Un cuplu din Polonia care calatoreste in jurul lumii a ajuns in Romania, la Aiud. Ce vor sa ii invete pe localnici

×
Codul embed a fost copiat

Doi tineri din Polonia si Italia traiesc pe viu visul multora dintre noi. Calatoresc in jurul lumii si in plus si-au propus sa descopere acei oamenii gata sa schimbe in bine comunitatile din care fac parte.

Recent, au ajuns la Aiud, unde au stat de vorba cu elevii unui liceu din oras. Adolescentii i-au ascultat fascinati si au primit si cateva ponturi.

Anna si Andrea s-au cunoscut in Portugalia, iar de 2 ani au pornit in calatoria vietii lor. Cambogia, Singapore, Indonezia sau Malaysia sunt doar cateva dintre punctele atinse de ei. In fiecare comunitate in care ajung, invata cate ceva de la localnici, dar si vin si ei cu diverse informatii.

Anna Ksiazek, fondator How to Ex (change) the World: "Nu stiu cat va dura, poate o viata, dar ma simt implinita si pot sa imi implinesc si visul si in acelasi timp sa daruiesc ceva bun oamenilor pe care ii intalnesc in drumul meu."

Andrea Pucci, fondator How to Ex(change) the World: "Am incercat sa le oferim localnicilor din cunostintele noastre si am lucrat in schimbul unui loc unde sa stam. In acest fel putem sa ajutam oamenii si sa economisim bani."

Citește și
azuga
Statiunea Azuga, plina de case ruinate si hale in paragina. "Sticla s-a stricat, berea si postavul la fel, toate"

Cei doi tineri au poposit la Aiud, unde s-au intalnit cu niste elevi de liceu. Dupa ce le-au povestit peripetiile din calatoriile lor, le-au dat adolescentilor idei de mici afaceri care au la baza principiul zero deseuri. Elevii au fost incantati de povestile celor doi.

Daniel, elev: "Mi se pare destul de interesant faptul ca putem afla modalitati de a conserva mediul din jurul nostru si totodata de a refolosi aceste resurse. Si ideea ca vor sa calatoreasca in jurul lumii fara o resursa si fara o suma substantiala de bani si isi urmeaza visul."

Diana Calin, fondator Societatea pentru Consum Responsabil: "Cei doi tineri documenteaza seminte de bine sa spunem, cerceteaza si afla despre cum alti oameni schimba comunitatea in care traiesc si mai ales in orasele mici precum Aiudul avem mare nevoie de inspiratie."

Anna si Andrea isi vor continua calatoria, de data aceasta in tarile din Balcani.

Articol recomandat de sport.ro
Dezvăluire după aproape 30 de ani: Hagi a refuzat transferul la un colos din cauza soției: "Aveam un acord total, dar ea a zis că nu vine"
Dezvăluire după aproape 30 de ani: Hagi a refuzat transferul la un colos din cauza soției: "Aveam un acord total, dar ea a zis că nu vine"
Citește și...
Situatia ingrijoratoare pe care o gasesc turistii in Predeal.
Situatia ingrijoratoare pe care o gasesc turistii in Predeal. "Ne-au intrecut bulgarii din toate punctele de vedere"

Suntem in plin sezon turistic insa, dupa avantul luat la inceputul anilor 2000, multe dintre statiunile noastre de munte lasa de dorit.

Statiunea Azuga, plina de case ruinate si hale in paragina.
Statiunea Azuga, plina de case ruinate si hale in paragina. "Sticla s-a stricat, berea si postavul la fel, toate"

Turistii romani si straini cheltuiesc an de an milioane de euro pe Valea Prahovei si, totusi, acesti bani nu reusesc sa schimbe fata statiunilor de munte, si nici viata oamenilor de acolo. Luam exemplul localitatii Azuga.

Odata cu Mica Unire, turistii au profitat de zilele libere si au plecat la munte.
Odata cu Mica Unire, turistii au profitat de zilele libere si au plecat la munte. "Am schiat si pe nocturna, e foarte bine"

Ziua Unirii le-a adus o vacanta de patru zile elevilor de la stat si bugetarilor, asa ca multi au petrecut la munte, cu zapada si soare.

Recomandări
Cardinalul cu origini transilvane care ar putea fi viitorul papă. Urmează o luptă aprigă între conservatori și progresiști
Cardinalul cu origini transilvane care ar putea fi viitorul papă. Urmează o luptă aprigă între conservatori și progresiști

Autoritățile de la Roma se pregătesc pentru un aflux copleșitor de pelerini care vor veni să-și ia rămas bun de la liderul lumii catolice.  

Papa Francisc și-a oferit prin testament suferința îndurată în ultimii ani drept ofrandă lui Dumnezeu, pentru pace în lume
Papa Francisc și-a oferit prin testament suferința îndurată în ultimii ani drept ofrandă lui Dumnezeu, pentru pace în lume

În testamentul său din 2022, Papa Francisc și-a exprimat dorința de a fi înmormântat în Basilica Santa Maria Maggiore, una din cele patru bazilici papale din Roma, cunoscută şi drept Sfânta Maria a Zăpezii.

Lege istorică în România: vârsta de pensionare a magistraților crește de la 48 la 65 de ani, pensiile se reduc
Lege istorică în România: vârsta de pensionare a magistraților crește de la 48 la 65 de ani, pensiile se reduc

Proiectul de lege privind pensiile speciale ale magistraților a fost adoptat marți rapid în comisiile parlamentare. Urmează votul final în plenul Camerei Deputaților.