Ginerele lui Donald Trump, extrem de influent in deciziile luate de presedintele ales. "Trebuie sa fie foarte atenti la el"

×
Codul embed a fost copiat

Echipa care se ocupa de tranzitia catre presedintia Trump pune la punct lista cu membrii noii administratii. Donald Trump se intalneste marti cu vicepresedintele sau, Mike Pence, cel care conduce discutiile pe aceasta tema.

Vor vorbi despre fiecare dintre cei nominalizati in posturile cheie. Un alt lucru important pe care trebuie sa il lamureasca Trump, inainte de preluarea puterii, este ce va face cu afacerile lui si cat de implicati vor fi copiii sai in treburile noii administratii.

Compania detinuta de presedintele ales al Statelor Unite activeaza in cel putin 22 de tari din toata lumea, printre care India, Turcia sau Dubai. Dupa ce se va instala la Casa Alba, Trump vrea sa isi lase afacerile in mainile copiilor.

Donald Trump, presedinte ales: "Ii am pe Ivanka, Eric si Don. Luati voi compania, copii. Distractie placuta!"

Consilierii presedintelui ales insista ca va exista o separare clara intre treburile de stat si afaceri.

Citește și
Putin
Prima convorbire intre Donald Trump si Vladimir Putin dupa alegerile din SUA. Ce au discutat la telefon

Totusi, linia de demarcare pare sa fie inca de pe acum firava. Copiii lui Trump sunt implicati in procesul de tranzitie la Casa Alba. Ivanka a marturisit ca nu va accepta un rol formal in administratia Trump, dar nici nu are de gand sa stea deoparte.

Ivanka Trump, fiica lui Donald Trump: "Am spus si in timpul campaniei ca sunt extrem de interesata de anumite chestiuni si ca vreau sa lupt pentru ele."

Comentatorii au observat ca Jared Kushner, sotul Ivankai, l-a insotit pe Donald Trump in prima lui vizita la Casa Alba.

Kushner are 35 de ani si este casatorit de sapte ani cu Ivanka Trump. A avut un cuvant greu in timpul campaniei prezidentiale si ii va fi alaturi lui Trump si mai departe.

Reince Priebus, seful personalului de la Casa Alba:
"Ginerele lui va avea un rol major in procesul de luare a deciziilor."

Lizzie Widdicombe, jurnalist: "Cred ca va juca un rol similar cu cel din campanie, va actiona in spatele culiselor, insa va ramane extrem de influent."

Kushner conduce si el un imperiu in domeniul imobiliarelor si al presei, in valoare de miliarde de dolari.

Gabriel Sherman, analist: "Jared Kushner are legaturi cu investitorii de pe Wall Street, cu comunitatea evreiasca din New York si cu media."

Ca sa nu incalce legea, Trump il poate aduce pe Kushner la Casa Alba pentru o functie informala, fara remuneratie. Exista insa un alt pericol.

Kenneth Gross, avocat: "Trebuie sa fie foarte atenti ca el sa nu devina o sursa de informatii ilicite. Va cunoaste numeroase lucruri despre administratie, insa, in acelasi timp va discuta cu sotia lui despre afacerile familiei Trump. Apare un conflict de interese."

Pe de alta parte, jurnalistii americani vorbesc despre neintelegeri grave in sanul echipei care face selectia viitorilor membri ai administratiei prezidentiale.

In special intre viitorul sef al personalului de la Casa Alba, Reince Priebus, si strategul principal al lui Trump, Steve Bannon, un republican neconventional, fondatorul Breitbart News, un site care a gazduit in mai multe randuri articole cu mesaje considerate xenofobe si antisemite.

Articol recomandat de sport.ro
Ce face marea campioană Monica Roșu, la 20 de ani după ce s-a retras din gimnastică. "E o altă carieră"
Ce face marea campioană Monica Roșu, la 20 de ani după ce s-a retras din gimnastică. "E o altă carieră"
Citește și...
Ce a discutat Barack Obama cu Donald Trump, in Biroul Oval.
Ce a discutat Barack Obama cu Donald Trump, in Biroul Oval. "Nu cred ca are o ideologie. E pragmatic"

Donald Trump trebuie sa ajunga si la americanii care nu l-au votat in urma cu o saptamana. De asemenea, trebuie sa-si faca o echipa buna, de care sa asculte.

Prima convorbire intre Donald Trump si Vladimir Putin dupa alegerile din SUA. Ce au discutat la telefon
Prima convorbire intre Donald Trump si Vladimir Putin dupa alegerile din SUA. Ce au discutat la telefon

Presedintele rus Vladimir Putin si viitorul presedinte american Donald Trump au discutat luni, la telefon, despre viitoarea lor relatie si au cazut de acord asupra unei "cooperari constructive", a informat Kremlinul.

Recomandări
Atac cibernetic de tip ransomware asupra Complexului Energetic Oltenia. Activitatea, parțial afectată
Atac cibernetic de tip ransomware asupra Complexului Energetic Oltenia. Activitatea, parțial afectată

Un atac informatic de tip ransomware, denumit „Gentlemen” a afectat, în noaptea de 26 decembrie, infrastructura IT de business a Societăţii Complexul Energetic Oltenia.

Aproape toată ţara intră sub avertizări de viscol şi vânt. Meteorologii au actualizat prognoza. HARTĂ
Aproape toată ţara intră sub avertizări de viscol şi vânt. Meteorologii au actualizat prognoza. HARTĂ

Meteorologii au emis mai multe avertizări de vreme severă, valabile în perioada 27 decembrie, ora 10:30 – 29 decembrie, ora 21:00, ce vizează intensificări ale vântului, precipitații predominant sub formă de ninsoare, viscol, ghețuș și polei.

Autorităţile au început fotografierea şi colectarea de date biometrice de la cetăţeni străini care intră şi ies din SUA
Autorităţile au început fotografierea şi colectarea de date biometrice de la cetăţeni străini care intră şi ies din SUA

Statele Unite introduc fotografierea şi colectarea datelor biometrice ale străinilor la frontieră, informează EFE.