Isteria castravetilor cu E-coli. Legumele din Romania, Turcia si Bulgaria sunt sigure

×
Publicitate

In timp ce Berlinul anunta ca numarul deceselor provocate de infectarea cu E-coli a ajuns la 15, oficialitatile de la Madrid se plang ca Spania este victima unui complot comercial. Comisia Europeana incearca sa medieze conflictul.

Comisia Europeana precizeaza ca sursa infectiei este neclara.

In ceea ce ne priveste, rezultatele preliminarii ale probelor prelevate luni arata ca legumele noastre sunt bune pentru consum.

Medicii veterinari spun ca la 24 de ore de la prelucrarea probelor nu apare nicio incarcatura de colonii E-coli pe castravetii produsi in Romania, Turcia si Bulgaria. In mod normal, punctele de E-coli ar trebui sa se vada cu ochiul liber.

Acestea sunt insa rezultatele preliminarii. Specialistii spun ca vom sti cu certitudine care este incarcatura bacteriologica a legumelor abia miercuri.

Interesant este insa ca marti dimineata oficialii de la Bruxelles au precizat ca bacteria nu a fost localizata in nicio ferma din Spania, ci doar pe produsele provenite din Spania. Oricum in aceasta tara autoritatile sunt cat se poate de tensionate.

Consilierul spaniol pe probleme de agricultura a vizitat fermele de castraveti din Andaluzia si a gustat castraveti culesi direct de pe araci. Oficialul a vrut sa arate lumii ca legumele lor bio sunt curate si sigure. "De ce infectarea cu E-coli face ravagii in Germania si acolo unde se cultiva asa-zisii castraveti "ucigasi" , n-a fost semnalat niciun caz?", se intreaba furiosi spaniolii.

"Este inadmisibil sa lansezi o alarma de acest nivel, fara sa aduci date concrete, in privinta carora, insist, noi nu le detinem, nici germanii, nici Uniunea Europeana", a declarat Clara Aguilera, consilier pe probleme de agricultura din Andaluzia.

Spaniolii au cerut Comisiei Europene sa lamureasca daca ar trebui supravegheati agricultorii din tara lor sau daca tot scandalul a fost declansat mai degraba, de igiena precara a consumatorilor. Cand raul a fost facut, germanii au evitat sa mai indice Spania ca sursa sigura a infectiei.

"Sursa de infectare este inca neclara. Agentiile privind siguranta hranei examineaza originea", a spus Reinhard Burger, directorul Insitutului Koch.

Si reprezentantii Comisiei Europene au precizat ca nu au o concluzie clara si discuta chiar posibilitatea despagubirii Spaniei care in isteria generala pierde milioane de euro pe zi.

"Pentru restabilirea increderii consumatorului, trebuie sa avem informatii exacte. Deja lipsa increderii are efecte negative nedorite economice in anumite tari", a explicat Dacian Ciolos, comisar european pe agricultura.

Indiferent de adevar la Berlin, se contabilizeaza victimele. "Din nefericire, ne asteptam ca numarul victimelor sa creasca", a anuntat Daniel Bahr, ministrul german al Sanatatii.

In paralel, Rusia a blocat importul de legume din Spania si Germania. Cehia, Franta si Belgia au scos de pe rafturile magazinelor castravetii adusi din Peninsula Iberica. La fel si Austria care refuza castravetii, rosiile si vinete provenite de aceasta data din Germania.

Citeste si:

FOTO: Cel mai deprimant parc de distractii din lume nu este langa Cernobil

La 17 ani, Justin Bieber e mai tare ca Obama. "Patratelele" i-au adus 10 milioane de fani pe Twitter

Torturate si fortate sa faca teste de virginitate. Ororile revolutiei din Egipt. VIDEO

Articol recomandat de sport.ro
"FIFA, organizație mafiotă. Argentina, ajutată!" Cristiano Ronaldo a reacționat și stârnește o mare controversă
"FIFA, organizație mafiotă. Argentina, ajutată!" Cristiano Ronaldo a reacționat și stârnește o mare controversă
Citește și...
Marea Britanie va elimina TVA-ul la electricitate pentru gospodării. Facturile vor scădea începând cu 1 octombrie

Guvernul britanic a anunţat marţi eliminarea taxei pe valoarea adăugată (TVA) la consumul de electricitate pentru gospodării în iarna viitoare.

Captură de 250 de milioane de euro în Italia. Ce au găsit autoritățile printre cutiile cu banane dintr-un container. VIDEO

Poliţia financiară italiană şi autorităţile vamale au anunţat marţi o captură de 770 kg de cocaină "extra pură" în portul Vado Ligure (nord-vest), cu o valoare estimată pe piaţa neagră de aproximativ 250 milioane de euro, relatează France Presse.

Politico: Directorul FBI, vizită rară în Rusia

Directorul FBI, Kash Patel, intenționează să efectueze în luna octombrie o vizită în Rusia, unde ar urma să aibă întâlniri la Moscova și Sankt Petersburg, potrivit unor surse americane citate de Politico.

Recomandări
Un petrolier cu gaz petrolier lichefiat a explodat și arde în apropiere de Sulina. Se pare că trei drone ar fi lovit nava

Incident extrem de grav în Marea Neagră, în apropiere de portul Sulina. Un petrolier încărcat cu aproape 3.800 de tone de gaz petrolier lichefiat a explodat și arde în largul coastelor României, la 40 de km depărtare de țărm.

„Lumi ideale nu există, dar putem tinde spre ele”. Cea mai bună șahistă a României, despre o Ungarie cu Polgár președintă

Marea maestră Irina Bulmaga spune că Judit Polgár are calitățile necesare pentru a deveni un simbol al unei Ungarii moderne, după ce fosta campioană mondială a refuzat funcția de președintă a țării.

PSD propune ”comisie de criză”, iar PNL vrea ca parlamentarii să fie chemați din vacanță pentru PNRR: ”Miza e importantă”

După apelul lansat de PSD, luni, 20 iulie, preşedintele Senatului, liberalul Mircea Abrudean, a transmis și el, marți, că România ar putea închide jaloanele restante din PNRR până la sfârșitul lunii iulie, dacă ar exista voință politică.