Ministrul de Interne italian consideră că UE vrea să păcălească Marea Britanie

61964240
Pro TV

Ministrul de Interne al Italiei, Matteo Salvini, a acuzat Uniunea Europeană că încearcă să păcălească Marea Britanie şi să o îndepărteze de Brexitul votat de cetăţeni, scrie Reuters.

„Nu există obiectivitate sau bunăvoinţă din partea Uniunii Europene”, a afirmat Salvini într-un interviu pentru Sunday Times.

„Experienţa mea cu Parlamentul European îmi spune că trebuie să te impui, altfel te vor păcăli”, a adăugat el.

Marea Britanie urmează să părăsească Uniunea Europeană pe 29 martie 2019 iar prim-ministrul britanic, Theresa May, are dificultăţi în a ajunge la un acord pe termen lung privind piaţa de schimb cu blocul european, scrie News.ro.

Salvini i-a transmis lui May să rămână fidelă principiilor sale şi să fie pregătită să părăsească UE fără niciun acord.

„Privind unele principii, este bine să nu fii flexibil şi să nu dai înapoi”, a afirmat Salvini.

Sunday Times a citat o sursă anonimă din guvern care ar fi afirmat că armata britanică este pregătită să livreze mâncare şi medicamente dacă vor exista întârzieri după Brexit.

În această privinţă, Salvini a declarat: „Există multe lucruri planificate pentru situaţia în care nu se va ajunge la niciun acord. Acest lucru înseamnă să fii realist”.

Atitudinea ostilă a lui Salvini faţă de UE nu este ceva nou, el declarând că moneda euro este de vină pentru criza economică din Italia şi că se aşteaptă ca euro să se prăbuşească.

Pe Instagram-ul Știrile ProTV găsiți imaginile momentului din România, dar și din lume!  

Articol recomandat de sport.ro
FOTO Dacia Duster a primit un upgrade serios în 2026! Cum arată și cât costă modelul ”unic pe piață”
FOTO Dacia Duster a primit un upgrade serios în 2026! Cum arată și cât costă modelul ”unic pe piață”
Citește și...
Axios: SUA și Marea Britanie pregătesc o coaliție internațională pentru securizarea Strâmtorii Ormuz

SUA şi Regatul Unit plănuiesc o reuniune săptămâna viitoare la Londra pentru a forma o potenţială coaliţie internaţională menită să protejeze traficul maritim în Strâmtoarea Ormuz, în urma reluării ostilităţilor dintre SUA şi Iran, a relatat Axios.

Putin, îndemnat de un șef de stat să pună capăt războiului din Ucraina: „Toate astea trebuie să se oprească”

Preşedintele kazah Qasym-Jomart Toqaev i-a spus sâmbătă omologului său rus Vladimir Putin că trebuie ca luptele în Ucraina să fie ”oprite” ţi a îndemnat la o ”îngheţare” a conflictului, într-un comentariu rar, adresat faţă în faţă liderului de la Kremlin.

Vestul Europei, sub teroarea flăcărilor. Sute de mii de persoane din Spania și Franța au primit ordine de evacuare

Sunt ore critice în Spania, unde incendiile de vegetație continuă să se extindă. Fumul gros a ajuns până în capitala Madrid.

Recomandări
Cum a doborât România a doua dronă în mai puțin de 24 de ore. Ce s-a schimbat față de prima misiune

România a trecut prin momente dramatice în ultimele 24 de ore, după ce două drone militare au pătruns în spațiul aerian național, si au fost doborâte de pilotul unui avion F-16 al Forțelor Aeriene Române. 

Studiu Eurofound: România urcă în topul creșterilor salariului minim din UE, dar rămâne printre ultimele state din clasament

România se numără printre țările cu cele mai rapide creșteri ale salariului minim din Uniunea Europeană. Totuși, acesta rămâne printre cele mai mici din Uniune. 

Vestul Europei, sub teroarea flăcărilor. Sute de mii de persoane din Spania și Franța au primit ordine de evacuare

Sunt ore critice în Spania, unde incendiile de vegetație continuă să se extindă. Fumul gros a ajuns până în capitala Madrid.