Alianţa 2020 USR PLUS: ”Dragnea minte de-a îngheţat Belina”

62022348
Pro TV

Alianţa 2020 USR PLUS afirmă, ironic, după ce Liviu Dragnea a susţinut că Guvernul PSD a absorbit mai multe fonduri UE decât Guvernul Cioloş, că acesta minte de-a îngheţat Belina.

Alianța mai transmite că, de fapt, coaliţia PSD-ALDE a atras cu 22% mai puţine fonduri europene de coeziune decât Guvernul Cioloş în 12 luni.

"Dragnea a minţit în seara asta de-a îngheţat Belina. Spune că guvernele PSD ALDE au absorbit de 4 ori mai multe fonduri europene decât Guvernul Cioloş. Credem că îi lipsesc noţiuni elementare de matematică. Pentru că în 2016 au intrat în România 7,4 miliarde de euro, în total. În ultimii doi ani, guvernele Dragnea - toate 3 - au reuşit să atragă câte 4,7 miliarde pe an. Oricum ar întoarce cifrele domnul Dragnea cu tot PSD-ul realitatea e alta decât cea pe care o vinde ieftin", afirmă reprezentanţii Alianţei.

Ei susţin că, dacă scădem subvenţiile agricole, "adică fondurile europene negociate de Dacian Cioloş în calitate de comisar european şi primite acum de România pentru care guvernul PSD nu trebuie să facă nici un efort că să le primească", realitatea e că în 28 de luni coaliţia PSD-ALDE a atras cu 22% mai puţine fonduri europene de coeziune decât Guvernul Cioloş în 12 luni.

"Adică doar 3,4 miliarde adunate în 2017, 2018 şi 2019 faţă de 4,4 miliarde în 2016", conchid reprezentanţii Alianţei.

Liderul PSD Liviu Drganea a susţinut sâmbătă seară, într-o postare pe Facebook, că guvernul PSD a adus de patru ori mai multe fonduri europene faţă de guvernul precedent.

"Am adus deja de patru ori mai multe fonduri europene faţă de guvernul precedent, dar vrem să aducem mai mult decât atât, pentru că românii şi România merită mai mult!", afirmă liderul PSD.

 

Articol recomandat de sport.ro
Ștefania Uță, campioană mondială cu triplu record! Românca nu are rival în lume la 400 metri garduri
Ștefania Uță, campioană mondială cu triplu record! Românca nu are rival în lume la 400 metri garduri
Citește și...
Dragnea, după mitingul de la Craiova: Legătura dintre PSD şi cetăţeni nu poate fi tăiată

Liderul PSD le-a mulţumit, într-o postare pe Facebook, celor care au participat la mitingul PSD de la Craiova, spunând că aceştia le-au arătat adversarilor că legătura dintre PSD şi cetăţenii români nu poate fi tăiată.

Fostul purtător de cuvânt al PSD, Adrian Marius Dobre, a trecut la partidul lui Ponta. Anunțul său

Fostul purtător de cuvânt al PSD, Adrian Marius Dobre ,a trecut la partidul lui Ponta, Pro România, el afirmând că PSD a intrat din păcate pe un drum fără întoarcere, un drum antieuropean, al extremei şi al populismului.

Ludovic Orban acuză lipsa secțiilor de votare în diaspora: "Votul va fi viciat"

Ludovic Orban acuză numărul mic de secții de votare pe care Ministerul de Externe le va deschide în diaspora pentru alegerile europarlamentare, spunând că în acest fel votul va fi viciat.

Recomandări
„Ultima șansă”. Legea salarizării a fost modificată din nou. Ce s-a schimbat după discuțiile de la Cotroceni

Dragoș Pîslaru spune că negocierile din această săptămână sunt ultima șansă pentru obținerea unui acord politic pe legea salarizării unitare, astfel încât reforma să poată fi adoptată și promulgată până la 31 august, termenul-limită din PNRR.

Ce exportăm și unde ajung produsele „Made in Romania”. Categoria care aduce cei mai mulți bani în țară

În primele șase luni din 2026, România a avut exporturi de 35,45 miliarde de euro și a importuri de 48,17 miliarde de euro cu statele UE. Aceste schimburi au reprezentat 72,3% din totalul exporturilor și 73,6% din totalul importurilor României.

Un nou episod de caniculă, cu temperaturi deosebit de ridicate, lovește România. Cod galben și portocaliu de căldură | HARTĂ

România intră sub un nou episod de căldură, cu temperaturi deosebit de ridicate, caniculă, disconfort termic accentuat și nopți tropicale, începând cu 10 august, ora 10:00, până pe 12 august, ora 21:00.