Dentiștii și dermatologii, asaltați după relaxarea restricțiilor. Pacienții care au prioritate

×
Publicitate

În România, cu 3 zile înainte de a-şi relua oficial activitatea, multe clinici stomatologice au programări până la sfârşitul lunii iunie.

Există zeci de mii de pacienţi, care şi-au întrerupt brusc tratamentele, ca efect al ordonanţelor militare, şi între timp, problemele lor au devenit dureros de urgente.

Listele de aşteptare se întind pe câteva săptămâni şi în cabinetele dermatologice. Asta, pentru că mulţi români şi-au neglijat alergiile, ori au dezvoltat afecţiuni ale pielii din cauza dezinfectanţilor folosiţi în exces.

Mihnea Velisarato, medic stomatolog: "Programările sunt pe câteva săptămâni în faţă, locurile sunt ocupate către sfârşitul lui iunie, deja. Am dat peste 100 de reţete online, dar acestea n-au făcut decât să trateze efectul, nu cauza. Inclusiv copii avem, necesită tratamente ale cariilor care în perioada stării de urgenţă s-au agravat".

Sunt atât de mulţi pacienţi care cer acum programare, încât dentiştii sunt nevoiţi să prioritizeze cazurile. Vor fi primiţi întâi cei care au nevoie de intervenţii chirurgicale din cauza unor infecţii, pentru că au risc de septicemie, apoi cei care şi-au întrerupt tratamentele acum două luni şi abia apoi cei care au ratat momentele de întreţinere.

Gândiţi-vă însă la o persoană cu aparat dentar, care s-a rupt. Dincolo de partea estetică, vor apărea răni la nivelul gingiilor, buzelor şi limbii.

Clinicile vor restrânge automat numărul de pacienţi pe care îi acceptă într-o zi pentru a urma strict protocolul de siguranţă COVID.

Răzvan Boberis, medic stomatolog: "Vor merge direct în cabinet, nu aşteaptă în sala mai mult de 15 minute şi o singură persoană. Practic, nimeni nu se întâlneşte cu nimeni. După fiecare pacient avem 15 minute de dezinfecţie".

Şi dermatologii au liste cu pacienţi care le cer ajutorul. Folosirea intensă a produselor chimice care igienizează, dar pot ataca pielea a crescut numărul celor care se plâng de mâncărimi ale palmelor.

Monica Dărmănescu, medic dermatolog: "Aproape s-au dublat. În afară de a face aceste dermatite iritative, de contact, la substanţele detergente folosite sau la dezinfectanţi, au descoperit că fac alergii la manusi, cele din latex dau asta mai ales la persoanele cu o predispoziţie atopică. După ce stau mult în casă şi ies la o plimbare, dezvoltă tot felul de simptome".

Pentru asemenea cazuri, medicamentele vândute la liber în farmacii nu dau decât o ameliorare pasageră. 

Articol recomandat de sport.ro
FOTO Noua bestie de 1.600 CP de la Bugatti! Există un singur exemplar în lume
FOTO Noua bestie de 1.600 CP de la Bugatti! Există un singur exemplar în lume
Citește și...
Cum ne putem feri de coronavirus dacă slăbim și avem o dietă sănătoasă

Organismul ar putea răspunde eficient în fața infecțiilor de orice tip prin îndeplinirea unui simplu obiectiv: scăderea în greutate între 5 și 10%.

Cum ne protejăm de SARS COV-2, după ce ajungem acasă. Sfaturile medicilor

Participăm toți la combaterea noului virus purtând mască în locurile publice. Atenție, însă: vă protejează doar dacă este folosită corect, adică dacă vă acoperă nasul și gura.

Tătaru: Va fi o perioadă lungă până când vom avea viaţa de dinainte de COVID-19

Ministrul Sănătăţii, Nelu Tătaru, a declarat luni că va trece o perioadă lungă până când va exista viaţa de dinainte de pandemia cu COVID-19, afirmând că aceasta "nu s-a terminat".

Recomandări
Ce a provocat viitura ucigașă din Nepal și Tibet. Cauza dezastrului soldat cu cel puțin 165 de morți și sute de dispăruți

Inundaţiile devastatoare care au făcut cel puţin 165 de morţi şi sute de dispăruţi în Nepal şi Tibet au fost cauzate de prăbuşirea unui gheţar, a anunţat U.S. Geological Survey (USGS), scrie AFP.

Peste 120 de aleși ar putea rămâne fără funcții dacă Legea integrității va fi promulgată. USR, avertisment pentru PNL

După o lună de dezbateri și nenumărate modificări, legea integrității a fost adoptată în Parlament cu articolul care prevede că aleșii găsiți în incompatibilitate sau conflict de interese, chiar și retroactiv, își pierd funcția.

Ungaria declară Rusia drept „amenințare” pentru Europa și ordinea mondială. Ruptură față de politica lui Viktor Orbán

Guvernul Ungariei a condamnat oficial agresiunea militară a Rusiei și și-a anunțat sprijinul pentru integritatea teritorială a Ucrainei, potrivit orientărilor politice publicate marți seara.