si doi pitoni

×
Publicitate

Un fenomen cel putin ciudat se intampla in ultima vreme intr-o padure apropiata de Arad.

Tot mai multi oameni isi abandoneaza acolo animalele de companie, pe care nu mai pot sa le creasca sau de care s-au plictisit. Astfel, doi pitoni, mai multe broaste testoase, dar si cativa caini au fost gasiti in ultima perioada de padurari. Daca sunt prinsi, stapanii animalelor pot fi amendati.

Padurea Ceala e la doi pasi de Arad si e preferata de mii de localnici care se plimba cu bicicletele sau merg la picnic in weekend. Oamenii nu stiu ca zilelele trecute puteau sa dea peste un ... piton. Paznicii parcului au gasit doi pitoni chiar pe soseaua principala din padure.

Se banuieste ca cel care a abandonat pitonul a facut-o in mod brutal. Din mersul masinii, pentru ca rangerii de la parcul Lunca Muresului l-au gasit pe mijlocul drumului de acces in padure.

Unul dintre serpi era mort cand a fost descoperit de padurari iar celalat este foarte bolnav. Ambii provin dintr-o specie care nu este veninoasa.

"E o specie exotica, e interesant ca a fost lasat in padure, nu ar fi solicitat un efort mare pentrut a fi hranit. Poate sa provoace panica in schimb, aspect strident, tocmai pentru a-si face simtita prezenta", spune Mihai Pascu, biolog.

Nu doar serpii sunt abandonati. Lacul din mijlocul padurii e plin de broaste testoase, pe care pescarii le prind in carlig.

Fenomenul ii ingrijoreaza pe responsabilii parcului Natural Lunca Muresului.

"Eliberarea animalelor de companie, exotice, in parc natural, poate sa puna in pericol ecosistemul acesta, speciile, scoase din arealul lor natural pot deveni specii invazive, apoi, animalele respective pot sa puna in pericol siguranta vizitatorilor parcului", explica Paul Hac, directorul parcului.

Padurarii atrag atentia ca abandonarea animalelor de companie in padure este interzisa iar amenzile sunt cuprinse intre 5.000 si 60.000 de lei. Camerele de supraveghere nu acopera decat o mica parte din padure.

Articol recomandat de sport.ro
Derapaj incredibil în timpul finalei Spania - Argentina: „Sunt niște porci, niște escroci, niște bătăuși”
Derapaj incredibil în timpul finalei Spania - Argentina: „Sunt niște porci, niște escroci, niște bătăuși”
Citește și...
Zeci de copii au luat parte la un concurs de prins purcei, la Pecica, in judetul Arad

Pe locuri, fiti gata, start! Atat au asteptat sa auda zeci de copii din Pecica, judetul Arad, care au participat la un concurs de... prins purcei. Castigatori au fost cei care s-au dovedit mai iuti de picior si mai indemanatici decat grasutele animale.

CANICULA in vestul tarii. Termometrele indica 35 de grade la umbra la Arad si 34 la Timisoara

O arsita cumplita a pus stapanire pe toata partea de vest a Romaniei. Meteorologii spun ca, la orele pranzului, la Arad, mercurul termometrelor indica 35 de grade Celsius, la umbra.

Emigranti ilegal, gasiti la Nadlac in interiorul unui colet. Cati oameni incapusera intr-o cutie de carton

O femeie si doi barbati provenind din Turcia si Siria au fost prinsi incercand sa treaca in Ungaria ascunsi intr-o cutie de carton. Politistii de frontiera au gasit bizarul colet intr-o camioneta, ascuns printre marfuri.

Recomandări
„Cu 39 de ani de muncă în spate, voi pierde 1.700 de lei”. Ce venituri le-ar fi tăiate medicilor prin noua lege a salarizării

A fost grevă de avertisment în spitalele din întreaga țară. Nemulțumiți de noua lege a salarizării, angajații din sănătate și-au întrerupt activitatea două ore și au asigurat doar urgențele.

Reformele de care depind cinci miliarde de euro de la UE nu au ajuns încă în Parlament. PSD deja pregătește amendamente

Două din cele șase legi pe care România trebuie să le adopte pentru a primi încă cinci miliarde de euro de la Comisia Europeană nu au ajuns încă în Parlament.

Cum arată dezastrul din Bușteni lăsat în urmă de viitură. Apele venite de pe munte au luat oameni și mașini

Sunt probleme serioase în Prahova, după ce duminică o viitură a luat oameni și mașini și a inundat aproape 70 de gospodării în stațiunea Bușteni.