Ministrul Energiei anunță ieftinirea curentului. Ce spune despre milioanele de români cărora li s-au dublat facturile

62568908
Shutterstock

Ministrul Energiei va prezenta săptămâna viitoaare un plan de măsuri care ar trebui să ducă la o ieftinirea a energiei electrice. Bogdan Ivan recunoaște că, în acest moment, peste 3,7 milioane de români au facturi duble la energie.

Ministrul Energiei, Bogdan Ivan, anunţă că, în urma unor discuţii cu toţi actorii implicaţi în domeniul energiei, de la producători, până la ANRE şi reprezentanţi ai bursei, autorităţile au căzut de acord asupra unor ”puncte” care, odată implementate, ar putea duce la reducerea preţului la energia electrică pe termen scurt şi mediu. Acestea vor fi prezentate curând, adaugă ministrul.

Ministrul Energiei a admis că România a ajuns că plătească unele dintre cele mai mari tarife la energia electrică din Europa din cauza unor decizii luate la nivel înalt, cum ar fi scoaterea din producţie a 7.000 de megawaţi energie în bandă, aceasta fiind ”cea mai ambiţioasă ţintă de decarbonizare din Europa”.

Bogdan Ivan a spus că acum trebuie căutate soluţii pentru reducerea preţurilor.

”Pentru a rezolva problema sistemic, am căutat, când am ajuns la minister, să văd cum am ajuns aici. Am adus la aceeaşi masă ANRE-ul, producători, furnizori, distribuitori ai energiei electrice, bursele, pentru a găsi o formulă prin care să scădem preţul. Trebuie ţinut cont de faptul că timp de 35 de ani aceşti oameni nu au stat la masă toţi, nu au lucrat împreună. Am reuşit ca după dezbateri interminabile, de zeci de ore, să cădem de acord asupra unor puncte care ar putea să ducă la reducerea preţului la energie pe termen scurt şi mediu. Aceste puncte le-am dezbătut şi în Guvern, ieri am căzut de acord pe o formă finală, iar săptămâna viitoare o să le prezint, împreună cu cei implicaţi, pentru că nu toate măsurile ţin de Ministerul Energiei”, a afirmat vineri seara Bogdan Ivan.

Pentru 3,7 milioane de români, facturile la energie electrică s-au dublat

El a anunţat că proiecte abandonate sau blocate, unele de zeci de ani, şi în care au fost blocate sute de milioane de euro ar urma să fie reluate, astfel încât capacitatea de producţie a energiei electrice în bandă să crească.

Ministrul a arătat că, după renunţarea la subvenţia pentru electricitate, pentru 3,7 milioane de consumatori casnici din România facturile la energia electrică aproape s-au dublat.

”Este evident că pentru aproximativ 3,7 milioane de consumatori din România care consumau, în medie, sub 100 de kw/h şi aveau facturi în jur de 70 de lei acum au ajuns ca acele facturi să fie la 130-140 de lei”, a declarat ministrul Energiei.

Bogdan Ivan a amintit că acei consumatori cu venituri mici primesc vouchere de 50 de lei lunar, sumă ”care va acoperi o parte din această creştere”.

Articol recomandat de sport.ro
Imagini virale cu Cristiano Ronaldo: ”Sunt adevărate! E incredibil”
Imagini virale cu Cristiano Ronaldo: ”Sunt adevărate! E incredibil”
Citește și...
Tinerii din România încep să se angajeze de la 16 ani tot mai des. Ce îi motivează să înceapă munca

Tot mai mulți adolescenți români de 16-17 ani aleg să-și câștige singuri banii de buzunar. Tinerii își doresc independență financiară și experiență profesională încă din liceu. Iar astfel, devin și mai responsabili.

Un sfert dintre părinții români își bat copiii cel puțin o dată pe săptămână. Regula de 10 secunde care poate schimba totul

Deși dăunătoare, violența rămâne o metodă de disciplinare des folosită în familiile din România - arată un studiu recent.

Mai mulți maramureșeni au încasat 1,3 milioane de lei de la stat, cu acte false pentru indemnizații de maternitate

Trei persoane din Maramureș au fost reținute pentru înșelăciune și fals în declarații într-un dosar de fraudă cu indemnizații de maternitate și creștere a copilului. Prejudiciul ar ajunge la 1,3 milioane de lei, potrivit anchetatorilor.

Recomandări
Mesajul premierului desemnat, Adrian Veștea, către PNL-ul revoltat: „Ceea ce se întâmplă astăzi nu este o amenințare”

La câteva ore după ce președintele Nicușor Dan l-a desemnat oficial pentru funcția de prim-ministru, Adrian Veștea a încercat să calmeze acutizarea crizei politice. 

Cine este Adrian Veștea, desemnat premier de Nicușor Dan. Provocările cărora le va face față

Președintele Nicușor Dan l-a desemnat duminică dimineață pe Adrian Veștea pentru funcția de prim-ministru al României, punând capăt săptămânilor de negocieri și speculații politice.

Ilie Bolojan califică desemnarea premierului Adrian Veștea drept „un act ostil”: „O evidentă încercare de rupere a PNL”

Ilie Bolojan a reacționat după ce președintele Nicușor Dan a anunțat desemnarea lui Adrian Veștea pentru funcția de prim-ministru, afirmând că decizia a fost luată fără consultarea conducerii PNL.