Franţa şi China, la un pas de o confruntare militară. Incident grav în apropiere de Taiwan

fregata franceza Vendemiaire
DVIDS

O navă militară franceză urmărită de forţele navale chineze a trecut prin Strâmtoarea Taiwan, afirmă surse citate de Reuters.

O navă militară franceză a trecut luna aceasta prin Strâmtoarea Taiwan, au declarat agenţiei Reuters două surse oficiale americane, sub rezerva anonimatului.

Reuters arată că evenimentul este neobişnuit şi probabil agreat de Washington, dar în acelaşi timp o sursă de tensiuni între Paris şi Beijing.

Conform uneia din cele două surse, ar fi vorba de fregata Vendemiaire, urmărită îndeaproape de forţe navale chineze, iar operaţiunea franceză ar fi fără precedent. Ambii oficiali arată că tranzitul a avut loc pe 6 aprilie.

Colonelul Patrik Steiger, purtător de cuvânt al marinei militare a Franţei, a refuzat să comenteze informaţiile.

Citește și
Distrugator
Japonia şi Marea Britanie trimit flote în Oceanul Indian. Care este inamicul comun

 

Măsurile luate de chinezi după incidentul militar

 

Marşul navei franceze este considerat, potrivit Reuters, un semnal că aliaţii SUA susţin libertatea de navigaţie în apele internaţionale din apropierea Chinei şi ar putea deschide calea unor operaţiuni similare ale marinelor militare ale Japoniei şi Australiei. Sursele Reuters nu au făcut speculaţii privind scopul tranzitului sau al posibilei semnificaţii de afirmare a dreptului de liberă navigaţie.

După trecerea prin Strâmtoarea Taiwan, China a notificat Franţa că nu mai este invitată la parada navală cu ocazia celei de-a 70-a aniversări a înfiinţării marinei militare chineze, susţin oficialii americani. La eveniment au participat nave militare din India, Australia şi alte ţări.

Taiwanul este un punct sensibil în relaţiile dintre Statele Unite şi China, aflate de asemenea într-un conflict comercial. Marina militară americană patrulează în Marea Chinei de Sud, în sprijinul libertăţii de navigaţie, în timp ce forţa militară chineză în regiune se manifestă tot mai puternic.

Pe Instagram-ul Știrile ProTV găsiți imaginile momentului din lume!  

CLICK AICI pentru a instala GRATUIT aplicația Știrile ProTV pentru telefoane Android și iPhone!

Abonați-vă gratuit la newsletter-ul Știrile Pro TV de pe WhatsApp. Primiți în fiecare zi cele mai importante știri pe telefon! 

Articol recomandat de sport.ro
Acuzații grave! Englezii susțin că grupa în care poate ajunge România la Mondial a fost măsluită
Acuzații grave! Englezii susțin că grupa în care poate ajunge România la Mondial a fost măsluită
Citește și...
Cât de aproape s-a aflat nava de război chineză de cea americană. Erau la câteva secunde de o coliziune
Cât de aproape s-a aflat nava de război chineză de cea americană. Erau la câteva secunde de o coliziune

Imaginile surprinse în aer de către marina americană arată cât de aproape s-a aflat nava militară chineză de un distrugător american, incident înregistrat duminică în Marea Chinei de Sud.

Japonia şi Marea Britanie trimit flote în Oceanul Indian. Care este inamicul comun
Japonia şi Marea Britanie trimit flote în Oceanul Indian. Care este inamicul comun

Cea mai mare navă de luptă japoneză, port-elicopterul Kaga, şi fregată britanică HMS Argyll au susţinut exerciţii comune, miercuri, în Oceanul Indian, anunţă Reuters.

Beijingul a trimis o forţă aeriană în zona disputată din Marea Chinei de Sud.
Beijingul a trimis o forţă aeriană în zona disputată din Marea Chinei de Sud. "Pregătire pentru bătălie"

Bombardiere ale forţelor aeriene chineze au aterizat pe insule şi recife din Marea Chinei de Sud, în cadrul unui exerciţiu militar în regiunea disputată, informează sâmbătă Reuters, citând un comunicat militar chinez.

Recomandări
Alegeri locale 2025. Pentru a vota este nevoie de un document de identitate. Ce trebuie să știe cei cu carte electronică
Alegeri locale 2025. Pentru a vota este nevoie de un document de identitate. Ce trebuie să știe cei cu carte electronică

Sute de tehnicieni STS lucrează în schimburi în aceste zile, ca să rezolve problemele ce apar în secții. Deja sunt ocupați, pentru că în sâmbătă seară se pun în funcțiune tabletele pentru înregistrarea și verificarea alegătorilor.

R. Moldova a solicitat energie de avarie din România, după ce sudul Ucrainei a rămas fără curent în urma atacurilor rusești
R. Moldova a solicitat energie de avarie din România, după ce sudul Ucrainei a rămas fără curent în urma atacurilor rusești

Moldelectrica a anunțat că atacurile rusești din regiunea Odesa au lăsat fără curent sudul Ucrainei și au afectat fluxurile energetice din zonă.

A început să curgă apa la robinetele locuitorilor din Prahova și Dâmbovița, însă poate fi folosită doar la toalete
A început să curgă apa la robinetele locuitorilor din Prahova și Dâmbovița, însă poate fi folosită doar la toalete

A început să curgă apa la robinetele locuitorilor din Prahova și Dâmbovița. Va dura, însă, până va ajunge peste tot, pentru că rețeaua are peste 700 de kilometri.