Judecător britanic, speriat de talentul unor skimmeri români: ”Nu mai scot bani de la bancomat”

61939747
Daily Mail

Un judecător britanic s-a arătat speriat de ”talentul” mai multor români care vindeau dispozitive de skimming în toată lumea.

”N-o să mai încredere niciodată când scot bani de la bancomat”, le-a spus spus judecătorul Rajeev Shetty românilor acuzați că au provocat o fraudă de 3 milioane de lire sterline cu dispozitivele lor, relatează Daily Mail.

Alexandru Șovu, în vârstă de 39 de ani, era cel care proiecta dispozitivele de skimming care erau apoi vândute infractorilor din New York, Jamaica, Cambodgia, Vietnam, Thailanda, Ghana și Filipine. Șovu a fost condamnat în lipsă pentru fraudă, fiind, potrivit instanței, în China sau în România.

Șefii bandei, Ionel Băluță și Andrei Băloiu, au fost închiși, de asemenea, pentru înșelătorie. Au mai fost condamnată Ana Fuioagă, în timp ce soția lui Băluță, Paula Cioacă, a fost scoasă de sub orice acuzație.

Potrivit instanței, Băluță și Băloiu realizau dispozitivele într-o magazie din Colchester, Essex, iar Șovu era cel care lucra la soft. Fuioagă era folosită pentru a se întâlni cu clienții.

”Atunci când introduceți cardul într-un bancomat din Londra, trebuie să fiți atenți, pentru că infractorii au creat o metodă de captare a datelor în timp ce așteptați cardul”, a declarat procurorul.

judecator M. Britanie
Judecătorul Rajeev Shetty a spus: ”Știu că eu unul nu voi mai folosi niciodată un aparat ATM cu încredere”.

Șovu a dispărut săptămâna trecută și se presupune că ar fi în România sau în China. Este posibil ca acesta să fi falsificat noi documente de identitate și să continue să vândă dispozitive pentru furt din bancomate.

”Este foarte muncitor și inteligent, dar este, de asemenea, un om complet necinstit”, a declarat procurorul. ”Fără tehnologia dezvoltată de el, o mare parte din infracțiuni nu s-ar fi întâmplat”, a continuat acesta.

români, fraude bancomate
După ce a fost arestat în 2010 pentru acuzații similare, Șovu s-a mutat în China și a numit-o pe Fuioagă ca ”reprezentant britanic”.

Grupul a fost oprit în 2016, când polițiștii de la transporturi au observat că suspecții atacau automatele de bilete din stațiile de cale ferată.

Băluță are condamnări anterioare în Europa, dintre care trei în Italia, pentru fapte similare, comise în 2006.

În 2010, el a fost închis timp de trei ani în România, condamnat pentru șase acuzații de fraudă cu carduri bancare și participare la un grup infracțional organizat. De asemenea, el a fost condamnat în Danemarca pentru fraudă pe calculator, în 2013 și expulzat cu interdicție de a mai intra în țară pentru șase ani.

Articol recomandat de sport.ro
Mesajul de la Paris care i-a șters zâmbetul de pe buze lui Vladimir Putin
Mesajul de la Paris care i-a șters zâmbetul de pe buze lui Vladimir Putin
Citește și...
Sărbătoare uriașă la Madrid. Peste un milion de credincioși, inclusiv familia regală, au participat la slujba Papei Leon

Peste un milion de spanioli s-au adunat în centrul Madridului pentru a participa la o slujbă oficiată de Papa Leon.

Trump refuză retragerea trupelor din conflictul cu Iranul. SUA nu vor relaxa sancțiunile fără acord de pace

Președintele american Donald Trump a declarat că nu va retrage cei circa 50.000 de militari din zona conflictului cu Iranul până la o soluție finală și un acord de pace, potrivit Reuters și EFE.

OMS avertizează asupra alimentelor contaminate. Milioane de oameni se îmbolnăvesc anual, iar copiii sunt cei mai afectați

Organizația Mondială a Sănătății avertizează că alimentele nesigure afectează milioane de oameni din întreaga lume, copiii fiind în mod special afectați, scrie Euronews.

Recomandări
Amenzi record pentru 10 bănci din România. Consiliul Concurenței le-a sancționat din cauza ROBOR

Consiliul Concurenței a sancționat 10 bănci din România cu amenzi record în valoare totală de 3,73 miliarde de lei, echivalentul a circa 710.000.000 de euro, pentru că și-au coordonat comportamentul în procedura de stabilire a ROBOR. 

Bulgaria, una din țările care au ajutat cel mai mult Ucraina cu arme. O parte din livrări s-ar fi făcut cu ajutorul României

Bulgaria este una dintre țările care au ajutat cel mai mult Ucraina cu arme pentru războiul său de apărare împotriva invaziei ruse, iar o bună parte din livrări s-ar fi făcut prin intermediul unor state terțe, precum România, Polonia și Cehia. 

”S-a rupt cerul” în România. Zeci de gospodării au fost inundate din cauza furtunilor. Vântul a făcut ravagii în Moldova

Un nou episod de vreme rea este așteptat în estul țării, după ce, sâmbătă, aproape toată România a fost sub cod galben de instabilitate atmosferică. S-a rupt cerul, iar vântul a bătut cu putere în special în Moldova și în estul Munteniei.