Capitala in colaps: 3 kilometri patrati de gropi in urma dezghetului

60246829

Dupa ce expertii Bancii Mondiale au anuntat ca Romania are cele mai proaste drumuri din Europa, dezghetul din aceste zile risca sa ne propulseze pe locul intai in lume.

Transee din metru in metru, asa se prezinta Capitala. Gropile se intind de la gurile de canalizare, printre sinele de tramvai ori pe strazile asfaltate toamna trecuta.

Este dezastru in Bucuresti, unde nu mai exista sosea sau alee care sa nu fie ciuruita. Disperati, politistii de la rutiera cer inchiderea lor pentru reparatii, nu de alta, dar multe au devenit impracticabile.

Autoritatile fac ce stiu, adica recensamantul craterelor: din 100 de bulevarde mari, aflate in intretinerea unor firme, 6 la numar, toate, fara exceptie, au nevoie de reparatii. In total sunt aproximativ 3 km patrati de sparturi.

Starea drumurilor dauneaza si masinilor personale. Parbrizele crapate, farurile ciobite si vopseaua sarita, concureaza in topul pagubelor, cu distrugerile la sistemul de suspensie.

Situatia este dezolanta si in Arges - la iesirile dinspre Pitesti catre Brasov si in Ramnicu-Valcea este brazdat asfaltul. Sunt drumuri europene care ne fac de ris in lume.

Reprezentantii Companiei Nationale de Drumuri anunta ca au cheltuit prea mult cu deszapezirea si nu mai au bani sa plombeze soselele.

Articol recomandat de sport.ro
FOTO Noua bestie de 1.600 CP de la Bugatti! Există un singur exemplar în lume
FOTO Noua bestie de 1.600 CP de la Bugatti! Există un singur exemplar în lume
Citește și...
Bucuresti - iarna: 0-1. Meciul a fost castigat fara drept de apel de zapada

Se apropie primavara, iar Bucurestiul este inca impanzit de mormane de zapada. Drumarii din toate cele sase sectoare au iesit din nou pe strazi noaptea trecuta hotarati sa faca curat.

Stiai ca poti face ecografii la medici straini fara sa iesi din tara?

S-a mai facut un pas important in medicina, cu ajutorul tehnologiei moderne. Un ecograf conectat la satelit a fost prezentat, luni, la Galati, in premiera mondiala.

S-a terminat vacanta de iarna si au inceput sa curga plangerile la ANPC

Aveti mare grija ce semnati! Este o regula care se aplica si in cazul contractelor incheiate cu agentiile de turism pentru pachetele de vacanta.

Recomandări
Moscova s-a răzbunat: un angajat al Ambasadei României a fost declarat „persona non grata”. MAE, reacție rapidă

Rusia a declarat un angajat al Ambasadei României la Moscova „persona non grata”, a anunţat joi Ministerul de Externe rus, informează Interfax.

Sentința care ar fi blocat ROMATSA și traficul aerian din România, anulată printr-o decizie definitivă. S-a implicat și CSAT

Traficul aerian din România se poate desfășura normal, în urma deciziei Instanței Supreme, pentru că ROMATSA nu și-a pierdut certificatul de furnizor de servicii de trafic aerian.

Ploi torențiale, vijelii și grindină de până la 4 centimetri. Cod galben în mare parte din țară. HARTĂ

Administraţia Naţională de Meteorologie (ANM) a emis, joi, atenţionări Cod galben de instabilitate atmosferică, averse torenţiale însemnate cantitativ şi intensificări ale vântului, valabile în zone din Transilvania, Muntenia, Moldova şi Dobrogea.