Fondurile POS DRU au fost deblocate. Banii fundatiilor timisorene vor fi rambursati

60279629

Vesti bune pentru fundatiile care au accesat fonduri prin Programul Operational Sectorial Dezvoltarea Resurselor Umane. Comisia Europeana a trimis ieri Guvernului confirmarea oficiala ca va relua platile pentru Romania, prin acest program.

Autoritatile de la Bruxelles au blocat fondurile POS DRU pentru Romania la inceputul lunii august, a anului trecut. Oficialii europeni au gasit mai multe nereguli in gestionarea fondurilor. Ca urmare, mai multe fundatii din Timisoara au ramas fara fonduri si au fost la un pas de nu-si putea desfasura activitatea in conditii optime. Printre acestea se numara si Fundatia „Pentru Voi”, care in urma cu patru luni a fost la un pas de a-si opri activitatea din cauza subfinantarii.

Chiar daca si-a dus la indeplinire toate obligatiile din proiect si a demonstrat cheltuirea fiecarui ban, membrii fundatiei au asteptat in zadar rambursarea fondurilor. Acum au primit o veste buna. Comisia Europeana a anuntat ca va relua platile catre Romania in zilele urmatoare.

Acestea totalizeaza 148 de milioane de euro. In cursul acestui an, auditorii Comisiei Europene vor mai efectua doua misiuni de verificare a fondurilor alocate.

Blocarea fondurilor europene spublera sperantele tinerilor cu handicap fizic si intelectual

Articol recomandat de sport.ro
Inter, depunctată pe final de sezon? Scandalul din Italia poate arunca în aer lupta la titlu
Inter, depunctată pe final de sezon? Scandalul din Italia poate arunca în aer lupta la titlu
Citește și...
O moda care a luat nastere la Paris incepe sa faca furori si la noi! Ce inseamna conceptul "Noapte in Alb"

 O modă care a luat naştere la Paris începe să facă furori şi la noi! Este vorba de "Noaptea in Alb", idee care a prins contur la Timişoara, ca "Cina în alb". Cei care au luat parte la petrecere s-au imbracat, din cap până în picioare, în alb.

Au simtit miros de gaz si au intrat in apartamentul vecinului. Ce au descoperit inauntru i-a ingrozit

 Descoperire macabra intr-un apartament din Timisoara. Un barbat de 58 de ani a fost gasit in stare de putrefactie.

Solutia gasita de inspectorii scolari din Timis. Parintii nu vor mai fi nevoiti sa scoata bani din buzunar pentru meditatii

Satui de dezastrele inregistrate aproape in fiecare an la bacalureat, inspectorii scolari din Timis s-au hotarat ca anul acesta e timpul sa gaseasca singuri o rezolvare pentru elevii slabi pregatiti.

Recomandări
PSD și AUR au anunțat că au început demersurile pentru a depune o moțiune de cenzură împotriva Guvernului Bolojan

Liderii PSD și AUR, Marian Neacșu și Petrișor Peiu, au anunțat luni dimineață că formațiunile politice pe care le reprezintă au început demersurile comune pentru inițierea unei moțiuni de cenzură împotriva Guvernului Bolojan.

Vreme schimbătoare în România în următoarele două săptămâni. Temperaturi negative noaptea și episoade de ploi locale

Vremea va rămâne schimbătoare în următoarele două săptămâni, cu perioade mai reci, mai ales noaptea, dar și cu zile în care temperaturile vor urca până la 22–23 de grade, depășind chiar aceste valori în unele regiuni.

Ce bonificații a acordat ANAF românilor care și-au plătit anticipat dările. Creștere masivă a conformărilor voluntare

ANAF a anunţat luni că au fost acordate bonificaţii în valoare totală de 43,5 milioane de lei pentru 78.322 de contribuabili care au achitat anticipat impozitul pe venit şi contribuţiile sociale, în termenul stabilit până la data de 15 aprilie.