Oferte speciale de cazare pentru mini vacanta de 1 Decembrie. Partiile pe care se va putea schia zilele acestea

×
Publicitate

Se anunta un sfarsit de saptamana cu adevarat de iarna, la munte. Crestele sunt acoperite cu un strat gros de zapada, iar pe cateva partii din Poiana Brasov si de pe Valea Prahovei chiar se va putea schia.

E de asteptat ca statiunile sa se aglomereze, mai ales ca, datorita zilei nationale, weekendul va fi mai lung cu o zi. Masivul Postavaru arata incredibil, zapada atingand vineri o jumatate de metru, iar partiile din partea superioara sunt impecabile.

Se va mai putea schia la Azuga, pe partia Cazacu si pe o mica portiune din partia Clabucet, din Predeal. Acestea din urma au fost intretinute cu zapada artificiala. Atentie insa, nu vor functiona toate instalatiile de transport pe cablu. Pe langa zapada, turistii au si alte motive sa vina la munte pentru acest weekend prelungit. Multe hoteluri si pensiuni au oferte speciale de cazare cu o noapte gratuita la doua nopti platite. In plus, turistilor li se ofera cina festiva pentru Ziua Nationala. Un sejur trei nopti la un hotel de patru stele costa 89 de euro de persoana. La acelasi confort, pensiunile au preturi la jumatate dar nu ofera mese festive si spa.

In fiecare an, instructorii de schi din Poiana Brasov sunt primii care incearca apartiile. Chiar daca in tara nu a prea nins, pistele din partea superioara a masivului Postavaru arata impecabil. “Sa speram ca o sa fie cat mai multa zapada, ca o sa vina lumea la schi, sa fim cat mai multi, sa ne distram, sa avem o iarna plina de zapada”, se asteapta un instructor de schi.

Discutie reporter-monitor de schi:

Citește și
Destinații de iarnă în România de vizitat în 2026. Unde să îți organizezi următoarea vacanță
Destinații de iarnă în România de vizitat în 2026. Unde să îți organizezi următoarea vacanță

Reporter: “-Prima zapada din acest an, a fost asteptata?”
Robert Tolnay, monitor schi: “-Da, foarte mult, asteptam de mult timp sa ninga sa avem zapada cat mai multa”
Reporter: “-Cum a fost?”
Robert Tolnay, monitor schi: ”-Foarte bine, zapada aluneca, nu e lipicioasa”

Instructorii tin sa-i avertizeze totusi pe turisti ca partiile nu sunt la fel de bune si la baza muntelui.

zapada munte

“Cei care iubesc schiul, bineinteles, daca vad alb in fata ochilor vor veni. Domeniul schiabil nu este oficial deschis, pentru ca nu e terminata amenajarea, dar ce e facut pana acum e facut foarte bine. Se poate schia pe proprie raspundere. Omul trebuie sa se astepte si la neprevazut, portiuni de partii neamenajate”, avertizeaza Emil Farcasan, instructor de schi.

Meteorologii anunta ninsori la munte si chiar ger, dar pe alocuri va iesi si soarele. Este o veste buna pentru administratorii partiilor din Poiana Brasov si de pe Valea Prahovei, care vor putea tine in functiune tunurile de zapada artificiala.

Pentru ca in statiuni nu va ninge atat de mult ca pe varful muntelui, proprietarii de hoteluri si pensiuni vor sa convinga turistii cu oferte speciale de cazare: o noapte gratuita la doua nopti platite dar si diverse reduceri la piscina sau spa.

Doamnele pot opta pentru cateva clipe de rasfat. De exemplu, pot opta pentru impachetari cu ciocolata sau laptisor de matca indicate pentru acest sezon iar 20 de minute pe acesta saltea cu apa sunt echivalente cu 20 de ore de somn.

In plus se ofera si cina festiva pentru ziua nationala. Un sejur de trei nopti la un hotel de patru stele costa 89 de euro de persoana. La acelasi confort, pensiunile au preturi la jumatate.

Pe Valea Prahovei se pot gasi meniuri chiar si la 15 lei care includ doua feluri de mancare si un desert din partea casei. Punctul de atractie pentru 1 Decembrie va fi evenimentul organizat in Gara Sinaia, unde este anuntata si prezenta familiei regale a Romaniei. La ora 9.00, trenul regal va porni de la Sinaia spre Focsani, celalalt oras simbol al unirii.

 

Articol recomandat de sport.ro
GALERIE FOTO A spus ”DA!” S-a retras din fotbal acum șapte ani și se căsătorește cu o superbă blondină
GALERIE FOTO A spus ”DA!” S-a retras din fotbal acum șapte ani și se căsătorește cu o superbă blondină
Citește și...
Destinații de iarnă în România de vizitat în 2026. Unde să îți organizezi următoarea vacanță
Destinații de iarnă în România de vizitat în 2026. Unde să îți organizezi următoarea vacanță

Iarna este superbă în România, iar dacă nu faci o vacanță în această perioadă a anului, nu vei ști niciodată câte peisaje spectaculoase și activități frumoase pierzi. Există o mulțime de locuri perfecte pentru a le vizita anul acesta în sezonul rece.

De unde vin denumirile populare ale lunilor anului. Cum au apărut și ce semnifică
De unde vin denumirile populare ale lunilor anului. Cum au apărut și ce semnifică

În tradiția românească, fiecare lună a anului avea o denumire și o semnificație aparte. Aceste nune sugerau fie o activitate din viața oamenilor, fie desemnau o anumite tradiție.

Cascada Duruitoarea: minunăția ascunsă a Munților Ceahlău pe care trebuie să o vezi. De ce este o minune a naturii
Cascada Duruitoarea: minunăția ascunsă a Munților Ceahlău pe care trebuie să o vezi. De ce este o minune a naturii

Cascada Duruitoarea se află în Munții Ceahlău și este o adevărată minune a naturii. Este declarată un monument al naturii și are regim de arie protejată de interes național. 

Recomandări
Trump anunță o înțelegere cu NATO pentru Groenlanda și renunță la tarifele vamale pentru Europa
Trump anunță o înțelegere cu NATO pentru Groenlanda și renunță la tarifele vamale pentru Europa

Donald Trump a declarat miercuri că el și secretarul general al NATO, Mark Rutte, au „stabilit cadrul unui viitor acord cu privire la Groenlanda” la câteva ore de la discursul de la Davos.

Mesajul lui Ilie Bolojan după ce s-a întâlnit cu Mugur Isărescu și primarii. Premierul promite că nu vor mai crește taxele
Mesajul lui Ilie Bolojan după ce s-a întâlnit cu Mugur Isărescu și primarii. Premierul promite că nu vor mai crește taxele

Premierul Ilie Bolojan afirmă că, în această perioadă, reprezentanţii Guvernului lucrează la construcţia bugetului de stat pe anul 2026, pe „baze realiste”, subliniind că obiectivul este „un buget al relansării şi al investiţiilor”.

Cum explică George Simion tortul cu forma Groenlandei şi steagul SUA, tăiat în timpul vizitei în America
Cum explică George Simion tortul cu forma Groenlandei şi steagul SUA, tăiat în timpul vizitei în America

George Simion, aflat într-o vizită în SUA, a tăiat un tort în forma Groenlandei, cu steagul american, la un eveniment al unor congresmani republicani care au au sărbătorit primul an din cel de al doilea mandat al lui Donald Trump.