Rușii atacă maternități în Ucraina, în timp ce Putin devine din ce în ce mai frustrat. ”E o tragedie ce se întâmplă”

×
Publicitate

Apa este pentru copii, femei și bătrâni, bărbații să-și caute singuri! Sunt regulile stabilite de militari, în orașul ucrainean Mariupol, unde sute de mii de oamenit sunt condamnati de invadatori la foame și la sete.

Citește aici LIVE UPDATE | Războiul din Ucraina. Ultimele informații

Potrivit Kievului, miercuri după-amiază un nou raid ar fi distrus și spitalul de pediatrie din localitate.

Pe de altă parte, Putin a mizat pe o cucerire a Kievului în două zile, dar planurile lui au fost drastic deturnate, au declarat responsabilii serviciilor americane de informații.

Aceștia cred că la Moscova se caută țapi ispășitori pentru eșecul campaniei militare din Ucraina, iar ministrul Apărării, Serghei Șoigu, ar fi căzut deja în dizgrație.

Citește și
Tensiuni în Arctica: Franța solicită un exercițiu NATO în Groenlanda, pe fondul declarațiilor lui Trump
Tensiuni în Arctica: Franța solicită un exercițiu NATO în Groenlanda, pe fondul declarațiilor lui Trump

Un raid aerian a lovit miercuri după amiază spitalul de pediatrie și maternitatea din Mariupol. Într-un mesaj dramatic, postat pe Twitter, președintele Zelensky a deplâns faptul că sunt copii și adulți prinși sub dărâmături.

De peste o săptămână, situația din Mariupol, port vital la Marea Azov, se înrăutățește cu fiecare zi ce trece. Morții rămân în stradă, pentru că nu are cine să-i ridice.

Din cei 430.000 de locuitori, aproape jumătate au fugit deja din oraș. Cei rămași se confruntă cu o situație catastrofală. Nu au apă, încălzire ori curent electric, ca să nu mai vorbim de mâncare.

Un soldat împarte apă: ”Prima dată, apa e pentru femei, copii și persoane în vârstă, voi bărbații puteți să mergeți și să căutați apă singuri!”.

Singura sursă de informare a celor asediați în Mariupol este radioul din mașină, dar prind doar posturi din zonele controlate de rusi.

În adăposturi, oamenii nici nu mai știu dacă e zi sau noapte

Ca și cum localnicii n-ar avea destule necazuri, jafurile au scapăt de sub control.

Soldat: ”Oameni buni, rămâneți uniti! Nu vă panicați! Vă rog, nu mai furați! Trebuie să trăim împreună. Asta e căminul nostru. De ce spargeți vitrine, de ce furați?”.

”- Nemernicule, pune mingea înapoi, ce cauți aici?
- Na-ți mingea...
- De ce prădați totul?
”.

Cetățean: Toate drumurile sunt minate, căile de ieșire din oraș sunt bombardate. Pe moment, negocierile despre evacuare au dat greș. Credeți-mă, am familie acasă și sunt îngrijorat pentru ei.
- E sigur în subteran?
- E maximul de siguranță pe care putem să-l avem
”.

În pivnițele în care se feresc de bombe, oamenii nici nu mai știu când este zi și când este noapte.

Goma Janna: ”Cum să nu plâng??? Îmi vreau casa înapoi, îmi vreau locul de muncă. Sunt atât de tristă pentru oameni, pentru oraș, pentru copii”.

Pe de altă parte, în Irpin, la porțile capitalei Kiev, continuă exodul celor care fug de ruși. Podul distrus rămâne singura rută de evadare. Mulți sunt însă sleiți de puteri și dezorientați. Abia pășesc. Voluntarii îi ajută cu bagejele.

”Nicio mamă nu vrea să simtă această durere”

Alex Crawford, corespondent Sky News: ”Această scenă te lasă fără cuvinte. Sunt mii de oameni în aceeaşi situaţie cu bărbatul pe care îl vedeţi în imagini, care trebuie ridicat şi trecut cu mare grijă peste acest pod improvizat. În plus, pe acolo nu pot trece foarte mulţi oameni în acelaşi timp, iar ei încearcă să plece cât mai repede, înainte ca bombardamentele să înceapă din nou”.

Femeie: Sunt 20 de tancuri ruseşti pe strada Puşkinska.
Reporter: Ruşii sunt acolo?
Femeie: Da, în Irpin”.

În goana lor, mulţi au fost despărţiţi de cei dragi. Lipsa veștilor este agonizantă.

Nicio mamă nu vrea să simtă această durere. E o tragedie ce se întâmplă”.

În Putin ”coace o combinație de nemulțumire și ambiție”, e ”supărat și frustrat”

Însă Vladimir Putin este tot mai nervos și mai frustrat din cauza problemelor întâmpinate de forțele rusești în Ucraina. Cel puțin asta este convingerea responsabililor din serviciile americane din informații.

