Mizeria lasata in urma de cei care au iesit la iarba verde de 1 mai. Asistatii social se plang ca trebuie sa curete ei acum

×
Codul embed a fost copiat

De 1 mai, natura nu s-a relaxat asa cum au facut-o romanii. Dupa ce au plecat petrecaretii din paduri, de pe malul lacurilor, au lasat in urma lor mormane de gunoaie.

Dupa distractie poate sa vina si dezastru! Romanii care au petrecut la poalele Bucegilor, in judetul Dambovita au lasat in urma o imagine dezolanta, spre supararea oamenilor care locuiesc in satele din apropiere.

"Unde e locul de gratar, mizerie nemaintalnita. Asa ii place lui, o face din rautate, din lipsa totala de educatie", spune un turist.

In comuna Moroieni, firma de salubritate nu va reusi sa stranga in scurt timp totul, asa ca la munca vor fi scosi beneficiarii de ajutoare sociale. "Este foarte urat, trebuia stranse, nu trebuia sa le lase aruncate. Hartii, ne pune sa municm noi de la ajutor in urma lor", se plange o beneficiara de ajutor social.

In aceasta liziera de langa Galati, urmele petrecerilor de 1 mai vor ramane multa vreme vizibile. Au fost grupuri care au adunat gunoiul in saci menajeri, dar l-au abandonat aici, la baza copacului. Treaba facuta doar pe jumatate nu este buna pentru ca, peste noapte, au venit cainii si au intins deseurile peste tot.

Citește și
gunoi orsova
Orasul care este pe cale sa se transforme intr-un morman urias de gunoaie. Localnic: "Toti se minuna in ce mizerie stam"

Padurea Dragoieni din Targu Jiu a fost plina de petrecareti de 1 Mai. Pe 2, de angajatii de la salubritate. “Adunam in continuu, uita curge apele pe mine, facui la plecaciuni pentru tot neamul meu. Asta e fratele meu, suntem la serviciu, trebuie sa muncim”, spune unul dintre ei.

Pe malul Timisului autoritatile locale au amenajat 3 pubele mari, ignorate insa de multi.La Oradea, autoritatile au fost prevazatoare si au amplasat mai multe cosuri de gunoi in zona special amenajata pentru picnic, pe malul Crisului.

Surpriza mare vine de la Bucuresti. La Cernica, de pilda, unde ieri a fost puzderie de lume, astazi nu gaseai niciun macar un pet aruncat. Administratorii zonei au stat cu ochii pe cei care au venit la picnic si nu i-au lasat sa plece fara sa aiba grija de locul in care au mancat.

Din pacate, acolo unde au ramas mormane de gunoaie o parte de vina o are si primaria pentru ca nu a dat nicio amenda, iar oamenii inca nu stiu de vorba buna.

Articol recomandat de sport.ro
Reacția americanilor când au văzut că pot da peste România la CM 2026
Reacția americanilor când au văzut că pot da peste România la CM 2026
Citește și...
Cata mizerie lasa romanii intr-un tren, dupa un drum Timisoara - Bucuresti. CFR se asteapta la inrautatirea situatiei
Cata mizerie lasa romanii intr-un tren, dupa un drum Timisoara - Bucuresti. CFR se asteapta la inrautatirea situatiei

CFR Calatori anunta ca incepe curatenia de primavara. Reprezentantii companiei promit ca vagoanele vor fi spalate, iar tapiteriile scaunelor, curatate.

Orasul care este pe cale sa se transforme intr-un morman urias de gunoaie. Localnic:
Orasul care este pe cale sa se transforme intr-un morman urias de gunoaie. Localnic: "Toti se minuna in ce mizerie stam"

Orsova risca sa se transforme intr-un morman urias de gunoaie. De la mijlocul lunii ianuarie, firma de salubritate nu a mai golit tomberoanele pentru ca nu a fost aprobata o dublare a tarifelor.

"Scene de apocalipsa". Mizeria lasata in urma de migrantii mutati cu forta de politie dintr-o tabara din Paris. VIDEO

Un francez a filmat mizeria de nedescris care a ramas in urma migrantilor mutati cu forta de politie dintr-o tabara improvizata din nordul Parisului.
 

Peste 1.000 de scoli din Romania isi primesc maine elevii fara apa si cu WC in curte
Peste 1.000 de scoli din Romania isi primesc maine elevii fara apa si cu WC in curte "Sunt probleme nerezolvate de decenii"

Romania continua sa aduca din multe pucte de vedere mai degraba cu o tara din Africa decat cu una din UE. In 2016, multe scoli continua sa nu aiba apa curenta, recunosc oficialii din minister.

Recomandări
Premierul României anunță că în decembrie vom avea ”foarte probabil” o nouă ”ordonanță trenuleț”: ”Nu putem fugi de asta”
Premierul României anunță că în decembrie vom avea ”foarte probabil” o nouă ”ordonanță trenuleț”: ”Nu putem fugi de asta”

Premierul Ilie Bolojan a fost întrebat, vineri, în conferința de presă pe care a susținut-o la Palatul Victoria, dacă salariul minim în România va ”rămâne înghețat” și în anul 2026.   

Căldură gratis în calorifere, trafic rutier ”ca afară” sau case pentru tineri. Ce promit candidații la Primăria Capitalei
Căldură gratis în calorifere, trafic rutier ”ca afară” sau case pentru tineri. Ce promit candidații la Primăria Capitalei

Energie termică gratis, fluidizarea traficului rutier sau locuințe pentru tineri. ȘtirileProTv.ro vă prezintă cele mai importante promisiuni electorale ale candidaților la alegerile pentru Primăria Capitalei, care sunt organizate în 7 decembrie 2025.

Ilie Bolojan: Este o batjocură când îţi iei bani nemunciţi sau banii pe care îi iei nu se reflectă în rezultatele activităţii
Ilie Bolojan: Este o batjocură când îţi iei bani nemunciţi sau banii pe care îi iei nu se reflectă în rezultatele activităţii

Premierul Ilie Bolojan critică indemnizațiile de 27.000 de lei de la Aeroporturi București, numindu-le „o batjocură” în lipsa unor rezultate.