O companie din Germania comercializează aparatul care ”ucide coronavirusul în mod sigur în câteva secunde”

62127660
Pro TV

Odată cu ridicarea restricțiilor impuse datorită coronavirusului la nivel mondial, întreprinderile, de la magazine până la hoteluri și operatorii de transport în comun, caută noi modalități de a evita expunerea clienților la agentul patogen.

Câteva companii pariază că o soluție potențială se găsește în lumina ultravioletă, transmite Bloomberg

Graefelfing, Dr. Hoenle AG, cu sediul în Germania, cu o capacitate de piață de 240 de milioane de euro și doar 108 milioane de euro (118 milioane de dolari) în vânzări, a văzut că acțiunile sale au sărit de la o lună la alta cu 30%, după ce presa germană a preluat proiectul său de cercetare care pretinde că coronavirusul „Poate fi ucis în mod sigur în câteva secunde” folosind lămpile sale care emit lumină ultravioletă. De atunci, acțiunile au înregistrat câștiguri de până la 16% pe săptămână.

Soluțiile de dezinfectare pe bază de ultraviolete pentru companiile care au domeniul de activitate ambalarea și procesarea alimentelor, cum ar fi Tetra Pak AB și Krones AG au reprezentat aproximativ 5 milioane de euro, sau 5% din vânzările Dr. Hoenle în 2019.

Clienții din numeroase industrii caută acum produsele oferite de Dr. Hoenle, cum ar fi lămpi și cutii de sterilizare. Cererea a crescut odată cu publicarea rezultatelor proiectului săptămâna trecută, a declarat directorul financiar Norbert Haimerl într-un interviu.

Cota sa de piață globală în domeniul dezinfectării pe bază de ultraviolete nu este mai mare de 5%, potrivit analistului Warburg, Malte Schaumann.

Cererea clienților provine din industrii precum retaileri, spitale, companii de transport care doresc să sterilizeze autobuzele și trenurile și operatorii hotelieri care doresc să utilizeze dispozitivele pentru dezinfectarea camerelor, a declarat directorul financiar. „Cu unele companii suntem în discuții despre comenzi de câteva sute sau chiar o mie de dispozitive”, a adăugat el, așteptând să onoreze unele comenzi începând de luna viitoare.

Schaumann de la Warburg consideră că potențialul Dr. Hoenle va tripla veniturile din segment până la 15 milioane de euro în doi sau trei ani. Deși testul reușit al companiei de tehnologie ultraviolete împotriva coronavirusului este un pas înainte pe termen lung, rezultatele proiectului nu sunt surprinzătoare, iar extinderea pieței va dura ceva timp, a spus Schaumann.

 

 

Articol recomandat de sport.ro
FOTO Diletta Leotta, fără inhibiții în vacanță. Fotografii îndrăznețe cu partenera lui Karius: ”Ești o zeiță”
FOTO Diletta Leotta, fără inhibiții în vacanță. Fotografii îndrăznețe cu partenera lui Karius: ”Ești o zeiță”
Citește și...
O fetiță s-a născut cu inima în afara toracelui. În ce stare se află

Caz uluitor într-un spital din Italia. O fetiță s-a născut cu inima în afara toracelui, dar se află în stare stabilă, scrie tg24sky.it.

Situație dramatică în Brazilia. O bandă de motocicliști îi ajută pe locuitorii din favele

Brazilia este a doua cea mai afectată țară din lume de pandemia de coronavirus, iar Sao Paolo este orașul cu cele mai multe cazuri. Milioane de oameni încearcă să supraviețuiască în favele fără ajutorul autorităților, scrie Sky News.

Coronavirus în lume, LIVE UPDATE 27 mai. Spania, în doliu național timp de 10 zile

Coronavirus în lume, LIVE UPDATE 27 mai. Peste 5,5 milioane de persoane au fost infectate cu coronavirus la nivel mondial și peste 350.000 de persoane au murit.

Recomandări
Nicușor Dan: „Partidele nu s-au înțeles pe legea salarizării. Și-au asumat pierderea a 770 de milioane de euro din PNRR”

Președintele Nicușor Dan anunță că PSD, PNL, USR și UDMR nu au ajuns la un consens privind legea salarizării și și-au asumat pierderea a 770 de milioane de euro din PNRR.

Peste 120 de aleși ar putea rămâne fără funcții dacă Legea integrității va fi promulgată. USR, avertisment pentru PNL

După o lună de dezbateri și nenumărate modificări, legea integrității a fost adoptată în Parlament cu articolul care prevede că aleșii găsiți în incompatibilitate sau conflict de interese, chiar și retroactiv, își pierd funcția.

Titlurile de stat ar putea deveni garanție pentru credite bancare. Românii nu ar mai fi nevoiți să le vândă pentru bani

Pentru prima dată, românii care au titluri de stat precum „Fidelis” ar putea obține credite bancare cu ajutorul lor. Titlurile de stat le-ar putea servi drept garanție pentru împrumuturi fie de consum, fie ipotecare.