Catalina Ponor aduce Romaniei primele medalii la Campionatul European. Evolutiile la barna si sol, rasplatite cu bronzul

catalina ponor

Gimnasta Catalina Ponor a obtinut, duminica, medalia de bronz in finala la barna, la Campionatul European de la Berna, titlul continental fiind castigat de rusoaica Alia Mustafina.

Catalina Ponor a cucerit bronzul si in finala la sol, medalia de aur revenind sportivei elvetiene Giulia Steingruber.

Catalina Ponor a intrat prima in finala de la barna, iar evolutia ei a fost notata cu 14,266, cu care a obtinut medalia de bronz, scrie News.ro.

Medalia de aur a fost castigata de Alia Mustafina (Rusia, 15,100), iar pe podium a mai urcat Marine Boyer (Franta, 14,600).

Catalina Ponor (28 de ani) obtine a 11-a medalie europeana (7 aur, 2 argint, doua de bronz), cinci dintre acestea fiind la barna.

Ponor va evolua si in finala la sol, duminica Romania mai avand reprezentare in finalele pe aparate la junioare (sol, sarituri si barna).

In primele finale ale zilei la senioare, Giulia Steingruber a castigat medalia de aur la sarituri (Elvetia, 14,983), iar Rebecca Downie (Marea Britanie, 15,500) a fost prima la paralele.

Sambata, echipa Romaniei s-a clasat pe locul 6 in finala probei, medalia de aur fiind cucerita de Rusia.

De asemenea, in competitia junioarelor, echipa tricolorelor mici a obtinut medalia de bronz.

In concursul individual-compus rezervat junioarelor, Carmen Ghiciuc s-a clasat, vineri, pe locul 8, iar Ioana Crisan pe locul 9.

La editia din 2014, echipa Romaniei a cucerit medalia de aur, fiind urmata pe podium de Marea Britanie si Rusia, iar echipa tricolora de junioare a obtinut, de asemenea, medalia de bronz, dupa Rusia si Marea Britanie.

NEWS ALERT Declarația momentului: ”Simona Halep rămâne suspendată pentru dopaj!”

Maria Olaru isi va lansa, sambata, o biografie “Pretul aurului. Sinceritate incomoda”, scrie Catalin Tolontan pe blogul sau.

Sportivul roman Marian Dragulescu, 35 de ani, a cucerit medalia de argint in finala de la sarituri, duminica, la Campionatele Europene de gimnastica artistica masculina de la Berna, dupa ce cateva ore mai devreme obtinuse si argintul la sol.

Suparati ca Romania nu are echipa la Rio, fanii din intreaga lume au lansat petitii. Ce sanse sunt sa trimitem 2 fete la JO

Fanii gimnasticii, din intreaga lume, sunt intristati ca Romania a ratat calificarea la Olimpiada de la Rio si fac lobby online pentru ca tara noastra sa le poata trimite pana la urma in Brazilia pe Catalina Ponor si Larisa Iordache.

VIDEO. Joe Biden i-a mulțumit lui Klaus Iohannis la Casa Albă: ”Ați depășit orice așteptări”

Președintele Klaus Iohannis a fost primit la Casa Albă de președintele american, Joe Biden, într-o vizită care marchează 20 de ani de când România a aderat la NATO.

Ce jura Putin la învestirea sa ca președinte, în 2000. A promis să „păstreze și să dezvolte democrația”

Vladimir Putin a depus jurământul ca președinte al Federației Ruse. Și-a început, astfel, cel de al cincilea mandat, într-un moment în care pare tot mai sigur de victoria de pe frontul din Ucraina.

Îl va convinge Klaus Iohannis pe Joe Biden să-l susțină pentru șefia NATO? Ce cred analiștii politici

Klaus Iohannis va fi primit la Casa Albă de președintele american, Joe Biden. Șeful statului este la Washington într-o scurtă vizită, pentru a marca 20 de ani de când România a aderat la NATO.