Cum pot companiile din UE să plătească gazele ruseşti fără să încalce sancţiunile

62246524

Comisia Europeană a confirmat modul în care companiile din Uniunea Europeană pot plăti pentru gazele ruseşti fără a încălca sancţiunile blocului comunitar împotriva Rusiei, într-un ghid actualizat privind această problemă.  

Vezi aici cele mai recente informații despre Războiul din Ucraina | LIVE UPDATE

Comisia a declarat ţărilor, luna trecută, că companiile europene ar putea să plătească gazele ruseşti fără a încălca sancţiunile UE împotriva Moscovei, dar numai dacă vor respecta anumite condiţii, după ce Rusia a cerut cumpărătorilor străini să înceapă să plătească gazele în ruble, în caz contrar riscând ca livrările să fie oprite, conform News.ro.

Într-un ghid actualizat, pus la dispoziţie ţărilor UE şi văzut de Reuters, Comisia şi-a confirmat recomandarea anterioară conform căreia sancţiunile UE nu împiedică companiile să deschidă un cont la o bancă desemnată companiile putând plăti pentru gazele ruseşti, atâta timp cât o fac în moneda convenită în contractele lor existente, şi declară tranzacţia încheiată atunci când acea monedă este plătită.

Aproape toate contractele de aprovizionare pe care companiile din UE le au cu gigantul rus al gazelor Gazprom sunt în euro sau dolari.

Rusia a tăiat luna trecută furnizarea de gaze către Polonia şi Bulgaria pentru că au refuzat să se conformeze cererii sale de plată în ruble.

Mai multe guverne ale UE şi importatori mari au solicitat mai multă claritate de la Bruxelles cu privire la posibilitatea de a continua să cumpere gaze, folosite la încălzirea locuinţelor, producerea de electricitate şi alimentarea cu energie a fabricilor din Europa.

Companiile ar trebui să facă o ”declaraţie clară”, spunând că atunci când plătesc euro sau dolari, consideră că obligaţiile care le revin în temeiul contractelor existente sunt îndeplinite, se arată în ghid.

Trebuie să se înţeleagă că ”astfel de plăţi în acea monedă descarcă definitiv operatorul economic de obligaţiile de plată care decurg din contractele respective, fără alte acţiuni din partea acestuia în ceea ce priveşte plata”, se arată în comunicat.

Prin încheierea obligaţiilor sale odată ce depune euro sau dolari, o companie ar putea evita să fie implicată în relaţiile cu banca centrală rusă, care este sancţionată şi care ar fi putut fi implicată în conversia euro în ruble.

Decretul preşedintelui Vladimir Putin spune că o tranzacţie va fi considerată finalizată numai după ce moneda străină va fi convertită în ruble. Comisia nu a răspuns imediat unei cereri de comentarii.

Articol recomandat de sport.ro
Marin Takahashi își pune fanii pe jar! Pictorial incendiar cu japoneza tatuată
Marin Takahashi își pune fanii pe jar! Pictorial incendiar cu japoneza tatuată
Citește și...
Donald Trump forțează pacea cu Teheranul: Fără un acord „nu va mai rămâne nimic din Iran”

Preşedintele american Donald Trump a avertizat duminică, pe platforma sa Truth Social, că „nu va mai rămâne nimic din Iran” dacă acesta nu semnează un acord cu Statele Unite, în timp ce negocierile dintre cele doua ţări continuă să fie în impas.

Soferul de la Modena, anchetat pentru masacru. Uneia dintre victimele sale i s-a amputat un picior

Opt oameni au fost răniți în orașul Modena din nordul Italiei, după ce o mașină a intrat în viteză pe un trotuar înțesat de trecători. Patru dintre răniți sunt spitalizați în stare gravă.

Donald Trump anunță „liniștea dinaintea furtunii” după blocajul negocierilor dintre SUA și Iran

Donald Trump a publicat pe platforma lui socială imagini generate de inteligenta artificiala care avertizează asupra "liniștii dinaintea furtunii".

Recomandări
Tinerii sub 35 de ani ar putea cumpăra prima casă cu TVA redus. Ce prevede proiectul

Cu o piață a locuințelor cu prețuril exorbitante, tranzacțiile imobiliare sunt în scădere. Iar potrivit datelor oficiale, decalajul este de peste 15% față de anul trecut.

Mai mult de jumătate dintre români vor alegeri anticipate, arată un sondaj CURS. Partidul care conduce în intenția de vot

Mai mult de jumătate dintre români consideră că este nevoie de alegeri anticipate. Dacă duminica viitoare ar avea loc alegeri parlamentare, pe primul loc s-ar clasa AUR, urmat de PSD, PNL, USR şi UDMR, arată un sondaj CURS realizat în perioada 1-14 mai.

Cartoful românesc, o specie pe cale de dispariție. Ce a mai rămas din institutul care trebuie să producă soiuri noi

„Agricultură fără rădăcini”, partea I. Revenim la o temă ce ne privește pe toți: ce punem pe masă? Vorbim despre cartof, al doilea cel mai consumat aliment al românilor, dar și despre cercetarea agricolă aflată pe marginea prăpastiei.