În Texas, Elon Musk a reuşit să transforme sediul companiei SpaceX într-o localitate oficială

×
Publicitate

Elon Musk a reuşit sâmbătă să creeze un mic oraş în Texas în jurul complexului industrial al companiei sale spaţiale SpaceX, după ce aproximativ 300 dintre angajaţii săi au votat aproape în unanimitate în favoarea proiectului, informează AFP.  

Majoritatea celor 283 de persoane chemate la urne, angajaţi sau persoane asociate cu situl Boca Chica Bay de la graniţa cu Mexicul, au avut timp până duminică la ora 01:00 GMT să aprobe transformarea Starbase, un teren costier cu suprafaţa de 4 kilometri pătraţi, într-o municipalitate cu drepturi depline.

Aproape 100% dintre alegători - majoritatea votând anticipat, aşa cum se întâmplă de obicei în cazul tuturor scrutinurilor din Statele Unite - au spus "da", iar un director al companiei SpaceX va fi chiar primarul acestei municipalităţi, care a fost redenumită "Starbase".

"Starbase, Texas (...) este acum o adevărată municipalitate!", a exclamat Elon Musk, cel mai bogat om din lume şi aliat al preşedintelui Donald Trump, într-un mesaj publicat pe reţeaua de socializare X.

Înfiinţarea acestui oraş reprezintă o poveste de succes pentru Elon Musk, care a fost implicat în Comisia Doge, ce a fost însărcinată de Casa Albă cu reducerea cheltuielilor publice, dar care nu şi-a atins nici pe departe obiectivele.

El se confruntă, de asemenea, cu dificultăţi majore ce vizează compania sa auto Tesla şi a declarat că va reveni treptat la afacerile sale.

Compania SpaceX şi-a amenajat complexul industrial în această zonă umedă de coastă, mărginită de fluviul Rio Grande şi de zone naturale, pentru a efectua teste şi lansări de rachete spaţiale. Situl este operaţional din anul 2019.

Proiectul lui Elon Musk de a transforma acel complex industrial într-un oraş "nu va face altceva decât să provoace şi mai multă distrugere asupra mediului în regiune", a declarat Bekah Hinojosa, cofondatoare a unei organizaţii ecologiste locale.

"Vor exista mai multe depozitări ilegale de deşeuri, îşi vor intensifica operaţiunile periculoase cu rachete şi vor provoca mai multă activitate seismică, ce ne va zgudui casele şi va distruge mai multe habitate naturale", a anticipat ea.

Infrastructuri

Elon Musk însuşi, care are cea mai mare avere din lume, potrivit revistei Forbes, a fost cel care a sugerat numele "Starbase" după o vizită întreprinsă în acest sit în urmă cu patru ani.

Cererea oficială de transformare în municipalitate a fost depusă la autorităţile locale din Texas, un stat condus de republicani, în decembrie 2024, după victoria lui Donald Trump în alegerile prezidenţiale.

SpaceX a precizat că gestionează deja infrastructura de acolo, inclusiv drumuri şi servicii de sănătate şi de educaţie.

Compania americană a promis, de asemenea, că înfiinţarea oraşului nu va pune sub semnul întrebării eforturile sale de a-şi reduce impactul asupra mediului înconjurător.

Contactaţi de AFP, reprezentanţii companiei SpaceX nu au răspuns deocamdată solicitării de a face declaraţii pe această temă.

În 2024, Agenţia Federală pentru Protecţia Mediului din Statele Unite a amendat SpaceX pentru deversări ilegale de deşeuri în cursurile de apă din Texas.

Compania a fost acuzată, de asemenea, că a deteriorat cuiburile unor păsări sălbatice în urma lansărilor sale de rachete spaţiale.

"Pentru a compensa această crimă odioasă, mă voi abţine să mănânc omletă timp de o săptămână", a ironizat Elon Musk, în replică, prin intermediul unui mesaj publicat pe reţelele de socializare.

Articol recomandat de sport.ro
Întrebarea care a emoționat-o până la lacrimi pe Bernardette Szocs: ”Am emoții, îmi pare rău”
Întrebarea care a emoționat-o până la lacrimi pe Bernardette Szocs: ”Am emoții, îmi pare rău”
Citește și...
Reguli mai stricte pentru migranții ilegali din UE: obligația de a coopera cu autoritățile, risc de detenție și confiscare

Parlamentul European a aprobat miercuri, cu 418 voturi pentru și 218 împotrivă, noi norme care simplifică și accelerează procedurile de returnare a cetățenilor țărilor terțe aflați în situație de ședere ilegală în Uniunea Europeană.

Trump, în timpul summitului G7: „Eu sunt șeful”. Cum au reacționat ceilalți lideri mondiali | VIDEO

"I am the boss" (Eu sunt şeful), le-a spus zâmbind preşedintele american Donald Trump şefilor de state şi de guverne reuniţi miercuri în Franţa, la Evian, la summitul G7, relatează AFP.

Grecia va folosi drone şi sateliţi pentru a-i depista pe cei care încalcă legea pe plajă

Grecia intenţionează să utilizeze drone şi imagini din satelit pentru a monitoriza plajele în vederea depistării situaţiilor în care sunt încălcate regulile de acces, afirmă cotidianul Proto Thema, citat de DPA și preluat de Agerpres.

Recomandări
Surse: Lista miniștrilor din „Guvernul Veștea”. Cinci rămân din cabinetul Bolojan. Nume mai vechi reapar în Executiv

Patru miniștri PSD din cabinetul Ilie Bolojan ar urma să facă parte și din guvernul Adrian Veștea. În același timp, din partea PNL ar urma să revină unele figuri din guvernele anterioare.

Război în PNL. Veștea vrea să îi ia locul lui Bolojan la șefia partidului. Liberalii vor să îl excludă vineri

Liderii PNL ar urma să se reunească într-o ședință de urgență care să pregătească pașii necesari pentru excluderea lui Adrian Veștea din partid. În paralel, premierul desemnat ar vrea să preia șefia partidului la congresul viitor.

Protest al profesorilor la Guvern și la Parlament. Sindicaliștii cer retragerea legii salarizării. Lista revendicărilor

Sindicatele din Educație, care reprezintă peste 300.000 de salariați, cer Guvernului retragerea imediată din dezbaterea publică a proiectului Legii salarizării unitare.