Halep-Konta, in "sferturi" la Wimbledon 7-6 (2), 6-7 (5), 4-6. Simona a ratat sansa de a deveni noul numar 1 mondial

Simona Halep

Simona Halep, locul 2 WTA si cap de serie numarul 2, a pierdut meciul din sferturi cu favorita gazdelor, Johanna Konta, scor 7-6 (2), 6-7 (5), 4-6, meciul de pe Terenul Central din "sferturile" de finala ale turneului de la Wimbledon.

Simona Halep a fost invins in sferturile de finala ale turneului de la Wimbledon de Johanna Konta, scor 7-6; 6-7; 4-6.

Daca o  invingea pe Konta, Halep devenea noul numar 1 mondial. A fost foarte aproape de acest lucru in setul secund, cand a avut 5-4 in tie break si doua servicii. Insa le-a pierdut pe ambele.

In setul trei, Johannka Konta a reusit sa faca un break repede si l-a pastrat pana la finalul meciului.

Desfasurarea meciului livetext:

HALEP contra AZARENKA la Wimbledon. Ce spune romanca: "Meciul este deschis. Va trebui doar sa iau atitudine"
Ce au păţit poliţiştii care l-au lăsat pe Vlad Pascu să conducă drogat

SETUL III

UPDATE 20.55 Konta castiga pe serviciul ei si isi adjudeca meciul cu Simona Halep. Cele doua au oferit un tenis foarte bun, cu ritm, terminat dupa trei seturi echilibrate.

Johanna Konta o va intalni pe Venus Williams in semifinale, care a trecut de Jelena Ostapenko, scor 6-3, 7-5.

UPDATE 20.48 Halep raspunde cu un game alb, 4-5.

UPDATE 20.47 Konta serveste bine si castiga la 0, 3-5.

UPDATE 20.43 Un nou game alb pentru Simona, intr-un moment extremd e impoartant, 3-4.

UPDATE 20.42 Konta castiga pe serviciul ei, 2-4.

UPDATE 20.36 Break reusit de Johanna Konta intr-un moment important al partidei, 2-3.

UPDATE 20.33 Konta ataca din nou la fileu, decizie care se dovedeste a fi castigatoare, 2-2.

UPDATE 20.28 Un nou game scurt adjudecat de constanteanca, 2-1

UPDATE 20.25 Konta castiga pe serviciul propriu cel mai lung game de pana acum, 1-1.

UPDATE 20.14 Halep castiga pe serviciul ei si conduce cu 1-0 in setul decisiv.

SETUL II

UPDATE 20.06 Konta castiga ti-break-ul la 5 si duce meciul in decisiv.

UPDATE 19.57 Game "alb" castigat de Halep, care joaca bine sub presiune si duce si setul secund in tie-break.

UPDATE 19.54 Konta joaca agresiv, o trimite pe romanca in colturile terenului si castiga game-ul pe serviciul propriu. 6-5 pentru englezoaica.

UPDATE 19.51 Simona reuseste sa castige pe serviciul ei, la al treilea avantaj, dupa ce a avut si 40-0.

UPDATE 19.44 Meci extrem de echilibrat, fiecare jucatoare castiga pe serviciul ei, 5-4 pentru Konta.

UPDATE 19.40 Simona castiga greu pe serviciul ei si egaleaza la 4.

UPDATE 19.34 Konta castiga la 0 pe serviciul ei, care ii "intra" foarte bine, si conduce cu 5-4.

UPDATE 19.32 Simona joaca agresiv, cu serviciu bun si castiga pe serviciul ei, 3-3.

UPDATE 19.27 Ajutata si de serviciul foarte bun, Konta conduce cu 3-2.

UPDATE 19.23 Simona castiga la 0 pe serviciul ei si egaleaza, 2-2.

UPDATE 19.20 Johanna joaca agresiv, la fileu, si face 2-1 pentru ea.

UPDATE 19.17 Revine Simona in joc, cu lovituri variate, si egaleaza la 1.

UPDATE 17.13 Englezoaicei ii intra din nou foarte bine primul serviciu si conduce cu 1-0 in setul secund.

SETUL I

UPDATE 19.07 Halep este foarte mobila pe teren, ceea ce o ajuta sa castige mai multe mingi. Simona castiga setul la tie-break, ajutata si de greselile nefortate mai putine facute in comparatie cu adversara sa. 7-6 (2).

UPDATE 18.59 Konta controleaza jocul si duce setul in tie-break, 6-6.

UPDATE 18.54 Constanteanca mizeaza pe serviciu si ajunge din nou la un game de castigarea setului, 6-5.

UPDATE 18.51 Englezoaica egaleaza pe serviciul propriu, 5-5

UPDATE 18.47 Simona nu cedeaza, revine in joc dupa ce pierduse trei game-uri la rand, si face 5-4.

