Cemal Kutahya, fost handbalist la CSU Suceava, găsit mort sub ruinele casei sale din Turcia, alături de soție și de copil

Cemal Kutahya
Imago

Handbalistul Cemal Kutahya se numără printre victimele cutremurelor devastatoare care au lovit Turcia la data de 6 februarie. Sportivul a fost găsit mort printre ruinele casei sale.

Sub dărâmături au mai fost găsite trupurile băieţelului şi soţiei sportivului, care era însărcinată în 5 luni, informează News.ro, care citează clubul bucovinean.

”În cursul zilei de astăzi a fost găsit trupul neînsufleţit al fostului nostru jucător Cemal Kutahya. Acesta a fost prins sub dărâmături după cutremurul care a avut loc în urmă cu o săptămână în Turcia. Potrivit impresarului său, au fost găsite şi trupurile băieţelului şi soţiei lui Cemal, care era însărcinată în 5 luni. Decesul sportivului a fost confirmat şi de Federaţia Turcă de Handbal”, a tranmis CSU Suceava.

”Am aflat cu profundă tristeţe vestea morţii dragului nostru Cemal Kutahya, căpitanul echipei noastre naţionale de handbal masculin, şi a fiului său, Cinar Kutahya, care au rămas sub dărâmăturile casei în care locuiau în Antakya. Condoleanţele noastre! Vom face tot ce ne stă în putinţă pentru a onora numele lui Cemal Kutahya, care ani de zile a reprezentat cu succes ţara noastră la cel mai înalt nivel. Mulţumim, Cemal, pentru tot ce ai făcut pentru ţara noastră. Nu te vom uita'', se arată în mesajul transmis de Federaţia Turcă de Handbal.

Cemal Kutahya, care avea 32 de ani, a fost legitimat la CSU Suceava în sezonul 2021-2022. ”După despărţirea de echipa noastră interul dreapta s-a întors în ţara natală, la Hatay SK, grupare care ocupă primul loc în Superliga din Turcia. Suntem onoraţi că te-am cunoscut. Odihneşte-te în pace”, a mai transmis CSU Suceava. 

Citește și
cutremur turcia
Refacerea Turciei va costa 84,1 miliarde de dolari, potrivit unui raport al antreprenorilor turci. Cât estimează guvernul

 

Citește și...
Un băiat de 12 ani a fost scos în viaţă de sub ruinele unui bloc după șapte zile, în Turcia
Un băiat de 12 ani a fost scos în viaţă de sub ruinele unui bloc după șapte zile, în Turcia

Echipele de salvatori au reuşit, în mod miraculos, să extragă de sub dărâmături supravieţuitori ai cutremurelor devastatoare care au lovit Turcia şi Siria, la o săptămână după producerea acestora, transmite AFP, potrivit Agerpres.

Refacerea Turciei va costa 84,1 miliarde de dolari, potrivit unui raport al antreprenorilor turci. Cât estimează guvernul
Refacerea Turciei va costa 84,1 miliarde de dolari, potrivit unui raport al antreprenorilor turci. Cât estimează guvernul

Costurile de refacere și pagubele de după cutremurele din Turcia au fost estimate la suma de 84,1 miliarde de dolari, potrivit organizației oamenilor de afaceri din țară. Guvernul e ceva mai optimist, oprindu-se la 50 de miliarde.

Mărturia unei mame care a scăpat din infernul din Turcia:
Mărturia unei mame care a scăpat din infernul din Turcia: "Am fost îngropată de vie, alături de fiul meu nou-născut"

A trecut o săptămână de când două cutremure puternice - unul de 7,8 grade și celălalt de 7,5 grade pe scara Richter - au lovit Turcia și Siria, ucigând mii de oameni. În mijlocul disperării, au există și miracole.

O femeie din Turcia a fost salvată de sub dărâmături la 170 de ore de la cutremure | VIDEO
O femeie din Turcia a fost salvată de sub dărâmături la 170 de ore de la cutremure | VIDEO

Sibel Kaya, o femeie în vârstă de 40 de ani din Gaziantep, a fost salvată de sub dărâmături la 170 de ore după primul cutremur devastator de luni, 6 februarie, informează site-ul aa.com.tr, citat de News.ro.

Salvări miraculoase la o săptămână după cutremurele devastatoare din Turcia şi Siria. Peste 36.000 de oameni au murit
Salvări miraculoase la o săptămână după cutremurele devastatoare din Turcia şi Siria. Peste 36.000 de oameni au murit

Peste 36.000 de oameni au murit în Turcia și Siria. Este cel mai recent bilanț al victimelor, confirmat. Trupuri fără viață sunt scose din munții de dărâmături, dar încă se mai produc miracole.

Recomandări
Lipsa apei, o problemă mondială discutată de ONU. Prognoza Comisiei Europene pentru recoltele din 2023 ale României | HARTA
Lipsa apei, o problemă mondială discutată de ONU. Prognoza Comisiei Europene pentru recoltele din 2023 ale României | HARTA

Primele estimări făcute de Comisia Europeană sunt optimiste și arată că la vară România va recolta cantități mai mari de cereale decât anul trecut.  

Xi Jinping la Moscova, doar o „călătorie a prieteniei” și fără niciun progres pentru încheierea războiului din Ucraina
Xi Jinping la Moscova, doar o „călătorie a prieteniei” și fără niciun progres pentru încheierea războiului din Ucraina

Xi Jinping și Vladimir Putin visează la o nouă ordine mondială, după mai bine de 100 de ani. Beijingul a lăudat vizita președintelui Xi la Moscova drept o "călătorie a prieteniei, cooperării și păcii".

Tarifele RCA vor fi înghețate la nivelul de anul trecut. Proiectul a fost publicat. Cum se calculează tarifele
Tarifele RCA vor fi înghețate la nivelul de anul trecut. Proiectul a fost publicat. Cum se calculează tarifele

Tarifele RCA ar urma să fie înghețate pentru jumătate de an. Ministerul Finanțelor a publicat proiectul de hotărâre de Guvern prin care firmele de asigurare sunt obligate să vândă polițe la prețurile pe care le-au avut în urmă cu un an.