O navă spaţială rusească a ajuns la Staţia Spaţială Internaţională

62248031
Getty

O capsulă spaţială rusească din gama Soiuz s-a conectat în cursul nopţii de sâmbătă spre duminică la Staţia Spaţială Internaţională (ISS).

 

În septembrie, nava va servi ca vehicul pentru întoarcerea pe Pământ a doi cosmonauţi ruşi şi a unui astronaut american, a căror navă spaţială iniţială a fost avariată, scrie AFP.

Nava de salvare MS-23 a fost lansată fără nicio persoană la bord, vineri dimineaţă, din Kazahstan, şi a ajuns la staţia spaţială după o călătorie de aproximativ două zile, potrivit NASA.

Americanul Frank Rubio şi ruşii Serghei Prokopiev şi Dmitri Petelin au decolat la sfârşitul lunii septembrie 2022 cu ajutorul capsulei Soiuz MS-22. Însă, în decembrie, această capsulă s-a confruntat cu o defecțiune în timp ce era amarată la ISS, care, potrivit autorităţilor de la Moscova, ar fi fost cauzată de impactul cu un micrometeoroid.

Prin urmare, agenţia spaţială rusă a decis că nu mai poate fi folosită decât în caz de urgenţă şi a ales să trimită vehiculul înlocuitor Soiuz MS-23.

Capsula avariată MS-22 urmează să se desprindă de ISS şi să revină fără echipaj pe Terra, la sfârşitul lunii martie.

Pe lângă cei trei membri ai echipajului ajunşi la bordul ISS cu ajutorul capsulei Soiuz, ISS numără în prezent alţi patru pasageri, membri ai misiunii Crew-5, care au sosit pe orbită la bordul unei capsule Dragon a companiei americane SpaceX, în octombrie 2022.

SpaceX urmează să îi trimită în cursul nopţii de duminică spre luni la bordul ISS pe cei patru înlocuitori ai acestora, în cadrul misiunii Crew-6: doi astronauţi de la NASA, un astronaut saudit şi un cosmonaut rus.

După câteva zile petrecute alături de noii lor colegi, echipajul din misiunea Crew-5 va reveni pe Pământ.

Articol recomandat de sport.ro
Fosta iubită a lui Gabi Torje trece printr-o nouă despărțire
Fosta iubită a lui Gabi Torje trece printr-o nouă despărțire
Citește și...
Metoda simplă care îi ajută pe oameni să consume mai puţin alcool. Explicațiile oamenilor de știință

Oamenii de ştiinţă au descoperit o metodă eficientă prin care îi pot determina pe oameni să consume mai puţin alcool, arată rezultatele unei cercetări.

Oamenii de știință: „Planeta se încălzește într-un ritm fără precedent”. Încălzirea globală atinge niveluri record

„Planeta se încălzeşte într-un ritm fără precedent”, avertizează oamenii de ştiinţă într-un nou studiu, care atrage atenţia şi asupra ameninţărilor la adresa sistemelor globale de observare a Pământului.

Oamenii de știință au descoperit o băutură care poate reduce simptomele depresiei. Ce beneficii are consumul zilnic

Consumul zilnic al unui pahar de suc proaspăt de fructe sau al unui smoothie poate avea un impact pozitiv asupra sănătății mintale și poate reduce simptomele depresiei.

Recomandări
Încă o noapte albă pentru românii din Belfast. „Acum atacă în spatele casei o persoană mascată. Stăm cu draperiile trase”

A fost încă o noapte albă pentru românii stabiliți în Belfast. Cu draperiile trase și luminile stinse, ai noștri au rămas în case, de teamă să nu devină următoarele ținte ale atacurilor care au zguduit orașul în ultimele zile.

Republica Moldova și Ucraina încep de luni negocierile de aderare la Uniunea Europeană. Anunțul, făcut de președintele CE

Toate statele membre ale Uniunii Europene au fost de acord cu deschiderea primului cluster de negocieri de aderare cu Ucraina şi Republica Moldova, a anunţat vineri seară preşedintele Consiliului European, Antonio Costa, transmit Reuters şi AFP.

Furtuni de o violență extremă au lovit România. Șoferii au fugit din mașini când au început să cadă bucăți mari de gheață

Inundații puternice, drumuri blocate și pagube de proporții. Sunt urmările vijeliilor însoțite de grindină din ultimele 24 de ore. Culturile agricole de pe mii de hectare de teren au fost distruse.