William Burns, directorul CIA: ”Cred că Putin este supărat și frustrat în acest moment. Este probabil să dubleze atacurile și să încerce să distrugă armata ucraineană fără a ține seama de victimele civile”.

Tocmai înverșunarea oarbă a liderului rus îngrijorează cel mai mult.

William Burns: ”Pentru Putin e o cauză personală izvorâtă din convingeri profunde. De ani de zile, în el coace o combinație de nemulțumire și ambiție”.

Americanii nu cred că rușii vor face mari progrese 

Americanii nu cred, totuși, că rușii vor face mari progrese în zilele următoare.

William Burns: ”De-a lungul anilor, Putin a spus în public și în privat că nu crede că Ucraina e o țară adevărată. Putin era convins că și-a modernizat armata, care ar fi capabilă de o victorie decisive, cu costuri minime. S-a înșelat în toate privințele”.

Reporter: Puteți să spuneți aici câți soldați ruși au fost uciși?
Lt. Gen. Scott Berrier, Defense Intelligence Agency Director: Fără prea multă încredere, undeva între două și patru mii. Acest număr vine din surse de informații, dar și din observații ale situației de la fața locului”.

Cifrele sunt mult mai scăzute decât estimarea responsabililor de la Kiev, care susțin că armata ucraineana ar fi eliminat cel puțin 12.000 de soldați ruși.

 

 

Articol recomandat de sport.ro
Radu Drăgușin s-a căsătorit cu Ioana Stan! Imagini cu superba soție a „Dragonului”
Radu Drăgușin s-a căsătorit cu Ioana Stan! Imagini cu superba soție a „Dragonului”
Citește și...
Tensiuni în Arctica: Franța solicită un exercițiu NATO în Groenlanda, pe fondul declarațiilor lui Trump
Tensiuni în Arctica: Franța solicită un exercițiu NATO în Groenlanda, pe fondul declarațiilor lui Trump

Franţa solicită ”un exerciţiu NATO” în Groenlanda şi este ”pregătită să contribuie la el”, anunţă miercuri Palatul Élysée, în contextul în care preşedintele american Donald Trump repetă că vrea să dobândească acest teritoriu autonom danez, relatează AFP.

Român prins cu zeci de mii de euro ascunși în lenjerie intimă, după un control pe autostrada A72 din Germania
Român prins cu zeci de mii de euro ascunși în lenjerie intimă, după un control pe autostrada A72 din Germania

Un cetățean român a fost oprit de poliția germană pe autostrada A72, în apropiere de Hof, iar în urma controlului, asupra sa a fost descoperită o sumă mare de bani ascunsă în articole de îmbrăcăminte, inclusiv în lenjeria intimă.

ANAF-ul bulgăresc trimite ”cumpărători misterioși” pe teren. Ce au descoperit la un salon de coafură din Burgas
ANAF-ul bulgăresc trimite ”cumpărători misterioși” pe teren. Ce au descoperit la un salon de coafură din Burgas

Comercianții din Bulgaria care măresc nejustificat prețurile după adoptarea monedei unice europene pot fi amendați și cu peste 100.000 de euro, a anunțat ANAF-ul bulgăresc. Instituția dă exemplul unui salon din Burgas care a triplat tarifele. 

Recomandări
Meteorologii au prelungit avertizarea de ger în România. Precipitații mixte, polei și vânt, temperaturi de -19 grade
Meteorologii au prelungit avertizarea de ger în România. Precipitații mixte, polei și vânt, temperaturi de -19 grade

ANM a emis miercuri o informare care anunță vreme deosebit de rece, ger accentuat pe timpul nopții și dimineții, precipitații mixte, polei și intensificări ale vântului în mai multe zone ale României.

Donald Trump ameninţă că Iranul va fi „şters de pe hartă” dacă Teheranul îi orchestrează asasinarea
Donald Trump ameninţă că Iranul va fi „şters de pe hartă” dacă Teheranul îi orchestrează asasinarea

Preşedintele SUA Donald Trump a anunţat marţi că Iranul ar fi „şters de pe hartă” dacă Teheranul i-ar orchestra asasinarea, ca răspuns la ameninţările unui ofiţer iranian de rang înalt.

Ce înseamnă anunțul șefului Armatei privind pregătirea pentru un „efort de război”: „Nu înseamnă intrarea în război!”
Ce înseamnă anunțul șefului Armatei privind pregătirea pentru un „efort de război”: „Nu înseamnă intrarea în război!”

„Populația României trebuie să fie pregătită pentru susținerea unui efort de război”. Declarația îi aparține șefului Statului Major al Apărării, generalul Gheorghiță Vlad.