Ministrul Finanţelor: Vor fi bani şi de salarii, şi de pensii. Nu ne mai putem permite să facem tot felul de festivaluri

Alexandru Nazare
Agerpres

Ministrul Finanţelor, Alexandru Nazare, susţine că România va avea bani pentru pensii şi salarii, însă subliniază că administraţia publică nu îşi mai permite să cheltuiască bani pe serbări, festivaluri şi lucruri care nu sunt „neapărat necesare”.

Ministrul Finanţelor Publice a afirmat că România traversează „una dintre cele mai complicate perioade pe care noi, economic, le-am trăit până acum, de după Revoluţie”.

El a dat asigurări că vor fi bani pentru pensii şi salarii, însă a susţinut că vor trebui tăiate cheltuieli din alte părţi.

„Vor fi bani şi de salarii, şi de pensii. Vor fi bani. Dar asta nu înseamnă că ipotezele pe care a fost construit acest buget sunt realiste. Pentru că avem această meteahnă să construim bugetul şi, la un moment dat, anumiţi ordonatori de credite, la final de an, să aibă mai puţini bani în buget decât le trebuie. (...)

Am făcut o analiză amplă pe toţi ordonatorii de credite şi, în general, pe toată structura bugetului aşa cum a fost el aprobat pentru 2025 şi, într-adevăr, ipotezele lui nu stau în picioare în multe locuri. Suntem în mijlocul anului, va trebui să remediem situaţia.

Citește și
Alexandru Nazare
Reorganizare la Ministerul Finanțelor. Nazare le cere șefilor din subordine să explice exact cine și ce face în instituție

Dar nu-i uşor să remediezi situaţia în mijlocul anului. Nu-i uşor să faci acest lucru când eşti la mijlocul execuţiei. Poate că, dacă eram în noiembrie, decembrie, înainte de aprobarea unui nou buget, altfel stau lucrurile. Vom face acest lucru, de aceea, următoarea rectificare nu e deloc un exerciţiu uşor. Tocmai pentru că avem extrem de multe presiuni, de multe părţi şi presiunea investiţiilor, pentru că trebuie totuşi, avem PNRR-ul de terminat”, a afirmat, joi seară, la Antena 3, Alexandru Nazare.

Ministrul de Finanţe a explicat că trebui tăiate cheltuielile pe care administraţiile le fac cu diverse serbări, dar şi acele cheltuieli care nu aduc venituri.

Astfel, Nazare a spus că nu vor mai exista resurse „pentru multe alte cheltuieli care pot fi evitate, care nu sunt neapărat necesare şi care, din nefericire, au ajuns un fel de obişnuinţă în ultimii ani”.

„Nu ne mai putem permite să facem tot felul de festivaluri, tot felul de serbări câmpeneşti în diverse locuri prin ţară.

Nu ne mai permitem să facem investiţii care nu sunt neapărat necesare sau care nu au un factor de multiplicare atât de mare.

Şi, bineînţeles, risipa în sectorul public, acest lucru a fost de multe ori exemplificat în media, trebuie să revenim într-o zonă de prudenţă şi de echilibru.

Bine, aici vorbim şi de companii de stat, şi de cheltuielile din companii de stat. Şi nu poţi să ai, pe de-o parte, noi să ne chinuim să găsim cele mai bune soluţii, scădem cheltuielile şi în acelaşi timp să auzim că în consiliul de administraţie dintr-o companie sau alta s-au dublat, s-au triplat indemnizaţiile. Adică asta e o sfidare. Şi e o sfidare la adresa şi a Ministerului care gestionează şi a Guvernului în ansamblu”, a adăugat Alexandru Nazare.

Articol recomandat de sport.ro
NEWS ALERT Tragedie! A murit pe teren, chiar în timpul meciului, dintr-un motiv bizar
NEWS ALERT Tragedie! A murit pe teren, chiar în timpul meciului, dintr-un motiv bizar
Citește și...
Ministrul Finanţelor afirmă că ANAF a început să folosească un soft care poate detecta fraude. „Este foarte util”
Ministrul Finanţelor afirmă că ANAF a început să folosească un soft care poate detecta fraude. „Este foarte util”

Ministrul Finanţelor, Alexandru Nazare, afirmă că ANAF a ţinut în teste, timp de mai multe luni, o aplicaţie informatică „foarte avansată” ce permite inclusiv detectarea fraudelor de tip carusel.

Reorganizare la Ministerul Finanțelor. Nazare le cere șefilor din subordine să explice exact cine și ce face în instituție
Reorganizare la Ministerul Finanțelor. Nazare le cere șefilor din subordine să explice exact cine și ce face în instituție

Ministrul Finanțelor, Alexandru Nazare, a solicitat șefilor din subordine să trimită propuneri pentru reorganizarea structurilor coordonate.

Ministerul Finanțelor introduce controale pentru toți angajații: „Să știm exact ce face fiecare în cele opt ore
Ministerul Finanțelor introduce controale pentru toți angajații: „Să știm exact ce face fiecare în cele opt ore"

Ministrul Finanțelor, Alexandru Nazare, a anunțat implementarea unui nou sistem de evaluare a angajaților din ministerul pe care îl conduce, prin care fiecare funcționar va fi obligat să completeze zilnic un raport detaliat cu activitățile desfășurate.

Recomandări
Crăciun pe Valea Prahovei. Zeci de unităţi de cazare şi-au aşteptat în zadar oaspeţii. „Nu putem face faţă concurenţei”
Crăciun pe Valea Prahovei. Zeci de unităţi de cazare şi-au aşteptat în zadar oaspeţii. „Nu putem face faţă concurenţei”

Zeci de unităţi de cazare de pe Valea Prahovei au avut camere libere în acest an de Crăciun, o situaţie greu de imaginat în urmă cu câţiva ani, când rezervările se făceau încă din octombrie, noiembrie sau chiar cu un an înainte.

Accident grav de Crăciun pe o pârtie din Predeal. O femeie a leșinat după ce a fost lovită de o sanie
Accident grav de Crăciun pe o pârtie din Predeal. O femeie a leșinat după ce a fost lovită de o sanie

Un grav accident s-a produs în ziua de Crăciun pe o pârtie din Predeal, unde o femeie care se dădea cu sania a avut nevoie de îngrijiri medicale după ce a fost lovită de o sanie. Ea a leșinat.

Medicul Adrian Marinescu avertizează: ”Avem 70-80 de pacienţi cu gripă în fiecare zi, poate chiar şi mai mult”
Medicul Adrian Marinescu avertizează: ”Avem 70-80 de pacienţi cu gripă în fiecare zi, poate chiar şi mai mult”

Numărul cazurilor de gripă în București s-a mărit în această perioadă, ajungând la aproximativ 80 de persoane care se prezintă într-o zi la camera de gardă, afirmă Dr. Adrian Marinescu, managerul Institutului de Boli Infecţioase Matei Balş din Capitală.