Atacuri cu bomba in doua biserici copte din Egipt: 45 de morti si 106 raniti. Statul Islamic a revendicat atacul. VIDEO

×
Publicitate

Cel putin 45 morti si 106 raniti, dupa doua explozii care au avut loc, duminica, la doua biserici din Egipt.

Doua atacuri cu bomba au avut loc, duminica, la doua biserici copte din Egipt, chiar in timpul slujbei de Florii.

In urma exploziilor, cel putin 45 de persoane au fost ucise, iar 106 au fost ranite. Statul Islamic a revendicat atentatul.

Papa Francisc a condamnat atacurile si a cerut incetarea terorii.

Desfasurarea evenimentelor, livetext

UPDATE 20:00 45 de morti este noul bilant prezentat de BBC, care citeaza oficiali din Egipt. La biserica din Alexandria au fost ucisi 16 oameni, in timp ce la biserica din Tanta si-au pierdut viata 29.

De asemenea, 71 de persoane au fost ranite in Tanta, iar in Alexandria, 35, a declarat ministrul Sanatatii din Egipt, ceea ce duce bilantul ranitilor la 106.

Presedintele Abdul Fattah al-Sisi a ordonat armatei sa patruleze pe strazi pentru a proteja infrastructura vitala.

Printre victime se numara si patru politisti.

UPDATE 16:10 CNN prezinta imagini din biserica, surprinse cu putin timp inainte de explozie.

UPDATE 16:00 Statul Islamic a revendicat cele doua atacuri cu bomba din Egipt.

Explozii la doua biserici copte din Egipt

Cel putin 29 persoane au fost ucise duminica intr-o explozie langa o biserica din satul Tanta, la nord de Cairo, potrivit presei egiptene de stat, relateaza AFP si BBC News. Masacrul a avut loc cu trei saptamani inainte de vizita Papei Francisc in Egipt.

Explozia a ranit de asemenea aproximativ 71 de persoane, potrivit acelorasi surse, in momentul in care comunitatea crestina se pregateste sa sarbatoreasca Saptamana Sfanta care incepe duminica cu Floriile.

Explozii Egipt

Exploza a vizat Biserica copta Sf. Gheorghe din Tanta, scrie BBC. Pe 29 martie, politia egipteana ar fi dezamorsat o bomba din lacasul decult.

Ulterior, in fata unei biserici copte din Alexandria a avut loc un atac sinucigas cu bomba, care a ucis cel putin 16 persoane si a ranit cel putin alte 35. Bilantul total al celor doua atacuri se ridica in acest moment la 45 de morti si 106 raniti.

 

 

 

 

Cauza exploziei era necunoscuta imediat, insa minoritatea crestina din Egipt a fost vizata adesea, in ultimii ani, de militanti islamisti.

In decembrie, 25 de persoane au fost ucise intr-o explozie la o catedrala copta din Cairo in timpul unei slujbe.

Papa Francisc condamna in slujba de Florii atacul cu bomba din Egipt si indeamna la incetarea terorii

Papa Francisc, care urmeaza sa efectueze o vizita in Egipt luna aceasta, a condamnat duminica atentatul cu bomba dintr-o biserica din Delta Nilului, relateaza Reuters.

explozie Cairo

”Ma rog pentru morti si victime. Fie ca Dumnezeu sa converteasca inimile celor care au semanat teroare, violenta si moarte si inimile celor care produc si fac trafic de armament”, a spus Suveranul Pontif in timpul slujbei de Florii, duminica, in fata a zeci de mii de credinciosi adunati in Piata Sfantul Petru.

Papa a transmis ”cele mai profunde condoleante” tuturor egiptenilor si conducatorului Bisericii Copte, care urmeaza sa fie una dintre gazdele sale in cursul vizitei prevazute pe 28 si 29 aprilie.

Articol recomandat de sport.ro
FOTO A fost gimnastă de performanță și a devenit pilot de avion! "În ultimul an am zburat aproximativ 300.000 de kilometri"
FOTO A fost gimnastă de performanță și a devenit pilot de avion! "În ultimul an am zburat aproximativ 300.000 de kilometri"
Citește și...
Plecasera cu fiul lor sa viziteze mai multe universitati. Tragicul accident de avion in care au murit cu totii

O familie cu trei membri California s-a prabusit cu un avion de mici dimensiuni in timp ce plecasera intr-o excursie in care sa viziteze mai multe universitati din Statele Unite.

Statele Unite trimit o forta navala spre Coreea de Nord. Phenianul ar putea fi urmatoarea tinta, dupa bombardarea Siriei

Portavionul USS Carl Vinson si grupul aeronaval care il escorteaza se indreapta catre peninsula coreeana, facand plauzibil scenariul unui atac impotriva regimului de la Phenian.

Call centre-ul din Mumbai care fura milioane de la americani. Cum ii convingeau pe oameni ca sunt de la Fisc

Politia din India l-a arestat sambata pe capul unei retele infractionale care a reusit sa fure milioane de dolari de la americani, dandu-se drept Administratia Fiscala.

Recomandări
Lucian Pahonțu, reacție la acuzațiile privind Revoluția: „Întreaga activitate s-a derulat în conformitate cu normele legale”

Nicușor Dan a declarat că șeful SPP Lucian Pahonțu nu este în situația celor care au participat la acțiunile de reprimare a protestatarilor din Decembrie '89 și de la Mineriada din iunie 1990.

Două noi centrale, la Constanța și Arad, au fost racordate la Sistemul Energetic Național. Când vor începe să funcționeze

Premierul interimar Ilie Bolojan anunță că două proiecte importante de modernizare a sistemelor de termoficare, finanțate prin PNRR, au fost racordate la Sistemul Energetic Național. 

Nicușor Dan a promulgat legea ANI, care îl lasă fără funcție pe Dominic Fritz, fără să o trimită înapoi. Are și o explicație

Președintele Nicușor Dan a anunțat, vineri, că a promulgat Legea pentru modificarea și completarea unor acte normative în domeniul integrității în forma care i-a fost transmisă de către Parlamentul României, fără să o mai trimită înapoi, la reexaminare.