Suma pentru care un britanic a acceptat să spioneze pentru Rusia. Explicația lui: „Nu vreau să mă întorc la muncă”

Ofiter Anglia spionaj
X/ Douglas Hall

Un bărbat despre care presa britanică spune ca este ofițer al Forțelor de Frontieră este acuzat că a încercat să ajute serviciile de informații ruse. El le-a spus agenților britanici sub acoperire că vrea să-și câștige independența financiară.

Bărbatul în vârstă de 65 de ani, este acuzat, de asemenea, că le-a spus ofițerilor care pretindeau că lucrează pentru statul condus de Vladimir Putin că deține informații personale despre fostul ministru al apărării, Grant Shapps, relatează metro.co.uk.

Acum bărbatul este judecat că a ajutat un serviciu de informații străin, conform Legii Securității Naționale.

O înregistrare secretă a unei întâlniri dintre inculpat și ofițerii sub acoperire – despre care el credea că se numesc „Dima” și „Sasha” – a fost realizată la Hotelul London Bridge, pe 26 aprilie anul trecut.

În înregistrarea audio prezentată juraților, el a fost auzit spunând că vrea să lucreze pentru Rusia în schimbul banilor.

Citește și
spionaj
Un hacker chinez, acuzat de spionaj privind vaccinuri împotriva covid-19 în SUA, arestat la Milano

Dacă sunt independent financiar de Regatul Unit, nu trebuie să mai fac parte din el”, a spus el.

Din momentul în care lucrez pentru o companie, nu mai am libertate. Nu vreau să mai fiu nevoit să mă întorc la muncă. Am lucrat toată viața de la nouă la cinci, în birouri. Vreau să fac altceva. Nu este pentru mine. N-a fost niciodată pentru mine.”

Juriul Curții Coroanei din Winchester a fost informat că bărbatul considera că Rusia a fost defăimată pe nedrept în Occident.

S-au spus multe lucruri negative despre Rusia – cred că o mare parte sunt prostii absolute”, a spus el în înregistrare.

Poate există un sâmbure de adevăr, dar niciunul dintre noi nu e fără păcat – Marea Britanie și America fac ce trebuie să facă.”

Le-a spus ofițerilor de informații: „Nu e nimic suspect la mine – sunt un turist englez. Fără suspiciuni. Simt că voi puteți beneficia de pe urma mea, iar eu de pe urma voastră.”

El a mai spus că este motivat de dorința de a face „ceva diferit” și de a „oferi un beneficiu altora pe o bază de tipul quid pro quo” (serviciu contra serviciu).

Ofițerul care a jucat rolul lui „Dima” a depus mărturie din spatele unei cortine și a vorbit cu accent britanic regional, deși în înregistrările secrete folosea un accent rusesc gros.

Ofițerul inculpat ar fi oferit ajutor pentru rezervarea hotelurilor, preluarea persoanelor de la aeroport, gestionarea logisticii de călătorie și crearea unui strat de „negabilitate plauzibilă” pentru agenții care operează în Marea Britanie.

El aplicase pentru un post în cadrul Forțelor de Frontieră ale Regatului Unit la sfârșitul anului 2023 și primise recent autorizație de securitate, au fost informați jurații.

La întâlnire, el a spus că procesul de verificare a presupus să ofere deja informații despre viața sa personală, inclusiv adrese și relații din trecut. Le-a spus ofițerilor sub acoperire că asta îi conferă un anumit grad de credibilitate oficială și acces.

Mai târziu în aceeași zi,bărbatul a început să folosească aplicația criptată Signal pentru a comunica cu ofițerii.

Un mesaj trimis ulterior către el spunea: „Ziua de azi a fost foarte plăcută. Așteptăm cu nerăbdare să lucrăm cu cineva care pare să aibă un talent natural.”

Ulterior, el a cerut un „gest de bunăvoință în avans” – sugerând o recompensă financiară.

Ofițerii i-au răspuns: „Vă rugăm să nu vă faceți griji – întotdeauna îi recompensăm pe oameni în mod corespunzător.”

Câteva zile mai târziu, i s-a cerut să asiste la o vizită viitoare a unui „individ foarte important” din organizația lor.

A fost instruit să rezerve o cameră de hotel, să cumpere un telefon Samsung A15 și o cartelă SIM EE cu plată pe măsură ce consumă, precum și să creeze o adresă de e-mail sub numele „Edward Kennington”.

De asemenea, i s-a spus să se întâlnească la o locație la ora 15:00, pe 9 mai. La acea întâlnire, ar fi primit un plic maro care conținea peste 500 de euro.

Juraților li s-a prezentat apoi o înregistrare secretă a întâlnirii, în care ofițerul pretindea că știe adresa de domiciliu și numărul de telefon fix al lui Shapps.

Am fost invitat la el acasă împreună cu mulți alți oameni”, a spus el.

A fost deputat pentru Welwyn Hatfieldapoi a devenit președintele Partidului Conservator, iar acum este secretar de stat.”

De asemenea, le-a spus ofițerilor că știe detalii despre avionul privat al lui Shapps, a auzit instanța anterior.

