Preşedintele Recep Tayyip Erdogan a anunțat că Vladimir Putin vine într-o vizită oficială în Turcia

62351091
Shutterstock

Preşedintele Turciei, Recep Tayyip Erdogan, a declarat sâmbătă că face presiuni asupra Rusiei pentru a prelungi cu cel puţin trei luni acordul privind transportul cerealelor pe Marea Neagră. 

Totodată, el a anunţat o vizită a preşedintelui Vladimir Putin în luna august, informează Reuters, potrivit News.ro.

Erdogan a vorbit la o conferinţă de presă comună cu preşedintele Ucrainei, Volodimir Zelenski, după ce s-au întâlnit la Istanbul pentru a discuta soarta acestui acord negociat anul trecut de Turcia şi ONU, care permite exportul în siguranţă a cerealelor din porturile ucrainene de la Marea Neagră, în ciuda războiului.

Erdogan a declarat că se lucrează la prelungirea acordului, care expiră la 17 iulie, pentru perioade mai lungi după această dată. Acordul va fi unul dintre cele mai importante subiecte de pe ordinea de zi a întâlnirii sale cu Putin care va veni în luna viitoare în Turcia, a menţionat Erdogan.

"Speranţa noastră este ca acesta să fie prelungit cel puţin o dată la trei luni, nu la două luni. Vom face un efort în acest sens şi vom încerca să mărim durata acestuia la doi ani", a declarat liderul turc la conferinţa de presă comună cu Zelenski.

Rusia, nemulţumită că nu sunt puse în aplicare prevederi care o privesc direct din acordului privind cerealele, a ameninţat că nu va permite o nouă prelungire a acestuia dincolo de 17 iulie.

Preşedintele ucrainean a venit vineri în Turcia după deplasări în Bulgaria, Republica Cehă şi Slovacia. El a efectuat un mini-turneu în aceste capitale ale unor ţări mermbre NATO cu scopul de a le încuraja să ia măsuri concrete la summitul de săptămâna viitoare pentru a acorda Kievului statutul de membru al alianţei, pe care Erdogan a spus că Ucraina îl merită.

Erdogan şi Zelenski au discutat, de asemenea, despre o altă chestiune cheie pentru viitoarele convorbiri ale lui Erdogan cu Putin - problema schimburilor de prizonieri, despre care liderul ucrainean a spus că a fost primul subiect de pe agendă. "Sper că vom obţine în curând un rezultat", a spus, la rândul său, Erdogan.

Zelenski a menţionat că va aştepta rezultatul pentru a comenta, dar a precizat că discuţia a intrat în detalii privind întoarcerea tuturor prizonierilor, inclusiv a copiilor deportaţi în Rusia şi a altor grupuri.

"Lucrăm la întoarcerea prizonierilor noştri, a prizonierilor politici, a tătarilor din Crimeea", a declarat el, referindu-se la membrii comunităţii musulmane din Ucraina din peninsula anexată de Rusia în 2014. "Partenerii noştri au toate listele. Lucrăm cu adevărat la acest lucru", a asigurat Zelenski.

Erdogan a declarat că această problemă ar putea fi abordată şi în contactele sale cu liderul rus înainte de vizita acestuia. "Dacă vom purta nişte convorbiri telefonice înainte de aceasta, vom discuta şi despre asta", a promis el.

Kremlinul a declarat că va urmări cu atenţie discuţiile, afirmând că Putin a apreciat foarte mult medierea lui Erdogan în încercarea de a rezolva conflictul din Ucraina. "În ceea ce priveşte viitoarele contacte dintre Putin şi Erdogan, nu le excludem în viitorul apropiat", a declarat purtătorul de cuvânt al Kremlinului, Dmitri Peskov, înainte de discuţiile de la Istanbul dintre Erdogan şi Zelenski.

Turcia, membră NATO, a reuşit să păstreze relaţii cordiale atât cu Rusia, cât şi cu Ucraina în cele 16 luni de război, iar anul trecut a ajutat la intermedierea schimburilor de prizonieri.

Turcia nu s-a alăturat aliaţilor săi occidentali în ceea ce priveşte impunerea de sancţiuni economice Rusiei, dar a furnizat, de asemenea, arme Ucrainei şi a cerut ca suveranitatea acesteia să fie respectată.

Articol recomandat de sport.ro
GALERIE FOTO Nadia, răvășitoare la Oscarurile Sportului: a apărut la braț cu soțul ei și a fost premiată în aplauzele tuturor
GALERIE FOTO Nadia, răvășitoare la Oscarurile Sportului: a apărut la braț cu soțul ei și a fost premiată în aplauzele tuturor
Citește și...
Kaja Kallas se așteaptă la „decizii pozitive” privind împrumutul pentru Ucraina, după eșecul lui Orban

Kaja Kallas anunţă că se aşteaptă la ”decizii pozitive” cu privire la deblocarea unui împrumut european de 90 de miliarde de euro destinat Ucrainei, în urma eşecului electoral al premierului ungar în exerciţiu Viktor Orban, care i se opunea.

Șeful IEA: E cea mai mare criză din istorie. Va dura doi ani pentru a recupera producția pierdută

Războiul SUA–Israel împotriva Iranului generează cea mai gravă criză energetică din istoria lumii, a declarat șeful Agenției Internaționale pentru Energie, instituție care consiliază 32 de state în domeniul energiei și securității energetice.

Familiile răniților italieni ale unui incendiu dintr-un bar din Elveția au primit facturi medicale

Familiile unor tineri italieni răniţi în incendiul de Revelion dintr-un bar din oraşul elveţian Crans Montana au primit facturi pentru spitalizarea rudelor lor.

Recomandări
Ilie Bolojan: „Am decis ca PNL să nu mai facă o coaliție cu PSD. Vom discuta cu grupurile care susțin actualul guvern”

Preşedintele PNL, premierul Ilie Bolojan, a declarat, marţi, după şedinţa Biroului Politic Naţional al PNL, că vor exista consultări cu grupurile parlamentare pentru susţinerea un guvern minoritar.

Șeful DSU, Raed Arafat, este suspect într-o anchetă penală a Parchetului Militar, privind achiziţia unui elicopter

Doctorul Raed Arafat este, de astăzi, suspect într-o anchetă penală a Parchetului Curții militare de Apel București. Investigația este legată de înlocuirea unui elicopter SMURD prăbușit în urmă cu zece ani în Republica Moldova.

Patru inculpați trimiși în judecată în cazul incendiului de la „Matei Balș” din 2021, soldat cu moartea a 9 pacienți

Procurorii au dispus trimiterea în judecată a patru inculpați – două persoane fizice, o firmă și o instituție publică – în dosarul incendiului din 29 ianuarie 2021 de la Institutul „Matei Balș” din București.