Semnatura primarului Timisoarei si cea a directorului de la Drumuri, falsificate

60513158

Gheorghe Ciuhandu a declarat azi ca semnatura i-a fost falsificata in doua scrisori de recomandare ale unei societati private. Ele urmau a fi folosite intr-o licitatie ce viza constructia unor piste de biciclisti si reabilitarea unui pasaj din Arad.

In vara anului trecut, reprezentantii Primariei Arad au facut o solicitare catre Primaria Timisoara in care doreau sa verifice autenticitatea celor doua scrisori. Ambele erau semnate de primarul Gheorghe Ciuhandu si de directorul Directiei de Drumuri si Transporturi, Chis Culita. “Noi nici nu stiam de existenta celor doua scrisori, nu au fost semnate de niciunul dintre cei doi. Am comunicat Primariei Arad ca nu avem habar de acest subiect si am solicitat sa sesizeze mai departe statul, pentru ca nu tine de noi rezolvarea problemei. De atunci insa nu stim ce s-a mai intamplat”, a declarat Flavius Boncea, purtator de cuvant al Primariei Timisoara.

Pentru ca o firma sa participe la licitatii publice de constructii are nevoie, pe langa toate documentele legale, si de recomandari ale unor persoane sau institutii ce au beneficiat la un moment dat de serviciile acesteia. La licitatia de la Arad, urmau a fi prezentate recomandarile primarului Gheorghe Ciuhandu despre lucrarile de reabilitare ale bulevardului Liviu Rebreanu. “Intr-una dintre cele doua scrisori reiese ca noi am recomandat lucrarile de pe Rebreanu. Culmea, noi in acest moment ne judecam cu firma care le-a realizat, tocmai cu privire la aceste lucrari, pentru ca au fost multe nemultumiri”, a adaugat Flavius Boncea.
 

Articol recomandat de sport.ro
Prezentatoarea BBC, moment viral pe internet: ”Am avut o mică problemă”
Prezentatoarea BBC, moment viral pe internet: ”Am avut o mică problemă”
Citește și...
O moda care a luat nastere la Paris incepe sa faca furori si la noi! Ce inseamna conceptul "Noapte in Alb"

 O modă care a luat naştere la Paris începe să facă furori şi la noi! Este vorba de "Noaptea in Alb", idee care a prins contur la Timişoara, ca "Cina în alb". Cei care au luat parte la petrecere s-au imbracat, din cap până în picioare, în alb.

Au simtit miros de gaz si au intrat in apartamentul vecinului. Ce au descoperit inauntru i-a ingrozit

 Descoperire macabra intr-un apartament din Timisoara. Un barbat de 58 de ani a fost gasit in stare de putrefactie.

Solutia gasita de inspectorii scolari din Timis. Parintii nu vor mai fi nevoiti sa scoata bani din buzunar pentru meditatii

Satui de dezastrele inregistrate aproape in fiecare an la bacalureat, inspectorii scolari din Timis s-au hotarat ca anul acesta e timpul sa gaseasca singuri o rezolvare pentru elevii slabi pregatiti.

Recomandări
Criza din Ceuta s-a agravat după valul de migranți care a năvălit în exclava iberică. Sanchez invocă suveranitatea Spaniei

Departamentul spaniol pentru Securitate Naţională a declarat vineri pe site-ul său că, potrivit estimărilor Ministerului de Interne, peste 49.000 de persoane ar fi intrat ilegal în ţară în decurs de 24 de ore, dar estimarea a fost ulterior ştearsă.

Criza politică se prelungește până în toamnă. Surse PSD: Nicușor Dan ar urma să desemneze premierul în septembrie

Criza politică cauzată de demiterea Guvernului Bolojan s-ar putea extinde până în toamnă. Președintele Nicușor Dan ar urma să desemneze un nou premier abia în septembrie, susțin surse din PSD pentru Știrile ProTV.ro.

Ce se întâmplă în spitale după suspendarea grevei. Mesajul transmis de Sanitas

Federația Sanitas anunță suspendarea grevei generale din sistemul de sănătate, pentru a le da politicienilor șansa de a relua negocierile privind noua lege a salarizării.