USR își alege noul președinte după demisia Elenei Lasconi. Când se termină interimatul lui Dominic Fritz

62547669

USR îşi alege în luna iunie noul preşedinte, după demisia Elenei Lasconi. Conducerea interimară are nevoie de un preşedinte legitim, mai ales în contextul negocierilor actuale pentru intrarea la guvernare.

Potrivit Statutului formaţiunii, preşedintele USR este ales prin vot direct şi secret, pe o platformă securizată online, de către toţi membrii partidului.

„Biroul Naţional al USR a stabilit, miercuri, calendarul alegerilor interne pentru alegerea noului preşedinte al partidului. Preşedintele USR este ales prin vot direct şi secret, pe o platformă securizată online, de către toţi membrii partidului”, arată USR într-un comunicat.

Calendarul electoral intern aprobat este următorul: 29 mai – 2 iunie 2025 — Perioada de depunere a candidaturilor 11 – 13 iunie 2025 — Desfăşurare Tur 1 (vot electronic) 14 – 15 iunie 2025 — Centralizare rezultate Tur 1 şi setare Tur 2 16 – 18 iunie 2025 — Desfăşurare Tur 2

„Astfel, preşedintele va fi ales până la Congresul partidului din data de 21 iunie 2025”, subliniază USR.

În prezent, funcţia de preşedinte interimar este deţinută de Dominic Fritz, prim-vicepreşedinte al partidului.

”Conducerea partidului consideră că USR are nevoie de un preşedinte legitim ales prin votul membrilor cât mai curând, mai ales în contextul negocierilor actuale pentru intrarea la guvernare. Alegerea noului preşedinte reprezintă un moment important în consolidarea partidului şi în ceea ce priveşte pregătirea pentru provocările politice următoare”, precizează formaţiunea.

Articol recomandat de sport.ro
Mesajul de la Paris care i-a șters zâmbetul de pe buze lui Vladimir Putin
Mesajul de la Paris care i-a șters zâmbetul de pe buze lui Vladimir Putin
Citește și...
Partenera de viață a președintelui României, Nicușor Dan, vizită fulger la Curtea de Apel București. Care ar fi motivul

Partenera de viață a Președintelui României, Nicușor Dan, a făcut luni dimineață o vizită fulger la Curtea de Apel București, însoțită de un dispozitiv de protecție.

Anunțul lui Ilie Bolojan, după discuţia cu premierul desemnat Eugen Tomac: ”Ne-am spus lucrurile direct, fără ocolişuri”

Preşedintele PNL, Ilie Bolojan, a declarat luni, după discuţia cu premierul desemnat Eugen Tomac, că un guvern care nu se bazează pe o susţinere politică explicită nu este o soluţie pentru România.

Reacția lui Ciprian Ciucu după suspendarea în instanţă a reorganizării primăriei: ”Au suspendat târziu. Au plecat oameni”

Primarul Capitalei, Ciprian Ciucu, a comentat, luni, suspendarea în instanţă a reorganizării primăriei, afirmând că decizia a venit târziu, după ce deja s-au desfiinţat posturi.

Recomandări
Negocieri pentru viitorul Guvern. Eugen Tomac, după discuțiile cu PNL: Reformele lui Ilie Bolojan ”trebuiesc continuate”

Premierul desemnat Eugen Tomac a început astăzi discuţiile cu partidele parlamentare pentru susţinerea Cabinetului său tehnocrat. El are 10 zile de la nominalizarea sa de către președinte pentru prezentarea în Parlament în vederea votului de învestitură

Scene de groază în Galați. Un șofer a intrat cu mașina în mai multe persoane și vehicule: ”Era un haos total”

Un bărbat de 46 din Galați a intrat cu mașina, în mare viteză, în parcarea unei pizzerii, a lovit patru mașini și a accidentat doi oameni. Apoi a fugit. Polițiștii au aflat cine este și îl caută.

Cum ar putea fi afectați românii cu credite de ancheta Consiliului Concurenței privind ROBOR. Explicațiile unui analist

O amendă record pentru sectorul bancar a fost anunțată de Consiliul Concurenței. Instituția a sancționat 10 bănci, cele mai mari din România, pentru înțelegeri privind stabilirea indicelui ROBOR.