Sindicatele refuza sa participe la sedinta CES

Consiliul Econonomic Social

Reprezentantii celor cinci confederatii sindicale au anuntat ca nu vor sa participe la sedinta Consiliului Economic Social, unde urmeaza sa se dea avizul pentru masurile de austeritate propuse de Guvern.

In felul acesta, sindicalistii vor sa boicoteze sedinta CES, care nu se mai poate intruni daca nu exista plen. Premierul Emil Boc a spus ca Guvernul nu isi va asuma raspunderea in Parlament pentru cele doua legi care vizeaza reducerea pensiilor si salariilor in sectorul bugetar pana cand nu va primi si avizul CES.

"Reprezentantii CNS «Cartel ALFA», CNSLR- Fratia, CSDR, BNS si CNS «Meridian» nu vor participa la sedintele Consiliului Economic si Social si, pe cale de consecinta, pachetul de masuri de austeritate decis de Guvern nu va primi aviz din partea acestui for. Cele cinci confederatii sindicale nu accepta sa aiba un rol decorativ in CES si refuza categoric sa ia parte la acest simulacru de dialog social", au precizat liderii confederatiilor intr-un comunicat de presa.

Iata ce spunea si premierul Boc miercuri, dupa ce Guvernul a aprobat scrisoarea de intentie convenita cu Fondul Monetar International. "Noi vom trimite proiectele la CES - vineri este o sedinta a Consiliului, daca am inteles bine - si dupa ce vom primi avizul CES, Guvernul se va intruni in sedinta, isi va declara angajarea raspunderii si va trimite proiectele de lege la Parlament", spunea Boc.

Executivul isi va asuma raspunderea in fata Parlamentului pentru doua proiecte de lege, dintre care unul va contine masuri de reducere a cheltuielilor bugetare, iar al doilea proiect va reglementa recalcularea pensiilor conform principiului contributivitatii si reevaluarea pensiilor de invaliditate.

Citește și
Emil Boc
Guvernul a aprobat scrisoarea de intentie convenita cu FMI

Premierul Emil Boc i-a anuntat pe ministri, in sedinta de miercuri, ca este posibil ca proiectele de legi pentru care Guvernul isi va angaja raspunderea in Parlament sa fie adoptate intr-o reuniune speciala care sa fie programata pentru duminica, au declarat agentiei Mediafax surse oficiale.

Proiectele de lege ar urma sa fie transmise Parlamentului dupa avizul CES.

Articol recomandat de sport.ro
GALERIE FOTO | Dinamo Kiev a făcut anunțul despre Blănuță: "Felicitări!"
GALERIE FOTO | Dinamo Kiev a făcut anunțul despre Blănuță: "Felicitări!"
Citește și...
Motiunea de cenzura, raspunsul Opozitiei la planul anticriza al Guvernului
Motiunea de cenzura, raspunsul Opozitiei la planul anticriza al Guvernului

Chit ca nu cadeau la pace, iata ca noaptea a fost un sfetnic bun si liderii Coalitiei guvernamentale au batut miercuri palma.

Guvernul a aprobat scrisoarea de intentie convenita cu FMI
Guvernul a aprobat scrisoarea de intentie convenita cu FMI

Guvernul a aprobat in sedinta de miercuri scrisoarea de intentie convenita cu Fondul Monetar International, care prevede, printre altele, reducerea pensiilor si salariilor in sectorul bugetar.

Guvernul trebuie sa schimbe legislatia pentru a aplica masurile anuntate
Guvernul trebuie sa schimbe legislatia pentru a aplica masurile anuntate

Guvernul este presat de timp. Pentru ca salariile, pensiile si toate indemnizatiile sa fie reduse de la 1 iunie, trebuie schimbata pana atunci o buna parte din legislatie.

Recomandări
CAB amână judecarea cererii de suspendare a judecătorilor CCR Mihai Busuioc și Dacian Dragoș. Când e noul termen
CAB amână judecarea cererii de suspendare a judecătorilor CCR Mihai Busuioc și Dacian Dragoș. Când e noul termen

Curtea de Apel Bucureşti amânat judecata pe cererile depuse de avocata AUR, Silvia Uscov, prin care se solicită suspendarea numirilor lui Mihai Busuioc şi Dacian Cosmin Dragoş la CCR.

ANM prelungește avertizarea de ger: nopți cu până la -18°C, polei și vânt puternic
ANM prelungește avertizarea de ger: nopți cu până la -18°C, polei și vânt puternic

Meteorologii au prelungi avertizarea de vreme deosebit de rece până miercuri dimineață. Potrivit ANM vom avea ger îndeosebi în timpul nopților și dimineților, precipitații mixte, polei și ghețuș, intensificări ale vântului.

Ucraina anunță discuții decisive cu SUA: Zelenski speră ca acordurile de securitate și reconstrucție să fie semnate la Davos
Ucraina anunță discuții decisive cu SUA: Zelenski speră ca acordurile de securitate și reconstrucție să fie semnate la Davos

Preşedintele Volodimir Zelenski a declarat joi că Ucraina nu este un obstacol în calea păcii, respingând comentariile făcute cu o zi înainte de preşedintele american Donald Trump.