Premieră în România. Doi pacienți au primit câte un stimulator cardiac fără fir

×
Publicitate

Doi pacienți au primit, în premieră în România, câte un stimulator cardiac fără fir, unul dintre cele mai performante dispozitive de acest tip din lume.

Spre deosebire de un stimulator convențional, care poate crea multe complicații, acesta se introduce direct în inimă. Operațiile au fost realizate de medici de la Institutul Inimii din Cluj-Napoca.

Ionel Cociș a fost unul dintre cei doi pacienți care au primit un stimulator cardiac ultraperformant, fără fir. El are mai multe afecțiuni la inimă, după 30 de ani de lucrat în mină. A trecut prin mai multe operații și a avut și un stimulator cardiac convențional, care s-a infectat. A ajuns să stea mai mult în pat, dar acum, la aproape 78 de ani, poate spera la o viață mai bună.

Le recomand și altora să folosească, bine că este procedura asta. Când a început și mi-a făcut anestezia, că am avut locală, nu m-a adormit, excepțional a fost tot”, a povestit Ionel.

Operația a fost realizată pentru prima oară în țara noastră, la Institutul Inimii de la Cluj. Și o femeie de 79 de ani a primit dispozitivul realizat în Statele Unite ale Americii.

Un stimulator clasic este format din aparatul propriu-zis, care stă într-un buzunar sub piele, și un fir, numit sondă, care se introduce prin venă și duce curent până în inimă. Acestea pot duce la mai multe complicații, care pot fi chiar mortale. Stimulatorul fără fir este mult mai mic și se fixează în inimă, în ventriculul drept, iar bateria lui ține până la 10 ani.

Poate fi extrem de util la pacienți care nu au un abord vascular de pe teritoriul cav superior, și trebuie să îl introduci pe vena femurală”, a explicat șeful secției de cardiologie.

Acest tip de stimulatorul cardiac este indicat pentru cei vârstnici, cu patologii complexe.

Sunt pacienți care au avut în trecut infecții legate de stimulator, de sondă, care au necesitat extragerea dispozitivelor, sunt pacienți cu insuficiență renală, la care tot patul vascular este alterat. Sunt pacienții cu boli oncologice, care au suferit radioterapie în zona toracelui”, a spus un medic cardiolog.

În alte țări vecine, cum sunt Ungaria sau Polonia, această intervenție s-a realizat deja de sute de ori.

Articol recomandat de sport.ro
Contra curentului! Cu ce echipă din România ține Codruța Filip: ”Sunt fidelă, indiferent de vremuri”
Contra curentului! Cu ce echipă din România ține Codruța Filip: ”Sunt fidelă, indiferent de vremuri”
Citește și...
Cum se pregătesc SUA, Canada și Mexic să oprească răspândirea Ebola la Cupa Mondială 2026: măsuri speciale de securitate

Atunci când Statele Unite, Canada și Mexic au depus oficial candidatura comună pentru organizarea Cupei Mondiale din 2026, în 2018, au evidențiat siguranța regiunii, subliniind că în niciuna dintre țările-gazdă nu există boli infecțioase endemice majore.

Rețeaua privată Regina Maria: Să evităm ca dreptul pacienților la servicii medicale să fie afectat de „experimente”

În lipsa unei analize de impact și a unor date transparente, restrângerea accesului la o infrastructură medicală acreditată ridică întrebări despre cine este în centrul sistemului de sănătate: pacientul sau sistemul.

Tot mai mulți români își monitorizează sănătatea cu dispozitive inteligente care pot semnala afecțiuni medicale

Tot mai mulți români își monitorizează starea de sănătate cu ajutorul dispozitivelor inteligente, precum ceasurile, brățările sau inelele conectate. 

Recomandări
Amenzi record pentru 10 bănci din România. Consiliul Concurenței le-a sancționat din cauza ROBOR

Consiliul Concurenței a sancționat 10 bănci din România cu amenzi record în valoare totală de 3,73 miliarde de lei, echivalentul a circa 745.000.000 de euro, pentru că și-au coordonat comportamentul în procedura de stabilire a ROBOR. 

Bulgaria, una din țările care au ajutat cel mai mult Ucraina cu arme. O parte din livrări s-ar fi făcut cu ajutorul României

Bulgaria este una dintre țările care au ajutat cel mai mult Ucraina cu arme pentru războiul său de apărare împotriva invaziei ruse, iar o bună parte din livrări s-ar fi făcut prin intermediul unor state terțe, precum România, Polonia și Cehia. 

”S-a rupt cerul” în România. Zeci de gospodării au fost inundate din cauza furtunilor. Vântul a făcut ravagii în Moldova

Un nou episod de vreme rea este așteptat în estul țării, după ce, sâmbătă, aproape toată România a fost sub cod galben de instabilitate atmosferică. S-a rupt cerul, iar vântul a bătut cu putere în special în Moldova și în estul Munteniei.