Dobitoace, stetoscoape, parastase si altele. Predare de stafeta la Guvern

×
Publicitate

De vineri, Emil Boc este si premier si ministrul interimar al educatiei, Adriean Videanu este seful economiei si al sanatatii, iar Elena Udrea are pe langa turism si mediul.

Aproape toti ministrii PD-L conduc cate doua ministere, pentru cel mult 45 de zile. Fiecare a fost, vineri dimineata, sa-si preia atributiile de la fostii colegi de coalitie. In numai cateva ore, Guvernul a demis mai toti oamenii PSD-ului din ministere, agentii, prefecturi si companii de stat.

Primul la predarea stafetei a fost Emil Boc. La ora 8 fix era la Ministerul Educatiei. Unde a anuntat ca vor fi demisi toti secretarii de stat numiti de PSD, dar si ca a revocat ordinul Ecaterinei Andronescu, prin care directori de scoli erau numiti in functii doar de ea.

O mutare similara a facut Vasile Blaga. Dintr-un foc a demis prefectii si subprefectii sustinuti de PSD in 20 de judete. A mai facut schimbari la Jandarmerie si DGIPI. In ambele locuri, sunt sefi noi.

Fostul ministru al agriculturii, Ilie Sarbu, l-a asteptat pe inlocuitorul sau, Radu Berceanu de la Transporturi, cu bagajele facute de acum trei zile.

Ministrul agriculturii i-a explicat lui Berceanu cum se acorda subventiile pentru dobitoacele care pasc pe marginea drumurilor din Romania, pentru ca de autostrazi nu prea poate fi vorba.

Ion Bazac, in schimb, a venit vineri dimineata cu 45 de minute mai devreme decat de obicei si nu a mai parcat pe locul sau, pe care l-a lasat liber pentru noul ministru, Adriean Videanu.

Ministerul Mediului a fost preluat de Elena Udrea, de la Nicolae Nemirschi.

Cei care au plecat si-au golit birourile inca de joi noapte, asa ca vineri inlocuitorii lor n-au mai gasit aproape nimic.

La capitolul "plecari", tot vineri, conducerea AVAS a fost destituita.

Doar Mihai Stanisoara, seful Apararii, si Teodor Paleologu, ministrul culturii, nu au mai primit un alt portofoliu. In formula actuala cu cate doua ministere pentru fiecare ministru, Guvernul are doar 11 membri. Este cel mai rastrans cabinet dupa revolutie.

Boc a intrat deja in paine! Vezi ce schimbari propune!

Basescu lanseaza Guvernul PD-L 2 in 1

Basescu: Plecarea PSD de la guvernare, departe de a fi o tragedie

Articol recomandat de sport.ro
Vinicius Jr. și-a făcut operație estetică! Starul lui Real Madrid este de nerecunoscut
Vinicius Jr. și-a făcut operație estetică! Starul lui Real Madrid este de nerecunoscut
Citește și...
La un an după ce au majorat TVA când au fost la guvernare, PSD promite acum carburanți mai ieftini

Fostul ministru al Energiei Bogdan Ivan a anunțat că PSD a depus un proiect pentru reducerea TVA la carburanți de la 21% la 19% şi reducerea accizei la motorina standard, dar şi reinstituirea situaţiei de criză pentru ca preţurile la pompă să scadă.

Piedone anunță un parteneriat politic cu Ciucu. Fostul edil susține că nu va candida la Primăria Capitalei în 2028

Cristian Popescu-Piedone a anunțat că a avut o întâlnire cu primarul general al Capitalei, Ciprian Ciucu, în urma căreia cei doi au convenit să colaboreze politic pentru susținerea unor proiecte considerate prioritare pentru București.

Studiu prezentat la Cotroceni. Ce trebuie să facă România pentru a lupta cu suveranismul. DOCUMENT

Un studiu recent, prezentat la Palatul Cotroceni, susține că prevenirea derivelor ultraidentitare depinde în primul rând de consolidarea democrației, reducerea inegalităților și recâștigarea încrederii cetățenilor în instituțiile statului. 

Recomandări
Cât poate rezista România fără importurile de petrol din Kazahstan. Benzinăriile au scumpit deja carburanții

Noi probleme pe piața carburanților. Principala rută prin care Kazahstanul își exportă petrolul a fost blocată după atacurile cu drone din Marea Neagră asupra vaselor cu țiței kazah.

La mila naturii. Case inundate, mașini distruse și sinistrați evacuați. Județul lovit cel mai tare de furtuni

Vremea rea a adus un potop de necazuri. O nouă rundă de ploi a umflat râurile, iar apele scurse de pe versanți au ajuns până în casele oamenilor. 

Grindeanu blochează jalonul PNRR legat de integritatea aleșilor. Motivul găsit de PSD să nu voteze noua lege a integrității

Jaloanele PNRR nasc un nou scandal. Enervat de noua lege a integrității, Sorin Grindeanu a anunțat că nu o va vota, pentru că cei din USR ar fi introdus în proiect unele paragrafe menite să-i ajute pe membrii partidului aflați în conflict de interese.