TARA GALILOR - IRLANDA DE NORD 1-0. Tara Galilor s-a calificat in premiera, cu un autogol, in sferturile UEFA EURO 2016

irlanda de nord - tara galilor - agerpres

Tara Galilor a invins la Paris, cu scorul de 1-0 pe Irlanda de Nord, si s-a calificat in sferturile de finala ale Campionatului European din Franta.

Gareth McAuley a fost singurul marcat al meciului, el inscriind in propria poarta, in minutul 75. Tara Galilor, ajunsa in premiera in aceasta faza la un turneu final al CE, va juca in compania echipei invingatoare din meciul dintre Ungaria si Belgia, programat, duminica, de la ora 22.00 si care va fi LIVE pe ProTV

Minutul 90+4: Finalul jocului. Tara Galilor este in sferturile Campionatului European.

Minutul 75: GOOOL Tara Galilor! Gareth McAuley isi baga mingea in propria poarta dupa o centrare in careu a lui Bale.

De ce „urăște” Donald Trump Ucraina. În 2019 i-a spui lui Zelenski: „Ucraina știe multe despre asta”

Minutul 58: Bale trage superb dintr-o lovitura libera, McGovern reuseste sa respinga

Minutul 53: Ocazie pentru Tara Galilor. Ramsey arunca o minge in careu, insa lovitura de cap a lui Vokes nu prinde cadrul portii

Minutul 48: Ward incearca un sut de la 25 de metri, mingea e blocata de fundasii galezi

Minutul 45: Pauza la Paris intre Tara Galilor si Irlanda de Nord. 0-0

Minutul 19: Tara Galilor marcheaza prin Ramsey, insa golul acestuia este anulat, mijlocasul galezilor aflandu-se in ofsaid.

Minutul 10: Ocazie Irlanda de Nord! Stuart Dallas trimite un sut puternic de la marginea careului, insa Hennessey are un plonjon spectaculos si respinge in corner.

Minutul 1: Incepe meciul de la Paris

Echipele de start:

Tara Galilor: Hennessey - Gunter, Chester, A.Williams, Davies, Taylor - Allen, Ledley, Ramsey - Vokes, Bale
Selectioner: Chris Coleman

Irlanda de Nord: McGovern - Hughes, McAuley, Cathcart, J. Evans - C. Evans - Ward, Norwood, Davis, Dallas - Lafferty

Selectioner: Michael O'Neill

O tânără gimnastă murit la doar 17 ani. "A luat-o de lângă noi în doar 24 de ore"

Portugalia a invins, sambata, la Lens, cu scorul de 1-0, dupa prelungiri, Croatia, si s-a calificat in sferturile de finala ale Campionatului European din Franta. In sferturile de finala, Portugalia va intalni Polonia, joi, la Lens, de ora 22.00.

Polonia s-a calificat in premiera in sferturile de finala ale EURO 2016, dupa ce a invins Elvetia cu scorul de 5-4 la loviturile de departajare, pe stadionul Geoffroy-Guichard din Saint-Etienne, scorul fiind egal, 1-1 (1-0), dupa 120 de minute.

Israelul a atacat Iranul. Presa iraniană anunță că „nu au fost raportate daune sau explozii la scară largă”

Israelul a lansat joi noapte un atac asupra Iranului, după acțiunea din weekend asupra teritoriului său. Explozii puternice s-au auzit în centrul țării, în orașul Isfahan, în apropierea unei baze militare.

Nicolae Ciucă, despre introducerea serviciului militar obligatoriu: Nu avem pregătită infrastructura necesară

Nicolae Ciucă, a declarat, joi, că România nu are pregătită infrastructura necesară pentru introducerea serviciului militar obligatoriu în următorii doi ani, el menţionând şi că "s-au dus vremurile" în care oamenii să fie aduşi cu arcanul la armată.

SUA au împiedicat prin veto aderarea la ONU a Palestinei ca stat membru cu drepturi depline

SUA au pus capăt joi speranţei firave a palestinienilor de a deveni membri cu drepturi depline la ONU, impunând, în mod deloc surprinzător, un veto în Consiliul de Securitate cererii palestiniene, criticată de Israel.