Proiect de 40 de milioane € pentru a schimba modul în care obținem documente de la Evidența populației

×
Publicitate

Birourile de Evidenţa populaţiei şi stare civilă din România vor avea de anul viitor o bază de date comună care ar trebui să scadă nivelul birocraţiei promit din nou autorităţile.

Toate primăriile din ţara vor fi în reţea, coordonate din Bucureşti, iar proiectul va costa 40 de milioane de euro.

Sistemul informatic integrat de emitere a actelor de stare civilă, ar trebui să scadă numărul de drumuri pe care oamenii îl fac pe la ghişee dar şi timpul petrecut pe la cozi că acestea. Cererile vor putea fi procesate online şi se vor putea programa doar ca să vină să ridice documentul cerut.

În prezent, funcţionarii ghişeelor de stare civilă sau de evidentă a populaţiei lucrează mai mult cu pixul decât cu calculatorul, iar acest lucru ar urma să se schimbe de la anul. Toate certificatele de naştere, căsătorie şi deces vor fi scanate şi încărcate într-un server comun.

Nica Marius, ministrul fondurilor Europene: "Am aprobat finanţarea primei etape din planul naţional de debirocratizare, aici MAI va derula un proiect prin care toată comunicarea în ceea ce priveşte obţinerea avizelor pentru certificate de naştere, căsătorie, divorţ va fi în regim electronic şi nu va mai chinui populaţia să se deplaseze la ghişeu."

În prezent, o persoană care doreşte de exemplu să-şi schimbe actul de identitate, dar nu mai are certificatul de naştere, trebuie să meargă la oficiul stării civile din oraşul în care s-a născut ca să obţină o copie. Dacă actul este cerut de angajaţii de la ghişee, răspunsul vine în 30 de zile.

Autorităţile promit că vor aloca 40 de milioane de euro, din fonduri europene. Vor cumpăra computere pentru toate primăriile care vor fi legate în reţea, cu centrul de comandă în Capitală. Baza de date va fi administrată de Ministerul Afacerilor Interne şi de Serviciul de Telecomunicaţii Speciale.

 

Articol recomandat de sport.ro
Eugenie Bouchard se plânge după doar 24 de ore la noul job: ”Unii asta cred”
Eugenie Bouchard se plânge după doar 24 de ore la noul job: ”Unii asta cred”
Citește și...
Câte biblioteci mai sunt astăzi în România și câte cărți se află pe rafturile lor. Număr surprinzător de posturi TV și radio

România a avut o reţea de 7957 biblioteci, în 2025, în scădere cu 226 unităţi faţă de anul 2024, acestea dispunând de circa 152 milioane volume, potrivit datelor comunicate de Institutul Naţional de Statistică (INS).

O lună de la explozia dronei din Galați. Cine și-a asumat costurile unui caz unic în România

A trecut o lună de la explozia unei drone care a distrus un apartament situat la ultimul etaj al unui bloc din Galaţi, a rănit o femeie şi pe fiul acesteia şi a avariat parţial alte locuinţe de la acelaşi nivel.

„Fac mâncare și calc pentru ea”. 65% dintre bărbații tineri sunt dispuși să ajute partenera în casă, dar o și controlează

Bărbații tineri sunt dispuși să renunțe la mentalitatea tradițională conform căreia doar partenerele de viață trebuie să muncească în casă. 

Recomandări
Negocierile pentru Guvern au intrat în blocaj total. Nici Grindeanu, nici Mureșan nu au majoritate. Ce propune UDMR

Negocierile pentru formarea noului Guvern sunt oficial blocate. În timp ce PSD şi PNL încearcă să-și impună propriul candidat, în funcția de premier liderul UDMR propune o coaliție formată din PSD, PNL și UDMR.

Concluzii după CSAT. România va cere aliaților din NATO să asigure “o postură de descurajare și apărare aeriană puternică”

În şedinţa Consiliului Suprem de Apărare a Ţării, condusă de preşedintele Nicuşor Dan, s-au analizat obiectivele României la Summitul NATO, care se va desfăşura în perioada 7-8 iulie 2026, la Ankara.

Probă de Bacalaureat amânată, în premieră, din cauza căldurii: ”Mi s-au topit creierii pe masa de examen”

În premieră pentru școala românească, examenul de Bacalaureat s-a amânat din cauza codului roșu. Candidații vor susține proba scrisă la disciplina obligatorie a profilului miercuri, nu marți, cum era programul inițial.