Seful si salariul, cei mai importanti factori de stres pentru romani

stres

Aproape o treime dintre romani (30,93%) se declara stresati de salariul pe care il au la locul de munca, in timp ce un sfert dintre angajati (24,66%) considera seful cel mai important factor de stres la job.

Potrivit unui studiu realizat de Myjob, romanii cred ca mediul de lucru constituie un factor de stres in proportie de 20%, pe cand alti 17,41% dintre participantii la studiu afirma ca sunt stresati de programul de munca.

Conform Myjob, angajatii sunt cel mai putin deranjati la job de ceilalti colegi, acestia reprezantand un factor de stres doar pentru 7 procente dintre cei chestionati.

Intr-un sondaj similar efectuat in prima parte a lunii noiembrie 2009, respondentii declarau in proportie de 47,96% ca nu sunt deloc stresati la locul de munca, iar pentru ceilalti, principalul factor de stres era mediul de lucru (16%), urmat de salariu (13%) si sef (11%).

Studiul Myjob s-a desfasurat online la nivel national, in intervalul 25 octombrie-15 noiembrie 2010, pe un esantion reprezentativ de 3523 de respondenti. Rezultatele releva ca barbatii sunt stresati intr-o mai mare masura de salariu decat femeile (33%, respectiv 25%), care acorda o mai mare importanta mediului de lucru (29%).

Citește și
Barbatii, hipertensivi din cauza agitatiei
Nesiguranta jobului a dublat in Romania riscul aparitiei depresiilor

Seful constituie factorul predominant de stres pentru respondentii cu studii superioare si postuniversitare, in timp ce salariul este sursa de griji pentru angajatii cu studii medii si cei cu specializari de tip doctoral sau MBA.

Angajatii din Audit nu sunt deloc stresati de salariu si program, ci de sefi (40%), conditii (40%) si colegi (20%), in timp ce lucratorii din industrie usoara / confectii se plang de mediul de lucru (42,35%).

Cum era de asteptat, angajatii din Guvern / Institutii sunt deranjati de salariu in proportie de peste 45%, urmati de cei care lucreaza in agricultura si silvicultura (42%), serviciul militar/ paza si protectie (38,2%).

Interesant este ca si angajatii din IT&C, precum si petrochimistii sunt stresati tot de salariu, in timp ce romanii care lucreaza in educatie declara factori de stres la job seful si mediul de lucru.

Articol recomandat de sport.ro
GALERIE FOTO Cele trei stadioane pe care poate juca România la Cupa Mondială din 2026
GALERIE FOTO Cele trei stadioane pe care poate juca România la Cupa Mondială din 2026
Citește și...
Femeile stresate prezinta un risc cardiovascular cu 40% mai mare
Femeile stresate prezinta un risc cardiovascular cu 40% mai mare

Femeile cu profesii stresante prezinta un risc cu 40% mai mare de a suferi un atac de cord, un atac cerebral sau de a fi operate pentru deblocarea unei artere obturate, comparativ cu cele ale caror profesii genereaza mai putin stres.

Nesiguranta jobului a dublat in Romania riscul aparitiei depresiilor
Nesiguranta jobului a dublat in Romania riscul aparitiei depresiilor

Recesiunea nu ne afecteaza doar contul in banca, ci si sanatatea psihica. Potrivit unor studii recente, nesiguranta locului de munca a dublat riscul aparitiei unor depresii, dar si al neintelegerilor in familie, care pot conduce la violente.

Seful tipa la 40% dintre angajatii din Romania. Pe tine te hartuieste?
Seful tipa la 40% dintre angajatii din Romania. Pe tine te hartuieste?

Stres, frustrare, umilinta, epuizare - asa descriu angajatii locul de munca. Relatiile profesionale dintre ei, colegi si sefii lor sunt inadecvate, atmosfera din companii este una stresanta si se sta cu mult peste program.

Recomandări
Responsabili americani transmit Europei: Fără întărirea apărării până în 2027, SUA pot renunța la unele mecanisme NATO
Responsabili americani transmit Europei: Fără întărirea apărării până în 2027, SUA pot renunța la unele mecanisme NATO

Responsabilii americani i-au avertizat pe omologii europeni că, dacă nu-și consolidează până în 2027 capacitățile defensive, Statele Unite își vor sista participarea la anumite mecanisme de apărare ale NATO.

Căldură gratis în calorifere, trafic rutier ”ca afară” sau case pentru tineri. Ce promit candidații la Primăria Capitalei
Căldură gratis în calorifere, trafic rutier ”ca afară” sau case pentru tineri. Ce promit candidații la Primăria Capitalei

Energie termică gratis, fluidizarea traficului rutier sau locuințe pentru tineri. ȘtirileProTv.ro vă prezintă cele mai importante promisiuni electorale ale candidaților la alegerile pentru Primăria Capitalei, care sunt organizate în 7 decembrie 2025.

Criza apei i-a costat pe locuitorii din Prahova și Dâmbovița 120.000 euro pe zi. Restaurante și afaceri, forțate să caute apă
Criza apei i-a costat pe locuitorii din Prahova și Dâmbovița 120.000 euro pe zi. Restaurante și afaceri, forțate să caute apă

Criza apei din Prahova și Dâmbovița se îndreaptă spre o posibilă soluționare. Premierul Ilie Bolojan a anunțat că vineri seară alimentarea cu apă va fi reluată treptat, dar a avertizat că apa nu va fi deocamdată potabilă.