UPDATE 18.45 Johanna Konta joaca bine, reuseste doi asi si egaleaza la 4.

UPDATE 18.41 Konta castiga tot mai multa incredere, joaca agresiv si reuseste primul sau break, 4-3.

UPDATE 18.39 Cu mai multe mingi castigatoare plasate in colturile terenului, favorita gazdelor castiga game-ul la 0 si se apropie la 4-2 pentru Simona.

UPDATE 18.36 Serviciul nu-i mai intra la fel de bine Simonei, dar cu mingi castigatoare la limita duce scorul la 4-1.

UPDATE 18.30 Konta revine si face 3-1 pentru Halep.

UPDATE 18.26 3-0 pentru romanca.

UPDATE 18.20 Romanca reuseste un break pe primul serviciu al adversarei si conduce cu 2-0.

UPDATE 18.18 Simona castiga primul game si conduce cu 1-0.

UPDATE 18.15 A inceput meciul dintre Halep si Konta.

Jucatoarea britanica este antrenata de belgianul Wim Fissette, care a pregatit-o si pe Simona si cu ajutorul caruia romanca a intrat in top 10 WTA. Inainte de Wimbledon, Johanna Konta era pe locul 7 WTA. Cele doua jucatoare nu s-au mai intalnit niciodata pe iarba.

Simona Halep, locul 2 WTA si cap de serie numarul 2, s-a calificat in sferturile de finala ale turneului de la Wimbledon, dupa ce a trecut de Victoria Azarenka (Belarus), fosta locul 1 WTA, situata acum pe pozitia 683, scor 7-6 (7/3), 6-2.

Anul acesta, Konta a invins-o in sferturile de finala ale turneului de la Miami pe Halep, scor 3-6, 7-6 (7), 6-2, iar romanca a castigat meciul din FedCup, disputant la Constanta, scor 6-1, 6-3.

Premiul pentru accederea in sferturi este de 275.000 de lire sterline si 430 puncte WTA.

Halep a fost sfertfinalista anul trecut la Wimbledon si semifinalista in 2014, aceasta din urma fiind cea mai buna performanta a ei pe iarba londoneza.

Cine s-ar fi așteptat? Pe ce loc este pusă naționala României de The Guardian înainte de EURO 2024

Simona Halep, locul 2 WTA si cap de serie numarul 2, a castigat meciul cu Victoria Azarenka, fost lider WTA, scor 7-6 (3), 6-2, in optimile de finala ale turneului de la Wimbledon. Daca invinge in urmatorul meci, SImona devine numarul 1 mondial.

HALEP contra AZARENKA la Wimbledon. Ce spune romanca:

HALEP AZARENKA la Wimbledon. Jucatoarea Simona Halep a declarat, vineri, dupa ce s-a calificat in optimile de finala ale turneului de la Wimbledon, ca Victoria Azarenka, urmatoarea sa adversara, este o mare campioana.

Halep a pierdut in setul decisiv cu Wozniacki, la Eastbourne, in al doilea meci de joi. Vestea proasta pentru romanca

Simona Halep, cap de serie numarul 2, a ratat calificarea in semifinalele turneului de categorie Premier de la Eastbourne, dupa ce a fost invinsa, joi, cu scorul de 5-7, 6-4, 6-1, de daneza Caroline Wozniacki, cap de serie numarul 6.

Halep a invins-o pe Pironkova si s-a calificat in sferturile turneului Premier de la Eastbourne. Cand ar putea juca din nou

Simona Halep, cap de serie numarul 2, a invins-o, joi, cu scorul de 6-7 (6), 7-6 (4), 7-5, pe bulgaroaica Tvetana Pironkova, locul 149 WTA, ajunsa pe tabloul principal ca lucky loser, calificandu-se in sferturile de finala ale turneului de la Eastbourne.

România a devenit noua obsesie a Rusiei. Declarațiile care spun totul despre tensiunile dintre Moscova și București

După o perioadă în care și-a concentrat atenția asupra Ucrainei și a Occidentului, mai ales în contextul masacrului din Moscova, dar și al războiului aflat în desfășurare, Rusia a luat în vizor, la nivel declarativ, România.

Kirilo Budanov: Federația Rusă a știut despre planificarea unui atac terorist în regiunea Moscova încă din februarie

Conform declarațiilor șefului spionajului militar ucrainean, Kirilo Budanov, Rusia era conștientă încă din luna februarie de planurile pentru atacul terorist din Moscova, însă a ales să nu intervină.

Decizie finală privind închiderea magazinelor în weekend. Anunțul făcut de premierul Ciolacu

Premierul Marcel Ciolacu a declarat, joi, că din semnalele primite din rândul societăţii, rezultă clar că nu este oportun ca magazinele să fie închise în weekend.