Legumele romanesti, la mare cautare. Afla cat umfla preturile comerciantii

×
Publicitate

Romanii s-au desteptat in ceasul al 12-lea, dar nu este timpul pierdut. Astfel, in cele mai mari piete engros, legumele si fructele autohtone au ajuns sa se vanda pe liste, doar clientilor fideli.

Comerciantii se bat pe ele, pentru ca din ce in ce mai multi clienti vor sa manance numai lucruri gustoase, ca din gradina bunicii. Putini stiu ca samanta folosita este tot de import si doar pamantul e al nostru.

Pentru Dan Comanescu, si copilaria, si afacerea familiei au legatura cu livada. La Voinesti, pamantul lucreaza pentru el pana spre toamna, iar masina se lasa sub greutatea rodului si ia drumul Capitalei. Pana ajung in Bucuresti, merele sunt deja arvunite.

In "Lista lui Costel" joaca zilnic 5-6 clienti care au prioritate la cele 40 de baxuri de mere aduse in engros-ul Pucheni din Capitala.

Odata trecut iuresul diminetii, cand cei care si-au rezervat baxuri de fructe si legume au ridicat marfa, iar dubele s-au golit, ce ramane e la dispozitia clientilor sositi la noroc. Norocul inseamna preturi mult sub cele din piata, 2 lei kilogramul de pere si 1 leu merele golden romanesti.

Intermediarii cumpara cutia de fructe cu 24 de lei si o vand apoi cu 50, la morcovi, pe 20 de kilograme dau 30 de lei la Pucheni si iau 50 in magazin. Cartofii costa in engros 35 de lei sacul, dupa care aproape ca li se dubleaza pretul.

Mai sunt insa si surprize... Uneori, pe marfa "autohtona", descoperi acasa si cate o stampila de Franta sau Olanda. Ca asa facem noi. Ne furam caciula singuri.


 

Articol recomandat de sport.ro
FOTO Bernadette Szocs a întors toate privirile la plajă! Cum se relaxează campioana noastră - https://pro-link.ro/VNa
FOTO Bernadette Szocs a întors toate privirile la plajă! Cum se relaxează campioana noastră - https://pro-link.ro/VNa
Citește și...
Cinci romani castiga peste 14.000 de euro la CE. Cum poti ajunge ca ei

Inca de la intrarea Romaniei in Uniunea Europeana, posturile de functionar public intr-una din institutiile UE au devenit rapid o atractie pentru romanii care voiau un loc de munca in afara tarii.

Ce oferte de masini au dealerii auto la inceput de an

Scaderea abrupta a vanzarilor de masini inceputa odata cu instalarea crizei financiare a continuat si anul trecut. Vanzarile de masini au fost in 2010 cu 19% mai mici fata de anul anterior, totalizand sub 100.000 de unitati.

Atentie, soferi: circulatie ingreunata de ceata in Bistrita Nasaud

Circulatia rutiera se desfasoara cu dificultate pe DN 17 si DN 17 D, in judetul Bistrita-Nasaud, din cauza cetii, vizibilitatea fiind sub 100 de metri.

Recomandări
Arme îngropate lângă Berlin. Unul dintre ucrainenii arestați când pregăteau un incendiu în București este suspect principal

Unul dintre ucrainenii arestați în toamna trecută la București, chiar în momentul în care se pregătea să incendieze sediul unei companii de curierat, este principalul suspect într-o conspirație investigată de autoritățile din Berlin.

România fierbe sub un nou val de caniculă. Temperaturi de până la 42 de grade resimțite în vestul și sudul țării

România fierbe din nou. Aproape toată țara este sub Cod galben și portocaliu de caniculă, cu 40 de grade la umbră.

Amenzi de până la 3.000 de lei pentru turiștii care vor intra în apă pe steag roșu. „Poliția Locală ne-ar fi de ajutor”

Steagul roșu arborat pe plajă ar putea însemna, în curând, mai mult decât un avertisment pentru turiști. Un proiect de lege depus la Senat prevede amenzi de până la 3.000 de lei pentru cei care ignoră interdicția de a intra în apă.