Juraților li s-a arătat o scrisoare pe care bărbatul ar fi primit-o în cadrul acelei întâlniri, în care scria: „Dragă Howard, îți mulțumim pentru cooperarea continuă. Moscova este foarte mulțumită de progresul făcut.”

Se pare că el le-a cerut, de acum înainte, să se refere la Moscova ca la „mama” în mesajele lor.

După acest moment, ofițerul a continuat să colaboreze cu presupuşii agenţi și nu și-a retras candidatura pentru postul la Forțele de Frontieră, ceea ce, potrivit acuzării, i-ar fi oferit acces suplimentar la informații guvernamentale.

Bărbatul neagă acuzația în care ar fi desfășurat activități în sprijinul unui serviciu de informații străin.

Procesul continuă.

Articol recomandat de sport.ro
Italienii s-au trezit cu Cristi Chivu în redacția Gazzetta dello Sport: ”Nu a venit pentru un interviu”
Italienii s-au trezit cu Cristi Chivu în redacția Gazzetta dello Sport: ”Nu a venit pentru un interviu”
Citește și...
Cazul ”Doamnei I”: Comisia Europeană concediază o interpretă, suspectată că a înregistrat negocierile cu Zelenski
Cazul ”Doamnei I”: Comisia Europeană concediază o interpretă, suspectată că a înregistrat negocierile cu Zelenski

Comisia Europeană i-a retras acreditarea unei traducătoare de limbă ucraineană, fiind suspectată de spionaj, după ce a ieșit la iveală că aceasta a înregistrat negocierile care l-au implicat pe președintele ucrainean Volodimir Zelenski, scrie Le Monde.

Un hacker chinez, acuzat de spionaj privind vaccinuri împotriva covid-19 în SUA, arestat la Milano
Un hacker chinez, acuzat de spionaj privind vaccinuri împotriva covid-19 în SUA, arestat la Milano

Poliţia italiană a arestat un chinez, Xu Zewei, în vârstă de 33 de ai, acuzat de către Statele Unite de faptul că a spart în 2020 sisteme informatice din Texas cu scopul de a spiona cercetări privind vaccinuri împotriva covid-19.

Doi presupuși spioni chinezi, arestați pe teritoriul SUA. Unul îl pregătea pe celălalt în cariera informativă
Doi presupuși spioni chinezi, arestați pe teritoriul SUA. Unul îl pregătea pe celălalt în cariera informativă

Departamentul de Justiție al Statelor Unite a desecretizat luni un nou caz de spionaj care implică doi cetățeni chinezi acuzați că au operat în secret pe teritoriul american în numele Beijingului.

Casa Albă a respins cel mai important spion al Pentagonului, după concedierea fostului șef NSA, Timothy Haugh
Casa Albă a respins cel mai important spion al Pentagonului, după concedierea fostului șef NSA, Timothy Haugh

Casa Albă a respins recent propunerea Pentagonului de a conduce cea mai importantă agenție de spionaj a țării și de a comanda forța sa de hacking de elită, potrivit a trei persoane familiarizate cu această decizie.

„Compania” spionilor ruși din Argentina cu legături în „Lakhta”. Operațiune expusă de autorități
„Compania” spionilor ruși din Argentina cu legături în „Lakhta”. Operațiune expusă de autorități

Serviciile de informații argentiniene au identificat și expus o organizație de spionaj rusă care desfășura "activități suspecte" pe teritoriul țării pentru a promova interesele Moscovei prin fabricarea de informații false.

Recomandări
Reforma pensiilor magistraților ar putea ajunge din nou la CCR. ÎCCJ decide astăzi dacă va sesiza Curtea
Reforma pensiilor magistraților ar putea ajunge din nou la CCR. ÎCCJ decide astăzi dacă va sesiza Curtea

Secţiile Unite ale Înaltei Curţi de Casaţie şi Justiţie se reunesc vineri pentru a decide cu privire la proiectul de lege care schimbă condiţiile de pensionare pentru magistraţi şi pentru care Guvernul şi-a asumat răspunderea în Parlament.

Ultima zi de campanie pentru candidații la Primăria Capitalei. Bucureştenii îşi aleg duminică primarul general
Ultima zi de campanie pentru candidații la Primăria Capitalei. Bucureştenii îşi aleg duminică primarul general

Vineri este ultima zi în care cei 17 candidaţi aflaţi în competiţia pentru fotoliul de primar general al Capitalei mai pot să îşi prezinte oferta electorală în faţa bucureştenilor.

Vladimir Putin nu s-ar putea mulțumi doar cu „Novorusia”. Bucata de pământ cu care ar lega „de minune” Rusia
Vladimir Putin nu s-ar putea mulțumi doar cu „Novorusia”. Bucata de pământ cu care ar lega „de minune” Rusia

„Există posibilitatea ca americanii să trădeze Ucraina”. Emmanuel Macron a formulat acest grav avertisment, într-o discuție cu Zelenski și cu alți lideri europeni, pentru a analiza strategii de protejare a Kievului.