Copilul din Tg. Jiu care și-a ucis bunica după o ceartă cu tatăl își înjunghiase și un coleg de școală. Detaliile tragediei

×
Publicitate

Adolescentul de 15 ani din Târgu Jiu care și-a ucis bunica a fost reținut joi seară pentru 24 de ore, de procurorii Parchetului de pe lângă Tribunalul Gorj.

Băiatul a fost dus în arestul poliției. Vineri va fi prezentat în fața instanței, cu propunere de arestare preventivă pentru 30 de zile.

Tragedia s-a petrecut după o ceartă violentă cu tatăl său, în care biata femeie a intervenit, încercând să îi despartă. Într-un acces de furie, nepotul a înjunghiat-o. La începutul acestui an, băiatul a fost implicat și într-un atac cu cuțitul, la școală.

Tragedia a avut loc în casa familiei, din centrul orașului Târgu Jiu. Surse din anchetă spun ca băiatul s-a certat cu tatăl său, care l-ar fi amenințat că îl bate. Bunica, în vârstă de 62 de ani, a vrut să îi despartă, însă a fost ea înjunghiată, în omoplat. Mama băiatului - fiica femeii înjunghiate - a fost cea care a sunat la 112.

Vecină: Am văzut doar salvările și poliția. l-am văzut doar când a ieșit din casă când l-au băgat în mașină, îl țineau 2 polițiști.

Reporter: Erau scandaluri la ei în casă?

Vecină: Nu am auzit niciodată, absolut niciodată nu am auzit nimic”.

”Îl iubea. Cred că nici nu știe ce a făcut”

Cadrele medicale chemate de urgență nu au mai putut salva victima.

Tiberiu Tătaru, director Ambulanța Gorj: ”Am trimis 2 echipaje - un echipaj B cu asistent și un echipaj C însoțit de medic. S-au aplicat protocoalele în vigoare pentru resuscitare, din păcate s-a declarat decesul, rana fiind incompatibilă cu viața”.

Apropiații spun că bunica a fost cea care l-a crescut pe băiat. Tatăl adolescentului este om de afaceri, iar mama - profesoară.

Prietenă a bunicii: Plecă așa senin, plecă cu poliția bine- mersi, cred că nici nu știe ce a făcut. Îl iubea, păi, era mititel, îl lua de la școală, îl lua și cu trotineta, dar ce nu îi făcea.

Reporter: L-a crescut pe băiat?

Prietenă: Da, cum?! Și acum, să îi ia viața”.

Este al doilea incident grav în care este implicat băiatul. În ianuarie, și-a înjunghiat un coleg în sala de clasă. Atunci a fost pus sub control judiciar.

În cursul zilei, va fi prezentat în fața magistraților de la Tribunalul Gorj cu propunere de arestare preventivă. Tânărul urmează să fie expertizat psihiatric. 

Articol recomandat de sport.ro
Îi recunoști pe toți? Cum arată azi UEFAntasticii, la 20 de ani după sfertul Steaua - Rapid
Îi recunoști pe toți? Cum arată azi UEFAntasticii, la 20 de ani după sfertul Steaua - Rapid
Citește și...
Eurostat: România are cei mai mulți tineri fără job și fără studii din UE. Diferența față de alte țări este uriașă

România rămâne țara din UE cu cei mai mulți tineri care nu lucrează și nu urmează nicio formă de educație sau pregătire profesională. 

Vehiculele pe care le tot cumpără românii după creșterea prețurilor de la pompă. Înmatriculările lor au crescut puternic

Creșterea prețurilor de la pompă i-a făcut pe mulți să își ia vehicule pe două roți, scutere și chiar motociclete. În primele patru luni ale acestui an, înmatriculările au crescut vertiginos. 

Primele proteste anunțate în România din cauza noii legi a salarizării: ”Nu putem accepta. Vom fi cu toții în stradă”

Noua lege a salarizării, prezentată oficial, luni, de ministrul interimar al Muncii, Dragoș Pîslaru, a provocat deja reacții de nemulțumire din partea reprezentanților unor anumite categorii profesionale.

Recomandări
Noua lege a salarizării a unit bugetarii: toți o critică și cer mai mulți bani și „recunoaștere”. Proteste naționale

Discuțiile pe legea salarizării continuă, iar joi au mers la negocieri sindicatele din educație. Și, în cazul celor care lucrează la catedră, proiectul de lege a stârnit nemulțumiri, după ce mai multe sporuri fie au fost reduse, fie eliminate.

„Armele fantomă” care inundă România. Cum sunt introduse în țară nedetectate. „Am găsit în portbagaj 18”

Fenomen îngrijorător, în România. Tot mai mulți indivizi sunt prinși cu arme de foc, unele letale, deținute ilegal. Anul trecut, polițiștii de la „Arme și muniții” au descoperit peste 3.000, de trei ori mai multe față de anii precedenți.

Bărbatul care și-ar fi măcelărit bunica și fratele vorbea des de „Lucifer”. Alex i-ar fi amenințat „cu o macetă”

Caz înfiorător în Târgu Jiu. Un bărbat de 39 de ani și-ar fi omorât bunica și fratele mai mare cu un an, apoi s-a sinucis în același apartament.