Cresc tensiunile între SUA și Israel. Ce a spus președintele Biden despre Netanyahu, când credea că microfonul era oprit

×
Publicitate

Tensiunile dintre administrația Biden și premierul israelian escaladează. La o zi după ce președintele american a declarat că Netanyahu face mai mult rău decât bine Israelului, acesta a respins afirmația.  

Într-un interviu acordat revistei Politico, Netanyahu dă asigurări că strategia sa militară din Fâșia Gaza este susținută de majoritatea israelienilor. O teză contrazisă însă de protestele de stradă din fiecare sămbătă, în care zeci de mii de oameni îi cer demisia.

După discursul despre Starea Națiuni rostit în Congres, microfoanele au captat o discuție neoficială în care Biden și-a exprimat frustrarea legată de premierul israelian.

Joe Biden, președintele SUA: ”I-am zis: „Bibi, tu și cu mine trebuie să dăm cărțile pe față, să avem o discuție dificilă!”. Am încă microfonul pornit. Cu atât mai bine”.

Dovadă că nu a fost o scăpare regretabilă, presedintele american și-a dezvoltat ideea într-un interviu acordat postului MSNBC.

Joe Biden: ”(Beniamin Netanyahu) are dreptul să protejeze Israelul și să continue să anihileze Hamas. Dar e imperativ să facă mai multe eforturi pentru protecția vieții civililor nevinovați. Din punctul meu de vedere, face mai mult rău decât bine Israelului prin această politică ce este contrară valorilor pe care e întemeiat Israelul. Mi se pare o greșeală gravă. Prin urmare, vreau să văd un armistițiu de șase saptamani care să înceapă cu un schimb masiv de prizonieri”.

Netanyahu, despre declarațiile lui Biden: ”Se înșeală”

Momentul ales pentru aceste mustrări are legătură cu criticile primite de Biden din partea unor alegători democrați. Aceștia îi reproșează sprijinul pentru acțiunile Israelului în Gaza după masacrele din 7 octombrie. Însă riposta lui Netanyahu nu a întârziat prea mult.

Benjamin Netanyahu, Prime Minister of Israel: ”Dacă a vrut să spună că duc o politică personală împotriva dorinței majorității israelienilor și că acțiunile mele daunează intereselor Israelului, se înșeală în ambele privințe”.

Casa Albă l-a îndemnat pe Netanyahu să nu lanseze o ofensivă în Rafah până când Israelul nu va elabora un plan de evacuare a civililor din ultima zonă din Fâşia Gaza în care încă nu au fost trimise forţe terestre.

Articol recomandat de sport.ro
FOTO Noua bestie de 1.600 CP de la Bugatti! Există un singur exemplar în lume
FOTO Noua bestie de 1.600 CP de la Bugatti! Există un singur exemplar în lume
Citește și...
O femeie dată dispărută a fost găsită după trei zile încuiată într-un container. Ce le-a spus polițiștilor

O femeie din Florida care a fost dată dispărută a fost găsită după trei zile într-un container de transport, a anunțat poliția, potrivit The Independent.

Un român din Marea Britanie a violat și omorât în bătaie o femeie. A atacat-o cu o bâtă în care erau înfipte cuie

Un român din Marea Britanie a recunoscut, luni, că a violat și bătut o femeie până a omorât-o cu o bâtă de lemn în care erau înfipte cuie.

Rusia va deschide secții de vot în Transnistria pentru alegerile prezidențiale ruse. Chișinăul a interzis acest lucru

Rusia va deschide pentru alegerile sale prezidenţiale din 17 martie mai multe secţii de vot în regiunea transnistreană, scrie presa locală, citând un mesaj al Ambasadei ruse în Moldova.

Recomandări
Sentința care ar fi blocat ROMATSA și traficul aerian din România, anulată printr-o decizie definitivă. S-a implicat și CSAT

Traficul aerian din România se poate desfășura normal, în urma deciziei Instanței Supreme, pentru că ROMATSA nu și-a pierdut certificatului de furnizor de servicii de trafic aerian.

Ce a provocat viitura ucigașă din Nepal și Tibet. Cauza dezastrului soldat cu cel puțin 165 de morți și sute de dispăruți

Inundaţiile devastatoare care au făcut cel puţin 165 de morţi şi sute de dispăruţi în Nepal şi Tibet au fost cauzate de prăbuşirea unui gheţar, a anunţat U.S. Geological Survey (USGS), scrie AFP.

Două turiste au scos drona cu explozibil din mare înainte de apariția geniștilor. „Au luat-o de aripi și au cărat-o 5 metri”

Drona cu explozibil descoperită, miercuri, în stațiunea Olimp, a fost detonată controlat de autorități. Grav este că, până la sosirea forțelor de ordine, două femei au scos aparatul din apă și l-au dus lângă umbrele și șezlonguri.