Focar de COVID la Penitenciarul Ploieşti. 11 deținuți, infectați

62225738

Un nou focar de COVID-19 a fost înregistrat de autorităţile sanitare în judeţul Prahova, 11 deţinuţi de la Penitenciarul Ploieşti fiind confirmaţi cu noul coronavirus, a informat, sâmbătă, Prefectura Prahova.

Potrivit sursei citate, cele 11 persoane private de libertate care au fost testate pozitiv au fost transferate la Penitenciarul Bucureşti-Jilava.

Alte trei focare de COVID-19 sunt active în judeţ, ele fiind la o societate comercială din Câmpina, la un sanatoriu din Buşteni şi la un centru rezidenţial din municipiul Câmpina.

Conform raportării zilnice a autorităţilor, numărul pacienţilor COVID internaţi în spitalele din judeţ a scăzut, în prezent fiind internate 376 de persoane, dintre care 26 la ATI.

În ultimele 24 de ore au fost confirmate 109 cazuri noi de îmbolnăvire şi încă 8 decese asociate.

Rata de infectare la nivelul judeţului este de 3,35 cazuri la mia de locuitori.

Articol recomandat de sport.ro
Ștefania Uță, campioană mondială cu triplu record! Românca nu are rival în lume la 400 metri garduri
Ștefania Uță, campioană mondială cu triplu record! Românca nu are rival în lume la 400 metri garduri
Citește și...
Trei vieţi salvate după prelevarea rinichilor şi a ficatului de la un bărbat de 77 de ani

Un bărbat de 77 de ani a salvat trei vieți după moarte. Deși avea o vârstă mai înaintată, rinichii și ficatul său au mers la niște pacienți mai tineri, care aproape își pierduseră speranța.

Ghid VIDEO: Cum se face testul de salivă al elevilor. Părinții își vor testa copiii acasă

Părinții își vor testa copiii acasă, în fiecare luni și joi, înainte de a-i trimite la școală, iar testele din salivă vor fi puse la dispoziție de autorități.

Decizie la Ministerul Educației. Elevii pot fi testați acasă, cu obligativitatea comunicării rezultatului pe email

Copiii care merg la școală vor fi testați înainte de părinți, în fiecare luni și joi. Testele din salivă pentru Covid vor fi puse la dispoziție de autorități.

Recomandări
Cazul ambulanței din Cluj scoate la iveală lacunele legii. Un clip fals poate fi șters de autorități abia după 10 zile

Imaginile, ori informațiile false pot să provoace panică, să pună oameni în pericol și, în cazuri extreme, chiar să ducă la violență. 

Alertă după ce doi bărbați s-au apropiat prea mult cu o șalupă de barjele scufundate în Dunăre. Polițiștii au împânzit zona

Un incident petrecut la Izvoarele în zona barjelor scufundate în Dunăre a pus în alertă autoritățile. 

TAROM va primi primul Boeing 737 MAX până la finalul acestei luni. Aeronava „Mircea Lucescu” a trecut zborul de test

Până la finalul acestei luni, primul Boeing 737 MAX ar urma să ajungă în flota TAROM. Avionul care a fost botezat Mircea Lucescu după marele antrenor român, a trecut de zborul de test și poartă deja însemnele operatorului național.