Medicii de familie nu mai asigură consultaţii gratuite. Dialogul cu Guvernul, un eşec

×
Publicitate

De anul viitor, bolnavii vor fi nevoiţi să-şi plătească medicamentele şi controalele. Medicii de familie au anunţat că nu vor mai semna contractele cu casa de asigurări de sănătate şi, prin urmare, nu vor mai presta servicii gratuite.

 

Decizia vine după ce guvernanţii nu au fost capabili să-şi onoreze promisiunile făcute în urmă cu o lună, când doctorii au cerut în stradă mai mulţi bani pentru medicina primară şi înlăturarea birocraţiei.

 

Un bărbat a mers la medicul de familie pentru că îl durea în piept. Ştiind că are probleme vechi cu inima, după ce l-a consultat doctorul l-a trimis să facă şi o electrocardiogramă. Acum, pe acest traseu, pacientul nu a plătit nimic. De anul viitor, va trebui să scoată bani din buzunar pentru astfel de investigaţii. La fel se va întâmpla cu orice consultaţie preventivă la medicul de familie.

Medicii de familie au anunţat că nu vor mai elibera trimiteri către specialişti şi nici reţete compensate de la începutul anului viitor. Iar unii dintre pacienţi vor fi nevoiţi să plătească şi consultaţiile, pentru că nu vor mai fi semnate contractele cu casele de asigurări de sanatate.

Decizia vine după ce Guvernul nu le-a rezolvat cererile medicilor. Acum o lună, premierul promitea că îi va ajuta şi cu mărirea bugetului pentru medicina primară şi cu debirocratizarea sistemului. Autorităţile le-au oferit aproape 300 de milioane de lei, dar medicii de familie spun că banii nu sunt suficienţi.

Atât ministrul sănătăţii, cât şi reprezentanţii Casei Naţionale de Asigurari de Sănătate spun că au ”toata disponibilitatea pentru dialog şi colaborare”.

 

Articol recomandat de sport.ro
Fiica unui fost mare atacant fură inimile americanilor! Tatăl ei a fost coleg cu Miodrag Belodedici
Fiica unui fost mare atacant fură inimile americanilor! Tatăl ei a fost coleg cu Miodrag Belodedici
Citește și...
Fraudă de 1 milion de euro la Institutul de Transplant din Cluj. Cum ar fi acţionat profesorul Lucan

Bănuit de un jaf de proporţii, care a durat un deceniu, renumitul urolog Mihai Lucan urmează să fie adus joi dimineaţa la audieri, la Bucureşti, după ce - la Cluj - procurorii i-au percheziţionat casa mai bine de 17 ore.

Ultimele zile în care firmele pot direcționa 20% din impozitul pe profit pentru o cauză nobilă

În timp ce pe scena politică toată lumea se ceartă și nimeni nu construiește nimic, societatea civilă dă un exemplu. Asociația ''Dăruiește Viață'' ridică un spital pentru copiii bolnavi de cancer.

20 de elevi cu risc de TBC, la o şcoală din judeţul Buzău. Cine i-a îmbolnăvit

Alertă de TBC în localitatea Topliceni, dar şi la un colegiu din oraşul Buzău.

Recomandări
Ziua Limbii Române, sărbătorită în premieră la Cernăuți. ”Asistăm la un moment istoric”

Ziua Limbii Române a fost marcată, sâmbătă, în premieră, la Cernăuţi. Preşedintele Ucrainei, Volodimir Zelenski, a semnat în martie decretul privind instituirea Zilei Limbii Române în Ucraina, pe data de 31 august.

Ultimul weekend de vară aduce peste 120.000 de turiști la mare. Septembrie vine cu vreme bună și prețuri mai mici

Ultimul weekend de vară aduce peste 120 de mii de turiști pe litoralul românesc, potrivit reprezentanților patronatelor din turism.

Comenzile din China s-au prăbușit după noile taxe. În România, numărul coletelor din afara UE a scăzut chiar și cu 50%

La aproape două luni de la intrarea în vigoare a taxei europene pentru comenzile din afara Uniunii Europene, numărul coletelor venite din China a scăzut chiar și cu 50%.